HomeЗдравјеЗдравствени придобивки од куркума

Здравствени придобивки од куркума

Оваа живописна жолто-портокалова зачин е честа појава во индиската, југоисточна Азија и во Блискиот Исток. Исто така се користи како лек во места како Индија со векови за лекување на проблеми како проблеми со дишењето. Во последно време, куркума е наметната како супер храна која може да се бори против ракот, да ја олесни депресијата и многу повеќе. Дознајте што куркума може – и не може – да направи за вашето здравје.

deprasija

Депресија

Неколку соединенија во куркума може да го поддржат вашето здравје. Најпознати од нив е куркумин. Научниците се возбудени поради потенцијалот на куркуминот за да ја олеснат депресијата и да им помогнат на антидепресивите да работат подобро. Но, досега, резултатите од истражувањето се мешани.

Тип 2 дијабетес

Бидејќи куркуминот може да помогне во борбата против воспалението и да го задржи стабилно нивото на шеќер во крвта, тоа може да биде корисна алатка за спречување или лекување на дијабетес тип 2. Една студија следела 240 возрасни со предивиатес и утврди дека земањето на додаток од куркумини над 9 месеци ги намалило шансите за развој на дијабетес. Истражувањата се во тек, но многу студии досега се на животни, а не на луѓе.

Вирусни инфекции

Следниот пат кога ќе бидете под временските услови, можеби ќе сакате да напиете некој куркума чај. Куркумин може да ви помогне да се борите против различни вируси, вклучувајќи го и херпесот и грипот. (Но, најголемиот дел од истражувањето беше направено во лабораторија, а не кај луѓе.) Имајте на ум дека куркума е само околу 3% curcumin, а вашето тело не го апсорбира curcumin добро, па повремената чаша чај нема да биде лек-сите.

mestrualni bolki

Пред-менструален синдром

Една неодамнешна студија која ги следеше жените за три менструални циклуси по ред покажа дека дополнувањата на куркумин помогнаа да се олеснат симптомите на ПМС. Една студија за мускулите од морско свинче и стаорци сугерира дека куркума може да донесе олеснување од менструалните грчеви, исто така.

холестерол

Висок холестерол

Истражувањето на способноста на куркума да го заштити вашиот тикер е мешано. Некои студии покажаа дека куркума може да го намали лошото холестерол од ЛДЛ, додека други заклучија дека зачинот нема ефект. Научниците продолжуваат да ги разгледуваат можностите на куркумите за заштита на срцето. Една мала студија покажа дека куркума може да помогне да се заштитат срцев удар кај луѓе кои имале заобиколување хирургија.

Алцхајмерова болест

Луѓето со Алцхајмерова болест имаат хронично воспаление, а куркума има природни антиинфламаторни ефекти. Дали куркума се бори со Алцхајмерова болест? За жал, нема силни научни докази дека земањето куркума е ефикасен начин за спречување на болеста.

Артритис

Артритис

Турмерик покажа ветување за неговата способност да ја ублажи болката во зглобовите, вкочанетоста и воспалението. Сепак, ние треба повеќе истражувања пред куркума станува лек за артритис. Ако одлучите да го пробате за вашата зглобна болка, помогнете на вашето тело да го апсорбира природниот куркумин со јадење на куркума заедно со црн пипер.

Рак

Во студиите за лабораториски и животни, куркума го прекина растот на туморските клетки, им помогна на детоксификациските ензими да работат подобро, и многу повеќе. Меѓутоа, она што овие истражувања не можат да ни кажат, е што ќе се случи во човечкото тело кога едно лице ќе јаде куркума. Плус, постои можност куркума да се меша со некои лекови за хемотерапија.

toalet

Синдром на иритирани црева

Раното истражување, вклучително пилот-студија од 207 возрасни лица и уште едно со користење на стаорци, покажа дека куркума може да помогне во подобрувањето на симптомите на ИБС, како што се абдоминалната болка. Како и многу други работи што веќе ги опфаќаме тука, потребни се повеќе истражувања. Курмерот исто така се изучува како третман за болести како Кроновиот и улцеративен колитис.

glavobolka

Главоболки

Бидејќи неговиот релативен ѓумбир е добро познат природен лек за главоболка, не е изненадување што куркумата се препорачува и како третман за главоболка, особено за мигрена. Иако луѓето ги слушаат своите пофалби онлајн, има малку научни докази кои покажуваат дека куркумите можат да ги лекуваат или спречат главоболки, иако една студија сугерира дека таа може да биде дел од нов пристап.

akni

Акни

Некои луѓе тврдат дека ставањето куркума маска на кожата или јадењето куркума ќе помогне во борбата против тврдоглав мозолчиња – можеби поради пријавените антибактериски и антиинфламаторни својства на зачин. За жал, нема тешко наука да се поддржи ова.

Must Read

loading...