HomeЖивотен стилЈаболков оцет: придобивки, несакани ефекти, употреба, дозирање и многу повеќе

Јаболков оцет: придобивки, несакани ефекти, употреба, дозирање и многу повеќе

Можеби имате пријател кој инсистира да екстарт од јаболков оцет наутро за согорување на маснотиите. Или можеби сте виделе пијалоци со јаболков оцет во ладилникот, во маркет. Со експлодирачката популарност на овој навидум основен напиток за во кујна, веројатно се прашувате за што се работи.

Што точно е оцет од јаболко?

Прво, да истражиме што точно е јаболков оцет. Оцет од јаболко се прави од ферментирани јаболка и вода. Како и другите оцети, оцет од јаболко има 5% киселост. ( 1 )

Може да забележите дека има различни видови оцет од јаболко достапни во продавницата. На пример, дестилиран оцет од јаболко изгледа јасно во шишето и може да биде оној со кој сте најблиски. ( 2 ) Но, суровата, нефилтрирана или непастеризирана оцет од јаболко содржи облачна супстанција што лебди наоколу во мешавината. Ова се нарекува „мајка“ и е формирано од природни ензими за време на ферментацијата. Нема потреба да се биде претпазлив за тоа: Оваа жилава супстанција обично се насобира на дното на шишето; исто така е целосно безбедно да се консумира. ( 3 )

Без оглед на сортата, не мора да го ладите, и ќе трае многу долго. (3) Оцет, воопшто, скоро има неопределен рок на траење, според Институтот Оцет, меѓународно трговско здружение за производители на оцет. Дури и ако вашиот оцет го менува изгледот, сè уште е во ред да се користи. ( 4 )

Што се однесува до фактите за исхраната, можете да бидете сигурни дека оцет од јаболко нема да ги спакува килограмите. Всушност, разредениот јаболков оцет содржи нула калории на лажица (лажица масло), како и без маснотии, јаглехидрати, протеини или растителни влакна. Можете да мислите на тоа како одличен начин да додадете убавина на вкусот на храната без додавање калории или дополнителна сол.( 5 )

Кои се можните здравствени придобивки од јаболков оцет?

Оцет од јаболко има добиено статус на суперхрана, а љбителите на оцетот велат дека може да излечи скоро се што ви помага ( зголемување на телесната тежина , дигестивни проблеми, проблеми со кожата ). Вистината е, постојат неколку студии кои ги поддржуваат овие намени, па додека можете да ја додадете во вашата диета без значително да го надополнете ризикот за зголемување на телесната тежина, најдобро е да останете реални за тоа.

Губење на тежина

Еден начин оцет од јаболко е губење на тежината пријателски , затоа што има многу малку калории. Сепак, можеби сте чуле дека некои луѓе земаат повеќе од една лажица јаболков оцет за да го стимулираат согорувањето на мастите. Факт е дека, земањето оцет од јаболко веројатно нема да направи малку за да го промените вашиот состав на телото или тежината. Како што посочи регистрираната диететичарка Кетрин Зерацки за клиниката Мајо, оваа мисла нема научна поддршка – и единствениот начин да се изгуби тежина е преку општо здрава исхрана и вградување фитнес во вашата рутина. ( 6 ) Советот е далеку помалку светкав од дополнувањето со нешто толку трендовски како оцет од јаболко, но тоа е токму она што навистина функционира.

Висок холестерол

Ова, има некои прелиминарни истражувања кои укажуваат на тоа дека оцедот од јаболко може да биде од корист за здравјето. Една студија на животни покажа дека дебелите стаорци кои земале јаболков оцет дневно бележат намалување на вкупниот холестерол, ЛДЛ („лош“) холестерол и нивоа на триглицериди заради неговите антиоксидантни придобивки. ( 7 ) Сепак, важно е да се напомене дека оваа студија е направена само на стаорци, така што не е познато дали овие откритија се задржуваат кога се применуваат кај луѓето.

Дијабетес тип 2

Еден плус во врска со оцет е дека се покажало дека е можно да им помогне на луѓето со дијабетес тип 2. Всушност, една измината студија во аналите на исхраната и метаболизмот открила дека земањето 2 лажички (лажиче) оцет со оброк што содржи комплексни јаглени хидрати ја намали постпадијална гликемија (шик во шеќер во крвта после оброк) за 20 проценти во споредба со плацебо. Таа мерка е важна кога станува збор за управување со болеста. ( 8 ) Уште повеќе, рандомизирана, плацебо контролирана студија во Европскиот весник за клиничка исхрана која разгледуваше оцетна киселина (оцет) откри дека луѓето кои земаат оцет пред оброк имаат подобрен одговор на инсулин. ( 9 )

Тоа, рече, истражувањето не е во согласност со таблата. Претходната мала студија откри дека оцет од јаболко не ја намалила реакцијата на гликозата на организмот после јадење богата со јаглерод. ( 10 ) Сè што значи, ефектот не е толку јасен.

Уште еден доказ за ефектите од оцет врз луѓето со дијабетес: Студијата за заштита од дијабетес откри дека луѓето со дијабетес кои пијат 2 лажици оцет од јаболко пред спиење со 1 лажица сирење го намалија нивото на гликоза на постот следното утро во споредба со контролната група која јадеше ужина од сирење со вода. ( 11 ) Колку што ветува тоа звучи, важно е да се напомене дека во ова истражување учествувале само 11 учесници. Тоа е исклучително мал примерок за генерализација на јавноста. И не може да се каже дека ако имате дијабетес тип 2, треба да соработувате со вашиот здравствен тим на најдобар начин да ја контролирате состојбата, наместо да се потпирате на оцет од јаболко.

Инфекции од квасец

Конечно, над тежината и дијабетесот, оцедот од јаболко може да има некои изненадувачки својства. Во една студија на случај во списанието Алтернативни терапии во здравството и медицината, лекарите излечиле една 32-годишна жена која страдала од хронични инфекции од квасец со тематски применет оцет од јаболков. (Истражувачите споменаа дека другите интегративни третмани не биле успешни.) ( 12 ) Експертите предупредуваат да не ставите нешто во вагината, бидејќи тоа може да го наруши неговите природен pH рамнотежа. Не обидувајте се ова самостојно без претходно да се консултирате со вашиот гинеколог.

Рефлукс на киселина

Се чини контраинтуитивно дека земањето оцет може да го намали производството на киселина, но тоа е причината поради која оцет од јаболко се сомнева дека е корисна за решавање на киселински рефлукс и металоиди, според прегледите објавен во јули 2019 година во списанието „ Тековни гастроентеролошки извештаи“ . ( 13 ) Како што рече, скоро и да нема објавени извештаи кои испитуваат дали киселинскиот рефлукс може да се третира со оцет од јаболко објаснуваат истражувачите.

Улцеративен колитис

Земањето разреден оцет може да помогне во подобрување на варењето на храната, иако недостасува истражување за поддршка на неговата употреба во хронични автоимуни состојби како улцеративен колитис (УЗ) . Давањето UC на глувци на разредена јаболков оцет за еден месец го намали нивото на воспаление во нивниот дебелото црево и ја зголеми количината на здрави бактерии во цревата, по прелиминарна студија објавена во јануари 2016 година во Journalурнал за земјоделски и храна хемија . ( 14 ) Имајте на ум дека ова беше единствена студија за животни, а истражувачите се далеку од тоа да го препорачуваат како третман.

Намалено воспаление

Некои луѓе препорачуваат земање на јаболков оцет како третман за управување со симптоми во воспалителни состојби, како што се ревматоиден артритис (РА) , мултиплекс склероза (МС) и анкилозен спондилитис (АС) . Едно објаснување е дека оцетот може да го намали воспалението и да ги намали симптомите. Сепак, нема студии кои директно го истражуваат оцет од јаболко како терапија за РА, МС или АС.

Кога оцет од јаболко може да биде корисно е за можно ослободување од некои гастроинтестинални симптоми, кои можат да се појават кај лица со овие здравствени состојби. Земањето оцет исто така може да помогне во подобрувањето на бактериите на цревата, што може да влијае на воспалението, но треба да се направат истражувања за да се испита оваа можност. Разговарајте со вашиот лекар ако имате една од овие состојби пред да пробате оцет од јаболко.

Олеснување на стресот

За луѓето со болести како хепатитис Ц  и  ХИВ (вирус на човечка имунодефициенција) , како и состојби со ментално здравје, постојат шпекулации дали оцет од јаболко може да помогне во управувањето со стресот  (веројатно со намалување на воспалението) и на тој начин да помогне во управувањето со условите. Иако оцетот е малку веројатно да комуницира со лекови против ХИВ , нема индиции дека може да помогне во управувањето со болести. За хепатитис Ц, некои луѓе преку Интернет тврдат дека оцет од јаболко може да помогне при детоксикација на црниот дроб за подобрување на здравјето на овој орган. Повторно, нема испитувано испитување на ова тврдење. Зборувајте со вашиот лекар за да го одредите вашиот план за лекување.

Состојби на кожата

Може да има ограничени придобивки за употреба на тематски оцет од јаболко на различни состојби на кожата. Но, истражувањето објавено во јуни 2015 година во Journalурнал за клиничка и естетска дерматологија предупредуваше против примена на чист, нерастворен оцет директно на кожата, истакнувајќи дека оваа практика може да предизвика хемиски изгореници. ( 15 )

Егзема Студијата објавена во декември 2016 година во „ Annals of Dermatology“  покажа дека лекувањето на кожата на глувци што имало атопичен дерматитис (егзема) со кисели креми – вклучително и крем за оцет – резултираше во помалку разгореници и подобрена функција на бариерата за подобра хидратација. ( 16 ) Бидејќи оваа студија е направена на животни и оцет од јаболко беше додадена на крем (наместо чист оцет), разговарајте со вашиот дерматолог пред да го користите оцет од јаболко тематски.

Псоријаза Според Националната фондација за псоријаза (НПФ), ако имате псоријаза на скалпот , примена на органски оцет од јаболко на подрачјето може да помогне да се намали чешањето од лушпести закрпи, вообичаен симптом поврзан со автоимуната состојба. ( 17 ) Постојат неколку размислувања што треба да се направат пред да се користи, НПФ вели: Користете разреден оцет за да го намалите ризикот од горење и да не се нанесувајте на која било област на кожата што е пукната или крваве.

Псоријатичен артритис Некои пациенти со псоријаза, исто така, развиваат болки во зглобовите и вкочанетост, состојба наречена псоријатичен артритис. Иако недостасува истражување за лекување на симптомите на болести со оцет од јаболко, разредувањето на оцетот и примената на плаки може да ја промени pH вредноста на кожата за да го охрабри заздравувањето.

Кои се несаканите ефекти на оцет од јаболков?

Кога се консумира во умерени количини, оцет од јаболко е генерално безбеден. Но, оцедот од јаболко не е достапен само во течна форма. Можете исто така да купите оцет од јаболко таблети и да го земате како додаток. Компаниите ги сметаат овие апчиња како моќен извор на витамини и минерали или за слабеење или поддршка за „чистење“. ( 18 , 19 ) Но, важно е да се биде претпазлив кога ги земате овие верзии на оцет од јаболко.

Претходните истражувања забележуваат дека не е јасно дека некои додатоци на оцет од јаболко дури на прво место содржат дури и јаболков оцет, а многумина содржат неколку пати повеќе количество киселина што се наоѓа во редовниот оцет, што може да доведе до изгореници при голтање или дури и да биде токсичен. ( 20 ) Секогаш разговарајте со вашиот лекар за сè што земате, дури и ако ви се чини невино или природно како оцетот.

Уште повеќе, во овој случај, премногу може навистина да биде лоша работа. Пиењето прекумерна количина на оцет од јаболко може да го намали калиумот до опасно ниво, нешто што може да биде опасно доколку имате состојба како што е висок крвен притисок. Бидејќи оцет од јаболко може да комуницирате со лекови, ова е уште еден пример кога треба да му кажете на вашиот лекар дали редовно земате оцет од јаболко, според Универзитетот во Вашингтон. ( 21 )

Други пријавени несакани ефекти вклучуваат:

  • Низок шеќер во крвта кога се комбинира со лекови за дијабетес или инсулин, според претходните истражувања ( 22 )
  • Ерозија на забите, според студијата од 2014 година во Клиничка лабораторија  ( 23 )
  • Хемиски изгореници на кожата, забележано е истражување објавено во јуни 2015 година во урнал за клиничка и естетска дерматологија  ( 24 )
  • Изгореници на хранопроводникот, според претходната студија (20)
  • Гастроинтестинална вознемиреност, на Универзитетот во Вашингтон (21)

Кога се користи оцет од јаболков оцет за третман на болести е ризично

Исто така, постои ризик да верувате дека оцет може да направи работи што не се докажани. На пример, не постои доказ дека оцет од јаболков оцет ќе го намали високиот крвен притисок или хипертензијата , според медицината UChicago. ( 25 )

Исто така, постои неосновано тврдење дека јаболков оцет може да поддржува третман на шизофренија. Додека се појавува разбирање за улогата што микробиомот на цревата ја игра во психијатриски услови, далеку е да се претпостави дека оцет од јаболко може да го подобри здравјето на цревата на таков начин што директно може да влијае на симптомите. Ова може да биде особено ризично ако се откажете од лекови без знаење на вашиот лекар, за да пробате алтернативен лек како оцет од јаболко. Не го правите ова.

Уште поважно, постои и гласина на Интернет дека оцет може да се користи за лекување на рак. Како што истакна Си-Ен-Ен, ова опасно тврдење во најголем дел се заснова на истражувања каде јапонските научници го инхибираат растот на клетките на ракот со оцет. Сепак, ова беше во петри-садови – далеку од луѓето. Тие забележуваат дека не постојат студии кај луѓето. Ако имате карцином, побарајте лекарска нега за третман. ( 26 )

Користете јаболков оцет

Една од најчестите – и класични – употреби на оцет од јаболко е во подготовката на храната. Како што посочуваат насоките MyPlate на Министерството за земјоделство на САД , дестилиран оцет од јаболко е природен погоден за салати и маринади, како и за конзервирање и маирување (содржината на 5% киселина овозможува мирување). Нефилтрираната оцет од јаболко може да се користи во готвењето, салатите и маринадите, а лажичка (лажиче) може да се меша во пијалоци за да се даде голтки. ( 27 ) Браг, уште еден популарен бренд со оцет, сугерира да попрскате оцет од јаболко над пуканки. Што се однесува до готвењето, пријатниот жиг на оцет од јаболко може да има главна улога во лушпа, скара од говедско, чипс од кеale , па дури и овошни сирупи за мешани пијалоци. ( 28 )

Оцет од јаболко се користи и во многу производи за убавина и чистење, како шампон. Претерано, тоа е безбедна состојка. Работната група за животна средина го оценува оцет од јаболко како ниска општа опасност кога е во производи за убавина и А (или најниска грижа) како состојка за чистење. ( 29 , 30 )

Кога станува збор за чистење, веројатно сте веќе запознаени со тоа како бел оцет може да се користи при чистење на спрејови за countertops и прозорци или како освежувач кога се додава во алиштата. Сепак, постојат неколку паметни начини да го вклучите во вашата рутина за расчистување. Оцет од јаболко може да се користи за чистење на лепливи ножици, отстранување на остатоци од налепница од површини, дезодоризирање на сад за кафе и спреј на ткаенини за да им се даде овошен мирис. ( 31 )

Дозирање на оцет од јаболков

Нема универзално договорено дозирање јаболков оцет и сугестиите за тоа колку да земете се разликуваат во зависност од кого прашувате.

Универзитетот Харвард посочува дека повеќето препораки за пиење разредена јаболков оцет се од 1 до 2 лажици пред или за време на оброците. ( 32 )

Од друга страна, Универзитетот во Вашингтон препорачува ако земате јаболков оцет (по лажица, како шут) како додаток, треба да се придржувате до лимитот од 1 до 2 суп.л-патки на време (21)

Како што споменавме, состојката се користи и во тематски креми и може да дојде во форма на таблети.

Без оглед на методот или количината на испорака, нема гарантирано дека јаболков оцет ќе резултира во здравствени придобивки и придобивки за слабеење. Едноставно кажано, потребни се повеќе истражувања.

Конечен збор за користење на оцет од јаболко

Можете да користите јаболков оцет на повеќе од само салати. Состојката може да ви помогне да го контролирате шеќерот во крвта и може да биде дел од здравата исхрана.

Но, не потпирајте се на тоа како волшебно лекување за слабеење или уште повеќе да контролирате хронични здравствени состојби.

Must Read

loading...