HomeХранаЗдравствените продобивки од смоквата

Здравствените продобивки од смоквата

Смоквите, плодот на  растението Ficus carica , се природно слатки и добри за вашето здравје. Низ историјата, зготвените смокви се користат како засладувач наместо шеќер, а некои земји сè уште ја одржуваат оваа практика и денес. Свежи или сушени смокви може да се користат во метеж, желе, десерти и солени јадења.

Покрај природната сладост, смоквите обезбедуваат влакна и антиоксиданти. Ако се контролира дел, тие можат да се вклопат во кој било хранлив план за јадење. 

Факти за смоквата

Следниве информации за исхрана се дадени од страна на УСАА за една мала (40g) сурова смоква

  • Калории : 30
  • Маснотии : 0,1 g
  • Натриум : 0,4 мг
  • Јаглехидрати : 7,7 g
  • Влакна : 1,2 g
  • Шеќери : 6,5гр
  • Протеини : 0,3 g

Јаглехидрати

Во зависност од големината и видот (сушен или суров), една смоква може да содржи насекаде од 5 до 12 грама јаглени хидрати и 3 до 9 грама шеќер. 

Една мала, сурова смоква содржи 7,7 гр јаглени хидрати, 1,2 гр влакна и 6,5 гр шеќери. Една сушена смоква (8,4 g) содржи 5,4 гр јаглени хидрати, 0,8 g влакна и 4 g шеќер.

Смоквите се висока гликемиска храна, со гликемиски индекс од 61. Храна со висок гликемиски резултат е оние кои нагло и брзо го зголемуваат шеќерот во крвта.

Масти

Смоквите се природно малку масни, содржат занемарлива количина. 

Протеини

Смоквите не содржат многу протеини – само 0,3 грама на смоква.

Витамини и минерали

Смоквите обично се консумираат во мали делови. Една смоква нема да обезбеди значителни количини на витамин или минерал, но смоквата ќе обезбеди мали количини на  витамин К , тиамин, витамин Б6, калиум , манган и  магнезиум . 

Здравствени придобивки

Смоквите веќе долго време се поврзуваат со добро здравје и долговечност во некои култури. Некои наводни здравствени придобивки од смоквите се поддржани од истражување.

Може да спречи оштетување на клетките

Иако смоквите се богати со шеќер, тие обезбедуваат важни антиоксиданти. Истражувачите идентификувале фитохемиски соединенија, особено фенолни киселини и флавоноиди, во свежи и сушени смокви.

Антиоксидантниот капацитет на смоквите е многу корелиран со нивната количина на фенолни соединенија. Студиите покажаа дека потемните смокви имаат поголеми количини од полесните смокви и дека кожата обезбедува повеќе од пулпата.

Антиоксидансите може да помогнат во спречување или минимизирање на оштетување на клетките предизвикани од слободни радикали. Слободните радикали се токсини од животната средина на кои сме изложени, како загадување на воздухот или чад од цигари. Вашето тело прави и слободни радикали. За антиоксидансите се верува дека помагаат во минимизирање на оксидативниот стрес (оштетување) предизвикано од овие слободни радикали.

Може да го намали ризикот од хронични заболувања

Иако истражувачите сè уште не ја разбираат целосно врската, се верува дека антиоксидантите играат улога во спречувањето на многу хронични заболувања, вклучувајќи кардиоваскуларни заболувања, дијабетес, Алцхајмерова болест, Паркинсонова болест и болести на очите како што се катаракта и макуларната дегенерација поврзана со возраста.

Експертите препорачуваат да консумирате антиоксиданти во храна како овошје и зеленчук отколку да ги земате во форма на додаток.

Може да помогне во превенција на карцином

Постојат многу малку студии за антиоксидантните придобивки од смокви, конкретно, но еден истражувачки проект идентификуваше антиоксидантни соединенија во екстрактите од смокви кои можат да дадат корист во борбата против ракот.

Прелиминарната ин витро студија откри дека екстрактите од смокви покажале силни антиоксиданти и антиканцерогени активности кога биле изложени на клетки на рак на дојка. Сепак, треба да се направат многу повеќе истражувања за целосно да се разбере врската помеѓу смокви и рак на дојка.

СИДА управување со симптоми на IBS

Синдром на иритабилно црево (IBS) е дигестивно нарушување. Понекогаш, на оние со состојба им се дијагностицира варијација позната како IBS-C или синдром на нервозно дебело црево со доминантен запек. Големо рандомизирано, контролирано испитување откри дека потрошувачката на flixweed или смоква за четири месеци може да биде корисна терапија за ублажување на симптомите на IBS-C и може да биде корисна опција за третман во прва линија.

Помош за олеснување на запек

Поради нивната содржина на влакна и лаксативните ефекти на влакната, сувите смокви често се користат во третманот на запек. Националниот институт за стареење препорачува консумирање храна, како суво овошје, вклучувајќи кајсии, сливи и смокви за да го зголемите внесувањето на влакна за олеснување на запек.

Алергии

Постојат неколку ограничени извештаи за алергија на смокви. Еден извештај објавен во 2003 година забележа дека алергија на смоква проследена со респираторни симптоми може да има кај луѓе со алергија на плачливи растенија од смокви или кои имаат синдром на латекс-овошје (состојба каде сте алергични на латекс и одредени овошја и јаткасти плодови).

Исто така, ако имате алергија на џекфрут, може да доживеете реакција ако консумирате и смоква.

Несакани ефекти

Луѓето честопати се жалат на чувство на печење или болен јазик после јадење премногу смокви, особено свежи. Оваа реакција се должи на молекула на смоквата наречена фицин. Фицин е протеолитички ензим кој ги разложува протеините што предизвикуваат вашата кожа и јазик да чешаат или да изгорат од изложеност.

За да избегнете „изгореница од смокви“, лажирајте ја внатрешноста на смоквата и изедете ја одделно од кожата каде што е содржан најголемиот дел од фицинот. Колку е помалку зрела смоква, толку е фицин присутна.

Сорти

Постојат неколку главни сорти на смоква. Смоквите од црна мисија се слатки и темни виолетови, а не црни. Црните мисии за мисии обично се наоѓаат во намирници и со смокви од Браун Турција кои се помалку слатки и имаат благ вкус. Смоквите Калимир, Кадота и Јадранските смокви се светло зелени. Сиера смокви и кралски смокви, исто така, се наоѓаат во некои области.

Кога е најдобро

Лозарите наведуваат дека има две сезони за смокви. Првиот е кон крајот на јуни, а вториот трае од август до октомври.

Зрелите смокви се лесни за забележување. Тие ја држат својата форма и не се меки, но малку даваат притисок. Ако смоквите се премногу тврди и не реагираат на вашиот допир, тие не се зрели. За жал, смоквите не зреат откако веќе ќе се одберат, но може да се обидете да ги оставите сончев прозорец за еден ден и да видите дали тие омекнуваат малку повеќе.

Складирање и безбедност на храна

Свежите зрели смокви треба да се чуваат ладни. Внимателно ставете ги смоквите во сад во фрижидер за да ги заштитите од модринки. Повеќето смокви ќе траат неколку дена кога се чуваат на студ. Смоквите може да се замрзнат и до 12 месеци.

Сушените смокви треба да се чуваат во херметички контејнер далеку од топлина и светлина. Тие исто така можат да се чуваат во фрижидер за да можат да траат малку подолго (до 6 месеци).

Како да се подготви

Смоквите може да се јадат сурови, скара, печени или сушени. Тие прават одлична ужина за да одите и може да се користат за облекување оброк, додавање на текстура, боја и сладост. Смоквите се природна, здрава состојка што треба да се користи во десерти, пијалаци или при засладување на јогурт и урда.

Заменувањето на шеќер, желе или други преработени јаглени хидрати со смокви е одличен начин да додадете влакна и хранливи материи во вашиот оброк.

Повеќето луѓе готват со и консумираат суви смокви, но исто така можете да ги јадете свежи, да ги замрзнете или да ги купите замрзнати. Кога користите свежи смокви, проверете дали го извадите стеблото (поделете го стеблото на половина и излупете го од овошјето).

Must Read

loading...