HomeХранаГолем појадок може да ви помогне да согорите двојно повеќе калории

Голем појадок може да ви помогне да согорите двојно повеќе калории

  • Луѓето кои јадат голем појадок согоруваат двојно повеќе калории во споредба со оние кои јадат поголема вечера, според новата студија.
  • Во текот на 3 дена, истражувачите оценија 16 мажи кои наизменично јадат појадок со малку калории и висококалорична вечера и обратно.
  • Јадењето појадок со висок калории беше поврзано со пониски грчеви од глад и слатки желби во текот на денот.

Појадокот одамна се сметаше за најважен оброк во денот.

Она што јадеме и пиеме после будењето се покажа дека има големо влијание врз нашите когнитивни перформанси, расположение и нивоа на енергија во текот на денот.

Сега, новите истражувања од ендокриното друштво покажуваат дека појадокот игра уште поголема улога во целокупното здравје отколку што се сметаше порано.

Луѓето кои јадат голем појадок согоруваат двојно повеќе калории во споредба со оние кои јадат поголема вечера, според новата студија објавена во Жрналот за клиничка ендокринологија и метаболизам во средата.

Тие исто така доживуваат помалку желби, особено за слатки и имаат поздрав шеќер во крвта (гликоза) и ниво на инсулин во текот на денот.

Метаболизмот кај луѓето е поактивен по појадокот

Во текот на 3 дена, истражувачите оценија 16 мажи кои наизменично јадат појадок со малку калории и висококалорична вечера и обратно.

Потоа, кај учесниците беше проследена термогенезата предизвикана од диета (мерка за тоа колку добро организмот ја метаболизира храната), како и целокупната глад, нивото на гликоза во крвта и желбата за слатки.

Истражувачите откриле дека, во просек, ДИТ на учесниците е 2,5 пати поголем по појадокот наспроти вечерата, во суштина покажува дека метаболизмот на луѓето е поактивен по нивниот утрински оброк.

Покрај тоа, јадењето висококалоричен појадок се поврзуваше со пониски грчеви од глад и слатки желби во текот на денот.

Споредено со побогат појадок, нискокалоричниот појадок веројатно ќе предизвика закуски во текот на денот. Плус, оние кои јадат помал појадок имаат тенденција да јадат поголеми оброци на вечера, според истражувачите.

Инсулинот кај луѓето – хормон што помага да се претвори храната во енергија – и гликозата во крвта, која се користи за енергија, исто така, беше пониска по појадокот во споредба со после вечерата.

Наодите може да имаат огромни импликации кај луѓето кои бараат да изгубат тежина, заедно со оние со дијабетес кои имаат повисоко од нормалното ниво на гликоза во крвта.

„Нашите резултати потврдуваат дека голема вечера има особено негативни ефекти врз толеранцијата на гликоза, што треба да бидат разгледани од страна на пациенти со дијабетичари кои сакаат да избегнат врвови на гликоза во крвта“, изјавиле истражувачите во студијата.

„Затоа, треба да се претпочита широк појадок во текот на големите оброци за вечера за да се намали ризикот од метаболички заболувања“, додаваат тие.

Прескокнувањето на појадокот го забавува метаболизмот и предизвикува желби

Според истражувачите, обезмастеноста на појадок е вообичаена диета за вежбање, пробано од многумина кои се надеваат дека ќе изгубат тежина.

Но, истражување Доверлив извор покажа дека луѓето кои јадат помалку за појадок, честопати повеќе уживаат и повеќе се прејадуваат подоцна во текот на денот, ги поттикнуваат своите цели за слабеење.

Д-р Миниша Суд , ендокринолог во болницата Ленокс Хил во NewYork , вели дека гледа дека луѓето повторно го прескокнуваат појадокот повторно и време во обид да го контролираат внесот на калории.

„Ова се спротивставува на нашиот нормален циркадијански ритам, а за некои со силен утрински сигнал од глад, може да доведе до преголемо дејство откако постот е„ расипан “на попладневниот оброк“, рече Суд за здравството.

„Исто така, може да доведе до прејадување во дожд, делумно поради психологијата на„ правење на изгубени калории “, а тоа честопати предизвикува пожари“, додаде таа.

Нашиот метаболизам е под големо влијание од циркадијанскиот ритам или циклусот на спиење-будење.

Суд вели дека луѓето наутро се чувствителни на инсулин, што во суштина значи дека нивните тела треба да произведат помалку инсулин за да го контролираат нивото на гликоза во крвта после јадење.

„Ние сме најефикасни во метаболизмот во утринските часови и најизоличен е инсулин во претходниот дел од нашиот„ прозорец за јадење “, затоа има смисла дека нашата термогенеза предизвикана од диета [DIT] и целокупниот метаболизам ќе бидат поефикасни во порано дел од денот “, рече Суд.

Згора на тоа, луѓето се повеќе физички активни во текот на утрото и денот, а физичката активност помага во управувањето со нивото на инсулин и гликоза во крвта.

Јадете појадок за да го разгорите денот

Д-р Johnон Магаса Мортон , началник на одделот за медицина, Бариатрик и минимално инвазивна хирургија на Јеил, препорачува да ги јадете вашите поголеми оброци порано во текот на денот, особено ако се обидувате да изгубите тежина.

Како што покажува студијата, нашата метаболичка стапка забавува ноќе, што го прави повеќе работа за телото да ја вари храната и да ја изгори за гориво.

Покрај тоа, насочете се кон добро избалансиран појадок – како овошје, јајца, овесна каша и јогурт – и избегнувајте преработена храна, како што се колачи и житни култури. Оние се апсорбираат побрзо и можат да предизвикаат покачување на нивото на шеќер во крвта, додава Мортон.

„Една изрека во која верувам е дека треба да јадете како кралица за појадок, принцеза за ручек и паупер за вечера“, рече Мортон.

Во крајна линија

Според новите истражувања, луѓето кои јадат голем појадок горат двојно повеќе калории во споредба со оние кои јадат поголема вечера.

Тие исто така имаат помалку болки во глад и желби, особено за слатки, во текот на денот.

Голем појадок (во споредба со поголема вечера) исто така беше поврзан со пониско ниво на инсулин и гликоза во крвта, што значи дека луѓето со дијабетес треба да му дадат приоритет на појадокот во текот на вечерата.

Must Read

loading...