HomeТренингСпречете го триењето на брадавиците за време на вежбањето

Спречете го триењето на брадавиците за време на вежбањето

Брадавицата на тркач, позната и како џогерова брадавица, може да биде исклучително болна. Пукањето на брадавиците е чест проблем кај тркачите, особено кај оние кои често не носат спортски градник , што може да помогне да се спречи триење. На пример, една студија покажа дека 36% од луѓето кои трчале повеќе од 65 километри неделно, доживеале скршени брадавици.

Иако можеби е вообичаено, нема потреба да дозволите триењето на брадавиците да ви пречи на вашата рутина за вежбање. Со малку планирање однапред, можете да преземете мерки на претпазливост за да ја избегнете оваа непријатна состојба, дури и пред првите знаци. Дознајте за симптомите и причините за триење на брадавиците и што можете да направите за да го спречите за да можете да останете активни и да уживате во вежбањето.

Симптоми на триење на брадавиците

Симптомите на брадавиците започнува како непријатно чувство на печење, и на крајот може да доведе до болка, иритација и крварење, што може да направи вежбањето понекогаш да изгледа неподносливо. Вообичаени симптоми на триење на брадавиците вклучуваат:

  • Црвенило
  • Иритирана, испукана, лупечка кожа
  • Горење или пецкање
  • Болка која се движи од мала осетливост до интензивна
  • Крварење
  • Отворени рани или красти

Причини за триење на брадавиците

Кога трчате или одите, вашите брадавици постојано ја тријат ткаенината на вашата облека. Во исто време, се потите, а водата ја омекнува кожата, оставајќи ја повеќе склона кон кинење. Кога солта во вашата пот ќе почне да се кристализира, може да предизвика друг извор на иритација. Во текот на тренингот или трката (особено долгата), оваа чувствителна област може да се трие до степен на крварење.

Алтернативно, триењето на брадавиците може да се случи во постудено време, кога брадавиците се со поголема веројатност да бидат исправени. Необлекувањето правилно за трчање на студено време често е причина.

Пукањето најчесто се случува кога носите памучна облека бидејќи ткаенината има погруба текстура и не ја исфрла потта толку брзо како синтетиката. Пукањето на брадавиците обично не е проблем за луѓето кои носат спортски градници со тесни фитинг.

Спречете го триењето на брадавиците

Можеби ќе откриете дека треба да експериментирате со неколку пристапи или да ги комбинирате за да одредите што најдобро функционира за вас. Испробајте ги овие стратегии за време на долгите тренинзи, особено ако се подготвувате за голем настан како маратон или повеќедневно пешачење.

Подмачкување

Великодушно нанесете лубрикант како вазелин или Body Glide на пределот на брадавиците пред вежбање. Нафтениот желе тешко може да се измие од облеката, па затоа можеби ќе сакате да одите со наменски  производ против триење. Овие производи обично се формулирани да се мијат од ткаенини.

Лента или капаци за брадавиците

Некои луѓе носат производи како што се Nip Guards, NipEaze или лепливи завои за да ги заштитат своите брадавици. Можете исто така да пробате медицинска лента или кинезиолошка лента. Проблемот е што некои производи не се лепат добро откако ќе почнете да се потите, па можеби ќе треба да пробате неколку за да ја пронајдете најдобрата опција за вас. Тие исто така може да бидат незгодни, па дури и болни за отстранување после вежбање.

Облека

Често, решението е едноставно прашање на изборот на вистинската облека. Наместо памучни облека и градници, одлучете се за синтетички материјал како Dri-Fit, Coolmax или полипропилен, особено на слојот најблиску до вашето тело.

Овие ткаенини се помазни од памучните и ја отстрануваат потта, што е важно бидејќи влажната кожа може да го влоши триењето. Исто така, ќе сакате да избегнете ткаенина што се гребе, дури и ако е дизајнирана да ја исчисти потта.

Ако е соодветно за ситуацијата, можете исто така да изберете да одите без маица. Сепак, задолжително користете крема за сончање за да спречите изгореници кога сте надвор, особено на кожата која е веќе чувствителна. Исто така, најдобро е да го отстраните накитот од брадавиците пред тренингот.

Однесувајте се кон измачените брадавици

Ако сте среде трчање или пешачење и почнете да чувствувате болка во пределот на брадавиците, не е доцна да нанесете лубрикант. Ако го направите тоа, барем ќе го спречите триењето да не се влоши.

Некои луѓе носат мала цевка од Aquaphor или вазелин во појасот или џебот за да бидат подготвени за проблеми со триење. Ако сте нови за трчање или штотуку почнувате да трчате на подолги растојанија, може да размислите да задржите нешто при рака. Слично на тоа, пешаците треба да преземаат мерки на претпазливост. За оние кои трчаат маратони или трчаат или пешачат други трки, често има станици за медицинска помош по должината на патеката на кои веројатно е подготвено вазелин од нафта.

По вашето трчање

Понекогаш, брадавиците се поболни откако ќе престанете да трчате, особено кога ќе се истуширате и ќе ги удри топлата вода. Погрижете се да ги исчистите испуканите брадавици со нежен сапун и вода и да ги исушите темелно. Откако ќе ја исчистите областа, нанесете A&D маст или вазелин и покријте со газа за дишење, така што ќе ви биде поудобно да носите облека.

Можеби ќе треба да одморите еден или два дена од тренинзите за да им дадете на брадавиците малку време да заздрават од триењето. Постојаното триење не само што ќе биде болно, туку може да доведе и до инфекција.

Ако триењето не се подобри

Ако вашите брадавици се многу болни, жешки, отечени, крварат или имаат кора или не заздравуваат со едноставен домашен третман, консултирајте се со вашиот лекар. Можеби ќе ви треба медикаментозна маст, па дури и антибиотска маст со јачина на рецепт ако областа е заразена.

Must Read

loading...