HomeЗдравјеМитови за сокот од калинки во кои веруваат сите

Митови за сокот од калинки во кои веруваат сите

Сокот од калинка е здрав

Да, навистина. Во калинка навистина има многу супстанции кои имаат антиоксидантни својства: флавоноиди , антоцијани, полифеноли, катехини и пуникагини. Плус, 100 гр (голема грст) зрна содржи 21% од дневниот внес на витамин К, 17% витамин Ц и 16% растителни влакна. 

Ситуацијата е различна со сокот од калинка. „Постои општо правило: соковите се пијалоци со голема содржина на шеќер – околу 100% од сокот од калинка содржи околу 14% и мала количина на витамини. Затоа, тие се поштетни отколку корисни “. Со други зборови, понекогаш можете да пиете, но целите зрна имаат корист повеќе.

Сокот од калинка може да се лекува 

Се верува дека сокот од калинка треба да се пие за да се подобри формирањето на крв, како и со ниско ниво на железо и хемоглобин. 

„Всушност, ништо не може да се третира со сок од калинка, неговите предности се чисто кулинарски. Ако железо и хемоглобин се намалени, потребните лекови во форма на таблети, а понекогаш и во форма на интравенска инјекција “, Вели доктор по општа медецина. И, да се одржи нивото на железо во нормата исклучиво со помош на сок е исто така проблематично: во една чаша содржи само 0,249 мг. минерали. Тоа е, за да барем некако да се приближите до дневната доза од 8-27 мг, ќе мора да пиете најмалку два литра на ден, што е полн со исцрпеност на шеќер. Во принцип, по разумна опција е периодично да пиете една чаша сок од калинка и редовно да вклучите разновидна храна со поголема содржина на железо во исхраната .

Лекарот може да препорача додавање на сок од калинка во исхраната само во еден случај: кога пациент со разни болести на гастроинтестиналниот тракт треба да се опорави од тврди диети (на пример, петта или прва според Певзнер), што честопати доведува до недостаток на витамини и телесна тежина. Во оваа ситуација, сокот може да ја подобри ситуацијата.

Можете ли да пиете сок од калинки кога сакате?

Не Сокот од калинка не треба да се пие на празен стомак: сето тоа е за доза на шок за шеќерот, што значително го зголемува нивото на гликоза во крвта. И подобро е да се разреди со вода: висока киселост и високи танини можат да предизвикаат рефлукс (состојба во која содржината на желудникот влегува во хранопроводот).

Како да го изберете вистинскиот сок од калинка, ако навистина сакате

Идеално, се разбира, направете сами. За една чаша ќе им требаат 2-3 овошја. Помош со соковник, или блендер . Но, ако не можете да направите пијалок дома, купете свежо исцеден но (подобро е ако е подготвен од вас). 

Како последно средство – пронајдете квалитетна опција во продавницата: треба да пишува “100% сок од калинка” испасиран, а не од екстрат од калинка како што има на некој сокови, со едноставен состав (тоа е, во пијалокот не треба да има ништо друго освен калинка), да чини не помалку од 60 – 80 денари за литар и се произведува од септември до ноември.

Must Read

loading...