HomeЖивотен стил2 лесни вежби за брзо губење на тежината

2 лесни вежби за брзо губење на тежината

Не мора секој ден да се убивате во теретана за да намали на тежина. Постојат лесни вежби за губење на тежината што можете да ги направите дома или во движење. Всушност, понекогаш лесниот тренинг работи подобро.

Затоа, пред да пробате CrossFit, приклучете се на хардкор вежби за подигање или пријавете се за програмата HIIT за тешки активности, дознајте како брзите вежби за слабеење можат да го забрзаат губењето на тежината и потоа вклучете една од овие рутини за вежбање во вашиот распоред.

1. Лесни вежби за брзо губење на тежината

За да изгубите тежина, треба да создадете специфичен дефицит на калории. На пример, можеби ќе сакате да достигнете дефицит од 500 калории секој ден за да изгубите еден килограм неделно. Или може да поставите цел да достигнете дефицит од 1000 калории дневно за да изгубите 2 килограми неделно .

 Во секој случај, треба да го контролирате бројот на калории што јадете и да согорите повеќе калории со движење за да ја постигнете вашата цел.

Многу диететичари започнуваат со интензивен тренинг за вежбање. Но, понекогаш е подобро да направите лесни вежби за брзо губење на тежината. Постојат четири начини на кои лесното вежбање може да ви помогне да слабеете: 1

 • Подобрете го секојдневното движење што не вежба. Лесните вежби се дизајнирани да го зголемат срцевиот ритам за да согоруваат калории , но тие не треба да ве намалуваат. Значи, не чувствувате потреба да се одморите или лежете на каучот цел ден откако ќе вежбате. Ова ви помага да бидете активни во текот на денот и да го зголемите бројот на калории што ги согорувате.
 • Вежбање секој ден. Кога вежбате лесно , можете да вежбате секој ден. Тешко вежбање, од друга страна, бара ден за опоравување по сесијата. Кога вежбате секојдневно (наместо 2-3 дена неделно) можеби ќе можете да согорите повеќе калории од вежбање.
 • Одржувајте доследна програма за вежбање. И покрај тоа што интензивното вежбање е ефикасно за губење на тежината , напорните вежби го ставаат вашето тело под поголем ризик од повреди и изгорување. И, најверојатно нема да согорите доволно калории за слабеење додека се опоравувате на каучот. Лесните вежби се обично побезбедни за вашето тело и може да ви овозможат да бидете поконзистентни, од недела до недела и од месец до месец.
 • Задржете го нивото на глад стабилно. Тешкото вежбање често го зголемува нивото на глад. И понекогаш дури и го зголемуваат чувството за право на храна. На пример, можеби чувствувате дека заслужувате висококалоричен оброк или третирате после напорно вежбање затоа што го заработивте со вашиот труд. Но, лесните вежби веројатно ќе ве остават да изгладнете. Резултатот е дека може да јадете помалку со лесна програма за фитнес.

Ако сте доволно здрави за енергична активност, напорните вежби се добри за вашето тело. Вежбањето со висок интензитет помага да се изградат мускули и да се согоруваат маснотии. Но, лесното вежбање може да го забрза и губењето на тежината.

2. лесни вежби за брзо губење на тежината

Постојат две лесни тренинзи рутини наведени подолу. Изберете фитнес план заснован врз вашето моментално ниво на фитнес и здравје. 

1. Лесно рутинско вежбање за почетници

Овој план работи добро за луѓето кои воопшто не вежбаат. Лесните вежби ќе го намалат вашиот метаболизам од мрзлив режим и ќе го натераат повторно да се движи. Но, за да го направите овој план да работи, треба да ги одржувате вежбите кратки и управливи. На тој начин, никогаш немате изговор да прескокнете сесија.

За овој план, ќе вежбате 1-3 пати секој ден, но секое тренирање нема да трае долго. Не треба да менувате облека, веројатно нема да бидете премногу испотени и не ви треба дополнителна опрема.

Лесно тренинг за почетници:

 • 7 минути брза прошетка
 • 7 минути лесни лиги и лесни склекови
 • 7 минути брза прошетка

Можете да го направите ова тренингот во локален парк, канцеларија или дома. Поставете потсетници на вашиот паметен телефон да се потсетат сами да ги завршите вашите сесии. Или уште подобро, регрутирајте пријател за да ви биде одговорен.

Потребно ви е повеќе предизвик? Разменете ја најбрзо скалило качување за одење. Ако сте на работа, искачете се по скалите на канцеларијата, направете парчиња на слетувањето и склекови на ѕидот.

Зошто овој лесне фитнес план функционира: Во времетраењето на тренингот го прави полесно да се толерира и е поголема веројатноста дека ќе се држи до планот. И покрај тоа што вежбањето е кратко, сè уште согорувате значителни калории за краток временски период. Направено правилно три пати на ден, можете да согорите до 300 – 500 калории. Ако го направите ова лесно тренингот околу оброкот, веројатно ќе го скратите и времето што го трошите јадењето, што ќе ви помогне да ја намалите количината на храна што сакате да ја консумирате.

2. Лесно рутинско вежбање за редовни вежби

Овој план работи за луѓе кои веќе вежбаат. Целта на овој план е да го исфрлите вашето тело надвор од својата редовна рутина за побрзо слабеење. Ова ќе го сторите тоа со додавање на повеќе активности на вашиот ден, но дополнителните сесии ќе ги одржувате лесно, така што вашето тело и мозок не се преморени.

Вашиот леснен тренинг ќе се состои од додавање на 30-45 минути лесна пријатна активност на спротивниот крај од денот како нормално вежбање:

 • Ако работите надвор наутро, додадете брза вечер прошетка до вашиот распоред.
 • Ако вежбате навечер, размислете за велосипедизам или одење на работа наутро.

Зошто функционира овој лесен фитнес план: Вообичаено е за луѓе кои редовно вежбаат да прават иста рутина недела по недела. Ако ги правите истите вежби со ист интензитет цело време, ќе ги добиете истите резултати. Телото удира во висорамнина. Овој план го зголемува вашето ниво на активност без дополнителен стрес или напрегање на зглобовите. Така согорувате повеќе калории без да го оданочувате вашето тело.

Зголемете ја вашата лесна рутина за вежбање за побрзо слабеење

Вашата нова лесна рутина за вежбање ќе ви помогне да согорите повеќе калории. Но, можете да изгубите тежина побрзо со додавање на овие предизвици:

 • Прескокнете го десертот за една недела. Земете мала порција бобинки наместо тоа
 • Прескокнете ги пијалоците што предизвикуваат зголемување на телесната тежина и наместо тоа, пијте вода. Не сте љубител на вода? Научете да направите вода со вкус за да ги намалите вашите желби.
 • Ѓубри скроб. Наместо да јадете празна калорична бела храна како леб, бел ориз или тестенини, наполнете повеќе различни посни протеини и добри јаглехидрати .

Претворете го брзото слабеење во долгорочен успех

Ако се придржувате до вашата рутина за тренингот лесно, треба да видите некои промени во скалата или во начинот на кој облеката ви одговара по една или две недели. Потоа, запрашајте се на ова прашање: дали вредеше?

Ако одговорот е да, тогаш продолжете со лесниот план за фитнес. Можеби ќе сакате да го направите уште по предизвик со додавање на умерено вежбање и сесии со висок интензитет. Потоа започнете со следење на вашата диета за да бидете сигурни дека јадете вистинска количина на протеини за да изгубите тежина и да одржувате мускули.

Ако одговорот е не, не грижете се. Дури и лесен план за вежбање бара голема обврска. Можеби не сте биле подготвени за инвестицијата. Но, не се откажувај целосно. Изберете неколку делови од планот што изгледаат податливо и обидете се да ги вклучите во вашиот распоред. Вашето слабеење ќе се случи побавно, но барем ќе се случи.

Must Read

loading...