Home Вежбаме заедно Вежба на денот Вежбање на денот: издигнување на тесен стисок на EZ-bar

Вежбање на денот: издигнување на тесен стисок на EZ-bar

Тесниот зафат ја потпира долгата глава на бицепс, а EZ-вратот ги истоварува грбот и зглобовите. Користете ја оваа вежба во комбинација со други свиоци на бицепс, и резултатот ќе го видите многу побрзо.

barbell
Portrait of handsome bodybuilder performing the biceps curl with EZ curl bar at gym. Perfect physique athletic young man with six pack, perfect abs, shoulders, biceps, lats and chest.

да се подеднакво пумпа долги и кратки шеф на бицепс, вие не би да биде едноставна кадрици – зафат, во форма на вратот и работна тежина мора да се промени. Затоа ви е потребен EZ-вратот, кој ги става вашите зглобови во поудобна положба и ви помага да се концентрирате на свиткување без да барате рамнотежа.

Останете исправени, затегнете ги мускулите на рацете и стомакот. Барот треба да биде на ниво на ременот во рацете, дланките се појавуваат. Полека подигнете ја тежината додека целосно не ја компресирате раката, а потоа со контролирано движење спуштете ја лентата до првобитната положба. Запомни: само подлакти треба да се движат, рамената треба да бидат статични!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

6 причини да јадете повеќе печурки

Печурките се одличен пример за „не проценувај ја книга според корицата“. Да, тие се габи. И сигурно, некои сорти изгледаат како нешто од приказната...

10 знаци дека не јадете доволно протеини

Протеинот  е камен-темелник на  здравата исхрана  и  губење на тежината  и е лесно достапен во многу од храната што ја јадете, вклучувајќи  живина, месо, млечни производи, риби, јајца, мешунки, ореви, семиња, соја, па...

Која е најдобрата површина за трчање?

Некои тркачи сакаат патеки, додека други уживаат во трева или песок или во синтетичка патека. Многумина можат навистина да имаат пристап до асфалтни...

Како да се облечете за одење на студено време

Без разлика дали е за фитнес или забава, брзата прошетка на студен, чист ден може да биде возбудлива и освежувачка. Исто така, може...

Како да се подготвите за тешка сезона

Се сомневам дека некој од нас можеше да предвиди колку бурна ќе биде 2020 година - а најтешките месеци може да бидат...
loading...