HomeЗдравјеКако да вежбате за вашето ментално здравје

Како да вежбате за вашето ментално здравје

Дури и со повторно отворање на спортски сали со ограничен капацитет, сепак е побезбедно да се вежба дома или на отворено. Проверете го нашиот друг месец на мускулите за да ви помогнеме да ја одржувате вашата кондиција, моќ и здравје во социјално далечни времиња.

Не е тајна дека вашето телесно здравје зависи од вашето ментално здравје и обратно. Додека недостатокот на вежбање може да ги нагласи чувствата на депресија и анксиозност, стискањето во вашата опрема за вежбање може да доведе до многу придобивки, како наплив на среќни ендорфини и одвлекување на вниманието од вашите секојдневни грижи. Со текот на времето, активните луѓе имаат тенденција да бидат посамоуверени и социјални, според Клиниката Мајо.

Хилари Котен, психолог и член на одборот на Здружението за применета спортска психологија, го нарекува вежбањето форма на „доследно справување“, кое го одржува нашиот ум отпорен и подготвен за секој стрес или тешкотии што може да ни ги фрли животот. Но, типот на вежбање прави разлика и на индивидуално ниво, вели Каутен.

„Секое движење е прекрасно за вашиот природен поттик“, објаснува таа. „Но, кога ќе нурнете малку подлабоко во тоа каде држите тензија или со што се борите, можете да ги прилагодите тие тренинзи, а тоа ја зголемува мотивацијата да се одржи [активен начин на живот]“.

Еве два од советите на Cauthen за избор на вежбање што најдобро ги поддржува вашите потреби за ментално здравје на краток и долг рок.

Бидете внимателни додека вежбате

ментално здравје

Вистина е дека тренинзите со висок интензитет можат да ви дадат катарзично ослободување преку наплив на позитивни емоции и јасност. Но, исто така е важно да одвоите време за да се проверите со вашите емоции, вели Каутен, и да изберете активност што одговара на вашата статус кво. Ако се чувствувате вознемирени, размислете за вежба како јога или пилатес што ви помага да се центрирате и да се фокусирате главно на дишењето. Ако вашиот ум работи во кругови, ги потопува дупките од зајаците и го гледа најлошото во секое сценарио, Каутен вели дека овие активности можат да бидат неверојатно корисни.

Повторно фокусирање на вашиот ум со концентрирање на вашата енергија на формата, позите и дишењето може да помогне да го пренасочите вашиот мозок за поефикасно да се справи со стресот, вели таа. Всушност, се покажа дека медитацијата предизвикува невротрансмитери кои помагаат во справувањето со анксиозноста .

Ако сте тип на личност која сака само фитнес со висок интензитет, обидете се да го споите физичкото ослободување со некоја друга форма на ментално бегство. Каутен предлага рефлектирачки дневник по интензивно трчање или боксерска сесија за да ги дестилирате вашите емоции и да откриете зошто на прво место ви беше потребно тоа бегство. Дури и медитативно истегнување или прошетка може да ви помогне да се помирите со работите од кои бегате или се борите во форма на тренинг.

Измешајте го за да избегнете ментална монотонија

Вежбањето не е магично апче за вашите проблеми, па немојте да мислите дека вежбањето секој ден нема да ве заштити од негативни настани или чувства (всушност е прилично вообичаено спортистите да паднат во депресија ). Но, со менување на вашата рутина за вежбање, дневно или неделно, можете да елиминирате дел од мака.

Без разлика дали сте пливач кој работи на бројот на удари или фудбалер кој ја усовршува работата со нозете, излегувањето од базенот и надвор од теренот е добар начин и за вежбање и за зајакнување на вашето ментално здравје. За среќа, постојат тони начини да се диверзифицира начинот на кој сте во форма – и сите тие не ги даваат истите резултати.

На пример, ако вашиот тренинг по избор е да трчате или да рикате низ часови по HIIT, можеби одвреме-навреме фрлете некоја помирна пилатес сесија за да го избалансирате брзањето со саморефлексија. Или ако сте склони да вежбате сами, променете го тоа со свиткување на вашите друштвени мускули во фитнес клуб на отворено.

Ако скокот кон сосема нова форма на вежбање ве стресува, едноставно додадете малку зачин во утринското џогирање или прошетка. Каутен предлага да ги извадите слушалките и да се фокусирате на околината додека сте надвор за да се внесете во сосема нов ментален простор. Дури и менувањето на едно сетило може да го разработи вашиот мозок на поинаков и добар начин.

Кога се чувствувате очајно или депресивно, може да се најдете во рутина што ќе ве тера да се чувствувате осамено и напуштено. Тоа може да вклучува и вежбање. Значи, вели Каутен, активирањето на вашиот мозок да се фокусира на тоа како се чувствувате додека се оддалечувате од монотонијата, може да ги направи вашите тренинзи поисполнети и на физички и на ментален крај. На крајот на краиштата, да се биде фит е само еден дел од исполнетиот и среќен живот.

Must Read

loading...