Home Храна

Храна

6 совети за да го одржувате слабеењето на вистинскиот пат

Неуспехот има толку многу негативни конотации - особено во контекст на губење на  тежината. Ако вашата цел е да фрлите килограмите, секој резултат што не вклучува...

7 протеини без месо

Сите сме слушнале многу за протеините - во реклами, на етикети со производи, во салата. Повеќето луѓе рефлексивно мислат на месото како најдобар...

Диета со јогурт – за 3 дена 4 кг помалку

Ихраната со јогурт е најдобриот начин за брзо губење на тежината.  - За жал би можеле да прочитате на зголемен број на...

6 причини да се сакаат кивите

Тие додаваат поздрав со светло зелена боја и слатка кисела мешавина во вашата овошна салата. Еве уште шест причини да го ставите...

Додатоци во спортската исхрана

Спортските додатоци претставуваат индустрија од повеќе милиони долари. Активните возрасни спортисти честопати ги примаат ефективните маркетинг на додатоци. Ветувањата за зголемени перформанси меѓу...

Здравствените продобивки од смоквата

Смоквите, плодот на  растението Ficus carica , се природно слатки и добри за вашето здравје. Низ историјата, зготвените смокви се користат како засладувач наместо шеќер, а...

Витамин Ц – влијание врз респираторни инфекции и мунитет

Светот падна во неред поради појавата на пандемија на коронавирус. Секојдневниот живот ги смени скоро сите за да се заштитат од пренесување на...

Митови за сокот од калинки во кои веруваат сите

Сокот од калинка е здравДа, навистина. Во калинка навистина има многу супстанции кои имаат антиоксидантни својства: флавоноиди , антоцијани, полифеноли, катехини и пуникагини. Плус, 100...