HomeХранаДиета за крвна група

Диета за крвна група

Дали исхраната заснована на вашата крвна група – О, А, Б или АБ – може да ви помогне да се намалите и да станете поздрави? Тоа е идејата зад диетата за крвна група, создадена од натуропатот Питер Џ. Д’Адамо.

Д’Адамо тврди дека храната што ја јадете реагира хемиски со вашата крвна група. Ако следите диета наменета за вашата крвна група, вашето тело поефикасно ќе ја вари храната. Ќе изгубите тежина , ќе имате повеќе енергија и ќе помогнете во спречување на блести.

Што можете да јадете

Тоа зависи од вашата крвна група. Еве што препорачува Д’Адамо за секој тип:

Крв од типот О: диета богата со протеини , богата со посно месо, живина, риба и зеленчук, а лесна со житарки, грав и млечни производи. Д’Адамо, исто така, препорачува разни додатоци за да помогнат при стомачни проблеми и други проблеми, за кои вели дека луѓето со тип О имаат тенденција да имаат.

Тип на крв А: Исхрана без месо базирана на овошје и зеленчук , грав и мешунки и цели зрна — идеално, органска и свежа, бидејќи Д’Адамо вели дека луѓето со крвна група А имаат чувствителен имунолошки систем.

Тип Б крв: Избегнувајте пченка, пченица, леќата, леќата, доматите, кикиритките и сусамот. Пилешкото е исто така проблематично, вели Д’Адамо. Тој охрабрува да јаде зелен зеленчук, јајца, одредени видови месо и млечни производи со малку маснотии.

Тип АБ крв: Храната на која треба да се фокусирате вклучуваат тофу, морска храна, млечни производи и зелен зеленчук. Тој вели дека луѓето со крвна група АБ имаат тенденција да имаат ниска стомачна киселина. Избегнувајте кофеин , алкохол и пушено или суво месо.

Ниво на напор: високо

Ако веќе не ја знаете вашата крвна група, ќе треба да го дознаете тоа. Резултатите ќе одредат што точно треба да направите.

Ограничувања: во зависност од вашата крвна група, можеби ќе треба сериозно да ја ограничите храната што ја јадете.

Готвење и пазарење: Вашата крвна група ќе ја одреди вашата листа за купување и вашите избори кога јадете надвор.

Спакувана храна или оброци? Никој не е потребен.

Лични состаноци? бр.

Вежба : Диетата за крвна група препорачува вежби врз основа на вашата крвна група. На пример, предлага јога или таи чи за типот А, и енергични аеробни вежби како џогирање или возење велосипед до еден час дневно за типот Os.

Дали дозволува ограничувања или преференции во исхраната?

Бидејќи диетата налага да јадете многу специфични видови храна врз основа на вашата крвна група, таа не дозволува многу за личните вкусови.

На пример, ако сте голем љубител на месо и компири, нема да бидете многу задоволни од диетата од типот А, која е претежно вегетаријанска.

Постојат дури и препораки за видовите зачини и зачини што можете да ги користите.

Ако барате диета без глутен, треба да знаете дека оваа диета не го забранува глутенот. Можеби ќе можете да направите избори кои се без глутен , ако внимателно ги читате етикетите на храната.

Што друго треба да знаете

Цена: Д’Адамо препорачува многу специјалитет и органска храна (како што се млеко од соја и колачиња од рогач), кои можат да бидат скапи. Витамински и хербални суплементи се исто така дел од исхраната.

Поддршка: Оваа диета ја правите сами.

Што вели д-р Мелинда Ратини:

Дали работи?

Едно истражување покажа дека возрасните кои јадат диета од типот А покажуваат подобрени здравствени маркери, но тоа се случува кај сите, не само кај оние со крвна група А. Во 2013 година, голем преглед заклучи дека нема докази за поддршка на придобивките од диетите за крвна група.

Сепак, веројатно е дека ќе изгубите тежина, бидејќи диетата може да биде многу рестриктивна.

Дали е добро за одредени услови?

Диетата за крвна група дава препораки само врз основа на вашата крвна група. Значи, ако имате хронична состојба (да речеме, дијабетес ), може да ви биде кажано да јадете високо протеин , додека на друго лице со дијабетес можеби ќе треба да избегнува млечни производи или пилешко. Ова може да се коси со вашиот план за третман на дијабетес .

Американското здружение за дијабетес препорачува попрактичен пристап кон вашето секојдневно јадење. Исто така, предупредува да не се фокусирате на одредена храна. Во повеќето случаи, не се препорачува да се исклучат некои големи групи на храна.

Диетата за крвна група, исто така, не се справува со други состојби како што се срцеви заболувања , висок крвен притисок или холестерол . Секое потребно губење на тежината сигурно ќе има позитивно влијание врз овие состојби. Но, без разлика на вашата крвна група, треба да ги следите истите упатства издадени од Американското здружение за срце (АХА) за диета со малку маснотии и малку сол.

Исто така, секој треба да се стремите кон 150 минути аеробни вежби неделно и најмалку 2 дена тренинг за сила неделно.

Конечниот збор

На диетата за крвна група, ќе избегнувате преработена храна и едноставни јаглехидрати. Тоа може да биде доволно за да ви помогне да изгубите тежина. Но, секое губење на тежината на оваа диета не е поврзано со вашата крвна група.

Исто така, нема истражувања кои докажуваат дека оваа диета може да помогне во варењето или да ви даде повеќе енергија.

Иако на овој план сами ќе купувате и подготвувате храна, вашите избори се ограничени во зависност од вашата крвна група. Затоа, бидете подготвени да поминете малку време во кујната.

Диетата може брзо да стане скапа, бидејќи авторот препорачува да купите органски производи, како и неговата линија на додатоци .

Ако диетата за крвна група ве заинтригира, размислете за ова: науката стои зад традиционалните препораки за здрава исхрана за слабеење — а не ограничувања врз основа на типот на вашата крв.

Must Read

loading...