HomeЗдравјеГубење на тежината за жени над 40 години

Губење на тежината за жени над 40 години

Губењето тежина е тешко за секого. Но, губењето на тежината по 40 години може да биде вистинска борба. Кога размислувате за губење на тежината за жени над 40 години, треба да ги земете предвид уникатните хормонални промени, прилагодувањата во животниот стил и да размислите за вежбање со кои веројатно ќе се справите кога ќе ја достигнете таа посебна возраст.

Без разлика дали сте во вашите четириесетти години или само се приближувате до четвртата деценија, можно е губење на тежината. Но, треба да планирате напред, да вежбате попаметно и да јадете добра диета полна со клучни хранливи материи што ќе го одржат вашето тело младо и силно. Користете ја оваа листа на дози и донации за губење на тежината по 40 години, вклучувајќи совети за диети, планови за оброци и рутини за фитнес за да го добиете и одржите телото што го заслужувате.

Дали го посетивте вашиот лекар

Кога ја достигнавте возраста од 40 години, почнувате да забележувате значителни промени во начинот на кој изгледа и се чувствува вашето тело. Се разбира, некои промени – како сивата коса и брчките – се козметички промени што не мора да влијаат на вашето медицинско здравје. Но, другите промени, како зголемување на телесната тежина или во областите на вашето тело каде што имате тежина, можат да влијаат на вашата долговечност.

Здрава мотивација за губење на тежината над 40 години

Слабеењето може да игра голема улога во целокупната благосостојба и вашата способност да стареете добро. Кога одите на годишен преглед или пред да започнете диета , разговарајте со вашиот давател на здравствени услуги за тоа како вашата тежина влијае на ризикот за одредени состојби, како што се срцеви заболувања, дијабетес тип 2, висок крвен притисок и карцином. Потоа откријте дали губењето на тежината може да го намали ризикот или да го подобри вашето здравје .

Можеби ќе можете да го намалите ризикот од заболување или дури да престанете да земате одредени лекови ако изгубите тежина. И да ги имате овие важни информации може да ви помогне да останете мотивирани кога губењето на тежината станува предизвик.

Не (целосно) обвинувајте ја менопаузата

Дали промените во менопаузата влијаат на вашата тежина? Многу жени се борат со слабеење пред, за време, а понекогаш дури и долго после менопаузата.  Зголемувањето на телесната тежина во ова време може да биде поврзано со промените во вашите хормони. Но, ова е исто така време кога многу жени прават промени во нивните дневни рутини што можат да влијаат на нивната тежина.

На пример, откако децата ќе заминат од дома, некои жени не се толку зафатени во текот на денот со физички активности што не вежбаат, како што се намирници, кревање корпи за перење и други домашни работи. И многу жени почнуваат да уживаат во одредени лежерни активности што можат да придонесат за промени во обемот – како што почесто јадат надвор, уживаат подолги одмори или поминуваат повеќе време за релаксирање и читање книги.

Оценете го вашиот животен стил за да бидете сигурни дека промената во вашите секојдневни навики не влијае на вашата тежина. Размислете за добивање следач на активност за да откриете колку калории согорувате секој ден и бидете сигурни дека вашата енергетска рамнотежа не е изоставена. Можете дури и да ги процените вашите калорични трошоци во текот на денот и да додавате активност за време кога имате тенденција да бидете повеќе седечки. Едноставните промени можат да направат голема разлика во вашиот метаболизам.

Рестартирајте ја вашата доверба

Дали вашата возраст влијаела врз вашата самодоверба? Дали се чувствувате помалку задоволни од вашето тело? Или сеуште се чувствувате самоуверено и секси кога сте околу помлади жени? Верувале или не, вашето ниво на доверба може да игра улога во вашата способност да изгубите тежина.

Доверба и слабеење над 40 години

Жалбата и сексуалната самодоверба не треба да избледени со возраста. Многу жени велат дека нивните 40-ти се најсекси. Честопати, жените доживуваат обновена самодоверба, професионален успех и повеќе мачно чувство за себе во текот на оваа деценија. Па, зошто да не го искористиме во своја полза? Ако се обидувате да го преобличете вашето тело или да изгубите тежина во 40-тите години, обновениот чувство на доверба и сексапил ќе ви помогнат да ги постигнете своите цели.

Најдете време да водите бележник за да го потврдите вашето искуство, вашите достигнувања и вашите таленти. Размислете за тоа како вашето животно искуство и предизвиците што сте ги надминале можат да ви помогнат да станете посилни за време на патувањето за слабеење. Губењето тежина по 40 станува малку полесно кога ќе се потсетите на мудроста што сте ја стекнале со текот на годините.

Не игнорирајте поставување на целта

Најважниот прв чекор за поставување план за слабеење ќе бара од вас да седнете со пенкало и хартија. Зошто? Добро дизајниран план за слабеење започнува со цел.

Паметни цели за губење на тежината над 40 години

Вашата цел за губење на тежината ќе го насочи вашето патување во губење на тежината и ќе ви помогне да останете на вистинскиот пат кога се случува грубо. Краткорочните цели во однесувањето (како што се јадење 2-3 повеќе порции зеленчук секој ден) може да ви помогнат да ја постигнете вашата цел за долгорочно губење на тежината.

Не сте сигурни како да поставите моќни цели кои даваат реални резултати за слабеење? Научете да поставите цели на SMART. Целите на SMART се специфични, мерливи, достижни, релевантни и временски ограничени. Тие ги користат деловни лидери и мотивациони тренери за да му помогнат на секој да стане поуспешен.

Ако сакате вашиот план за слабеење да работи, започнете со цел SMART цел. Потребни се само 30 минути или помалку за да се постави и обезбедува патоказ за целото патување за слабеење. Како да поставите SMART цели за губење на тежината

Добро спијте

Тешко е да се спуштите кога не одморате правилно. Студиите покажаа дека поверојатно е да направиме слаб избор на храна кога сме уморни. Ние сме исто така со помала веројатност да вежбаме и да останеме активни кога сме исцрпени. Затоа, важно е да направите мали промени за да го подобрите спиењето во текот на ноќта.

Започнете со поставување ноќен ритуал што го вежбате секоја вечер пред спиење. Може да вклучува кратко релаксирачки туш или када. Можеби сакате да го исклучите вашиот мобилен телефон и да го чувате надвор од вашата спална соба. Многу паметни спијачи исто така отстрануваат други електронски уреди (како телевизија) од спалната соба.

Обидете се да се разбудите во исто време секое утро дури и за време на викендите и да се ослободат од високо-калорични пијалоци кафе и користете методи кои се во прилог на диети за да ја зголемите вашата енергија наместо тоа, како вода или чај од билки.

Не потпирај се на кардио сама

Во вашите 20  ти и 30-ти , можеби сте биле во можност да изгубите тежина со програма за одење или едноставно со тоа што ќе бидете поактивни во текот на денот. Или можеби сте се намалиле со часови по аеробик или други кардио активности. Но, ако сте сериозни за губење на тежината по 40 години, ќе додадете тренинг на сила и флексибилност во вашиот распоред за вежбање.

Вежба за губење на тежината над 40 години

Потребни ви се три типа вежби за тенок, тон нагоре и да останете здрави. Бидете сигурни дека вклучите кардиоваскуларни вежби , вежбање на силата и истегнување во вашата седмична програма. Секој вид вежба обезбедува уникатни придобивки за слабеење.

  • Кардиоваскуларната активност (исто така наречена аеробна активност) ви помага да го одржувате здравјето на срцето и да согорите повеќе калории за време на секоја сесија.
  • Вежби за јачина ви помага да согорите повеќе калории во текот на целиот ден. Мускулите бараат повеќе енергија за одржување, така што вашиот метаболизам ќе има корист кога ќе ги изградите. Мускулите исто така помагаат да се формира построга телесна форма.
  • Вежби за флексибилност ви помага да одржувате здрави зглобови и може да ви помогне да го намалите стресот.

Може да поминете само 15-30 минути секој ден на вежбање, кардио и тренинг на сила за да видите вистински промени во начинот на кој изгледа и се чувствува вашето тело.

Дали ја сменивте диетата

Паметни цели, подобар сон, комуникација со вашиот давател на здравствени услуги и сеопфатен план за вежбање сите ќе ви помогнат да се намали во 40-тите години, но она што го јадете ќе има најголем вкупен ефект. Тоа не значи дека не можете да јадете храна што ја сакате. Но, можеби ќе треба да направите некои промени.

Најдобра диета за жени над 40 години

Вашите 40-ти не се време да пробате диета за каприз за брзо губење на тежината. Вие сте попаметни од тоа. Потребно ви е јасен план за долгорочно здравје, благосостојба, слабеење и одржување на тежината .

Не постои единствен план за исхрана што работи за секого. Но, план за диета за вашите 40-ти треба да биде оној што можете да го користите за да ги постигнете целите за губење на тежината, а потоа да ги модифицирате и да се придржувате за живот. Иако не постои „најдобра“ диета за секого, може да има „најдобра диета за вас“.

Оценете го вашиот тековен стил на јадење, размислете за минатото историја на диети и изберете диета што одговара на вашите потреби. Оценете ги комерцијалните планови за исхрана или креирајте сопствен план за јадење дома.

Во многу случаи, најдобрата диета е едноставно да се обрне внимание на контролата на порцијата, да се зајакне внесувањето храна богата со растителни влакна, да се јаде повеќе протеини и да се префрлите на скромни порции на здрави масти. Можете исто така да користите калкулатор за калории за да ги утврдите вашите потреби, а потоа да ги броите калориите за да останат во рамките на вашиот опсег.

Иако овие методи не се трендовски, тие се најдобри методи за губење на тежината над 40 години (и на која било возраст), утврдени од страна на здравствени експерти и научни студии.

Must Read

loading...