HomeЗдравјеЛузни од егзема

Лузни од егзема

Егземата е една од најчестите неконтигативни воспалителни заболувања на кожата кај општата популација. Ако страдате од егзема, не сте туѓи од изгонувачки и измачувачки чеша, обесправеност, несоница и темниот облак на очај што се наира за време на разгорување.

Оние од нас кои живеат со оваа болест знаат дека нема лек за тоа. Сите ние френетично сме скокнале од еден доктор на друг, само да бидеме фрустрирани и донекаде очајни за „чудо“ пилула или маст.

И, кога мислевте дека најлошото е готово, сфаќате дека има други работи со кои треба да се справите, како повторување и несакани лузни. Дали има надеж за егземата и лузните? Ајде да дознаеме подолу.

Разбирање на егзема

Егзема или дерматитис е воспалителна состојба на кожата која може да се појави на било која возраст, од повој до старост. Како комплицирана загатка, истражувачите, лекарите и пациентите сè уште се борат да разберат зошто се развива.

Точната причина за егземата е сè уште нејасна, но таа е поврзана со хиперактивниот одговор на имунитетниот систем на надразнувач, како што се првут за домашни миленици, полен, грини од прашина, козметика, мириси, детергент и други производи за чистење.

Најчестиот вид на егзема се нарекува атопичен дерматитис, но има и други видови на егзема со различни причини и барања за третман:

 • Контактниот дерматитис се активира со контакт со странски материи како што се сапун, козметика, накит и растенија.
 • Дизхидотичен дерматитис предизвикува плускавци исполнети со течности на рацете и нозете.
 • Нумеларниот дерматитис се карактеризира со лезии во облик на монети кои можат да бидат чешачки и лушпести.
 • Себореичен дерматитис предизвикува шушкање на скалпот.
 • Стазата дерматитис е поврзана со слаба циркулација на нозете и проширени вени.
 • Невродерматитисот се карактеризира со груби, чешачки дамки во области кои често се изгребани (вратот, скалпот, трупот).

Справување со лузни од егзема

Можно е да „растат“ од егзема и да бидат без симптоми со децении. Ако правилно се третираат, вашата кожа обично се враќа во нормала без лузни. Некои лузни исчезнат со текот на времето, но неколку пациенти може да развијат темни закрпи или несакани лузни.
Гребењето го прави полошо

Интензивното гребење може да предизвика кожата да пукне и да крвари, ставајќи ја вашата кожа под зголемен ризик од инфекција. Отворените рани ќе заздрават сами, но може да доведат до лузни.

Јас го имав првото осипување на егзема кога имав шест години – црвено, болно чешање, коркантен и плачлив – вие го именувате. Неподносливо чешање честопати напаѓаше додека бев на училиште. Ќе го изгребав сурово додека моите бели памучни чорапи не станаа крваво црвени.

Додека мојата кожа сега се расчисти, годините на гребење оставија огромна лузна на врвот на ногата. Во еден момент од мојот живот, ја прифатив реалноста да никогаш не можам да ги носам оние симпатични црвени пумпи со мојата лузна на целосен приказ.

Емоционалното и психолошкото влијание

За пациентите погодени од оваа состојба, тоа претставува екстремен товар на лични страдања и нарушен квалитет на живот. Толку многу внимание што е насочено кон телото може да направи страдалник од егзема да се чувствува самосвесен и вознемирен.

Обичен поглед може да се смета за стигматизирачки или наметлив. Некој може да биде постојано во стража за да спречи изложување на осип на контролата на нивните врсници.

Еве некои од емоционалните и психолошките потешкотии при сериозен егзема и лузни:

 • Чувства дека се недостатоци или оштетени
 • Лишување од сон
 • Нарушено работење / работа во работењето
 • Повлекување социјално или да станете изолирани
 • Чувство на вина или самоомраза
 • Стрес
 • Да се ​​лути и да се навредува од ограничувањата предизвикани од болеста
 • Се чувствувате фрустрирани од повторните назначувања без подобрувања

Стратегии за справување

Јас сум во доцните 30-ти и моите лузни на егзема веќе не ми пречат. Иако, во ретроспектива, можев да бидам попроактивен во минимизирањето на лузните. Свежите лузни се полесни за лекување, но не е доцна да се направи нешто за постојните лузни.

Важно е да се најде лекар кој може да сочувствува со вашите чувства и товарите што ги наметнува болеста. Други стратегии за справување кои можат да помогнат:

1. Сфатете дека не е ваша вина. Развојот на егзема е комплексен интеракција на генетската предиспозиција и факторите на животната средина. Тоа нема никаква врска со лошата хигиена. Не е заразна . Вие нема да го пренесете со тоа што сте во близок контакт со друго лице.

2. Научете да бидете удобни со вашите лузни, но размислете дали откривањето или криењето на лузната ќе ви помогне во закрепнувањето.

3. Не изолирајте се. Вербално изразување на вашите чувства кон вашето семејство или советник може да ве спречи да постапувате на контра-продуктивен начин.

4. Разберете дека некои луѓе ќе бидат љубопитни за вашите лузни. Во вакви времиња, вашата ментална благосостојба е поважна. Не е ваша одговорност да ја задоволите љубопитноста на странецот. Ако не ви е пријатно да разговарате за тоа, можете да бидете искрени без да навлезете во многу детали. Еве еден пример: “Имам егзема. Доаѓа и оди, па затоа често остава лузна”.

5. Колку што е можно, фокусирајте се на доброто. Да се ​​има лузна е релативно подобро отколку да имате активна лезија. Вашата кожа повеќе не е чешачка, болна и крвава. Помеѓу егзема и лузни, многу е тешко да се третираат егзема, но има многу ефективни начини за намалување на појавата на лузни.

Како да се ослободите од лузни од егзема

Иако може да потрае некое време, лузните од осип и лезии постепено ќе згаснат со текот на времето. Ако вашата лузна ви пречи, мора да се консултирате со дерматолог или естетски лекар (пластичен хирург). Тие ќе го анализираат типот на лузна што ја имате и ќе предложат опции за третман кои ќе ви помогнат најдобро.

Лузни се комплексни и различни лузни бараат различни третмани. Некои лузни се појавуваат како подигнати бели лепенки на кожата, додека други се различни. Вашиот лекар може да препорача еден или повеќе од овие третмани:

 • Лист или маст од силиконски гел: овие третираат хипертрофични (подигнати) и атрофични (депресивни) лузни. За гел листот се вели дека е поефикасен од силиконската маст.
 • Полиуретанска облекување: ова е влажна и флексибилна облекување што ја намалува бојата, цврстината и големината на подигната лузна.
 • Лесни третмани: ласерската терапија е безбеден и ефикасен начин за подобрување на појавата на лузни кои тешко се лекуваат. Повторете третмани може да бидат неопходни за да добиете импресивни резултати.
 • Кортикостероидни инјекции: овој третман може да помогне во избледените лузни додека го намалуваат чешањето и болката. Често се комбинира со други терапии како што е ласер со пулсирана боја.
 • Тематски третмани: креми и мази со камилица и витамин А или Е исто така може да се користат со минимални подобрувања.

Дали може да се спречи?

Најдобар начин да спречите лузни е да не го изгребате осипот. Страшно тешко, знам. Важно е да работите напорно за да го пронајдете вистинскиот режим на третман на егзема што ќе ви помогне да го управувате тоа што е можно повеќе. Водете соодветна грижа за вашата кожа. Продолжете редовно да користите нежен навлажнувач на погодената област, дури и ако нема активна лезија. Бидете свесни за вашите активирања на егзема за да спречите повторување.

Must Read

loading...