HomeЗдравјеПрироден лек за калуси: Тие се многу непријатни и можат да бидат...

Природен лек за калуси: Тие се многу непријатни и можат да бидат многу ограничувачки! Забрзајте го заздравувањето со овие пет билни помошници

Калусите се џебови исполнети со течност кои се формираат на кожата како одговор на триење или триење, а бидејќи се болни и можат да предизвикаат инфекција, природен лек за калус може да помогне да се забрза процесот на заздравување.

Областите на кожата со дебел роговиден слој, како што се дланките на рацете и стапалата, имаат поголема веројатност да развијат плускавци. Калусите на рацете се предизвикани од повторени дејства, како што се триење на дланките на кожата додека веслате, градинарувате или кревате тегови. Болните плускавци обично се појавуваат на стапалата и прстите како резултат на триење во топла и влажна средина, при носење неудобни чевли или тениски чевли.Тие можат да ни предизвикаат непријатност, па дури и тешкотии при одење.

Плускавците се создаваат за да ја заштитат кожата од иритација, а истовремено да и даваат време да заздрави природно. Не го дупнувајте насилно блистерот бидејќи ја штити оштетената кожа од нечистотија и бактерии кои можат да предизвикаат инфекција во погодената област.

Покривањето на блистерот со фластер или газа, исто така, може да помогне да се заштити кожата додека заздравува. Како што расте нова кожа под блистерот, течноста полека ќе исчезне и кожата природно ќе се исуши и на крајот ќе се олупи. Целиот процес на лекување обично трае 1-2 недели.

Како да излечите блистер што пукна?

Ако пукне блистер, одолејте се на нагонот да ја олупите мртвата кожа одозгора . Оставете ја течноста природно да се исцеди и внимателно измијте ја со благ сапун. Нанесете антибиотска маст и покријте со стерилна газа.
Прицврстете ја газата со завој или леплива лента. Чувајте го покриено додека не се излечи.

Загноен блистер е знак на инфекција!

Блистер исполнет со зелен или жолт гној укажува на бактериска инфекција на кожата . Областа околу плускавците е болна, отечена и црвена. Ако се појави инфекција, важно е веднаш да се побара лекарска помош.

Како што бактеријата се шири низ телото, може да предизвика смрт на ткивото, септичен шок , откажување на органите и смрт. Со соодветен третман, гноен блистер обично заздравува брзо и целосно.

Во зависност од тежината на инфекцијата, третманот обично вклучува чистење на пликовите, стерилизирање на раната и употреба на орални или интравенски антибиотици . Антиинфламаторните лекови може да се користат и за намалување на болката, треската и отокот.

Природен лек за плускавци – 5 билни асистенти

Природата има безброј начини да ни помогне да лечиме разни болести. Хербалниот лек е природен метод на лекување кој е многу ефикасен во заздравувањето на телото, вклучувајќи ги и плускавците.

1. Куркума и розова вода

Лековитите својства на куркумата се исклучително корисни за обновување и нега на кожата. Куркумата има силно антивоспалително својство кое ја ублажува болката и црвенилото, додека неговите антибактериски и антисептички својства спречуваат инфекција.

Розовата вода ќе ја хидрира и длабински ќе ја нахрани кожата , а бидејќи има и антиинфламаторно дејство, дополнително ќе помогне при иритација и црвенило.

Измешајте половина лажичка куркума со доволно розова вода за да направите густа паста . Нанесете ја оваа жолта паста директно на блистерот. Оставете да делува 10-15 минути, а потоа исплакнете со топла вода. Повторете го третманот 2-3 пати на ден неколку дена.

Навечер, пред спиење испијте шолја златно млеко со куркума за да го забрзате процесот на заздравување.

2. Јаболков оцет и морска сол

Ова е уште еден едноставен домашен природен лек за калуси . Јаболковиот оцет помага во намалување на отокот и болката . Неговите антибактериски и антиинфламаторни својства го спречуваат ширењето на инфекцијата.

Натопете памук во јаболков оцет и нанесете го на погодената област. Може да почувствувате непријатно чувство на печење во првите неколку секунди , но издржете го тоа бидејќи овој лек дефинитивно ќе го забрза вашето заздравување.

Друг ефикасен метод е да ставите чаша јаболков оцет и грст морска сол во слив со топла вода.
Потопете ја ногата 15 минути и потоа добро исушете ја со крпа. Заедно со јаболков оцет, лековитите својства на морската сол исто така ќе помогнат во ублажување на болката, стимулирање на циркулацијата и намалување на отокот.

3. Зелен чај

Зелениот чај има антивоспалителни и лековити својства кои го забрзуваат процесот на заздравување. Исто така, има антиоксиданси и витамини кои помагаат во ублажување на болката и отокот на плускавците.

Потопете една кесичка зелен чај во чаша топла вода и оставете да отстои пет минути. Оставете го да се излади до удобна температура. Ставете ја кесичката чај директно на блистерот околу 10 минути. Постапката повторете ја 3-4 пати на ден додека не почувствувате подобрување.

Дополнително, пијте 2-3 шолји зелен чај за да го поттикнете телото побрзо да заздрави.Ако блистерот сè уште не пукнал, можете да го забрзате процесот на заздравување со натопување на стапалото во топол чај, кој ќе го омекне и ќе ја исцеди течноста во неа.

4. Вазелин

Користете обичен вазелин за пликови бидејќи дерматолозите го препорачуваат за лекување на рани. Ако блистерот навистина пукне, вазелинот ќе делува како заштитна обвивка и ќе го промовира заздравувањето на оштетената област.

Нанесете вазелин пред спиење и оставете да делува преку ноќ. Тоа помага да се намали болката и да се лекува сувоста. Исто така, можете да ги потопите стапалата два пати на ден во топла вода по 15 минути, а потоа да ги исушите со крпа и да нанесете вазелин. Додека топлата вода ги смирува болките и инфекциите, вазелинот ќе и помогне да остане хидрирана.

Тврдите калуси на стапалата исто така ќе омекнат со овој метод и ќе зараснат побрзо. Откако ќе ги натопите стапалата во топла вода, исчистете ги тврдите калуси со камен. Исушете ги стапалата, а потоа обилно премачкајте ја тврдата кожа со вазелин, облечете чорап и оставете да делува преку ноќ. Наместо вазелин, можете да користите и рицинусово масло , кое ќе ја нахрани и омекне кожата бидејќи е богато со витамин Е.

5. Витамин Е и масло од невен

Ќе помогне и крема за плускавци на база на витамин Е. Можете да купите масло или капсули со витамин Е. За директен ефект, прободете ја капсулата со витамин Е и исцедете ја нејзината содржина директно на блистерот и околината. Оставете го маслото да се впие во кожата.

Витаминот Е има одлични својства за регенерирање на кожата бидејќи им помага на клетките брзо да зараснат и спречува лузни. Календулата со своето изобилство на витамини А и Ц ја обновува оштетената и воспалена кожа. Измешајте еднакви количини на витамин Е и масло од невен за да му помогнете на блистерот да заздрави побрзо. Нанесете ја смесата дневно една недела и блистерот наскоро ќе исчезне.

Must Read

loading...