HomeЗдравјеАтопичен дерматитис (егзема)

Атопичен дерматитис (егзема)

Атопичен дерматитис (егзема) е состојба која ја прави вашата кожа црвена и нервозни. Честа е кај децата, но може да се појави на било која возраст. Атопичниот дерматитис е долготраен (хроничен) и има тенденција периодично да блесна. Може да биде придружена со астма или поленска треска.

Не е пронајден лек за атопичен дерматитис. Но, третманите и мерките за само-грижа може да го олеснат чешањето и да спречат нови епидемии. На пример, тоа помага да се избегнат суровите сапуни, редовно ја навлажнува кожата и применувајте лековити креми или мази.

Симптоми

Знаците и симптомите на атопичен дерматитис (егзема) варираат од личност до личност и вклучуваат:

 • Сува кожа
 • Чешање, што може да биде тешко, особено ноќе
 • Црвени до кафеаво-сиви закрпи, особено на рацете, стопалата, глуждовите, зглобовите, вратот, горните гради, очните капаци, внатре во свиокот на лактите и колената, како и кај доенчињата, лицето и скалпот
 • Мали, подигнати испакнатини, кои можат да истекуваат течност и кора кога ќе се изгребат
 • Намалена, пукнатина, лушпеста кожа
 • Сурова, чувствителна, отечена кожа од гребење

Атопичниот дерматит најчесто започнува пред 5-тата година и може да остане во адолесценција и зрелост. За некои луѓе, периодично се разгорува и потоа се отвора за време, дури и за неколку години.

Кога да се види лекар

Видете лекар ако вие или вашето дете:

 • Дали е толку непријатно што состојбата влијае на спиењето и секојдневните активности
 • Има инфекција на кожата – барате црвени ленти, гној, жолта краста
 • Продолжува да се соочуваат со симптоми и покрај обидот за домашно лекување

Барајте итна медицинска помош за вашето дете ако осипот изгледа инфициран и тој или таа има треска.

Причини

Здравата кожа помага да се задржи влагата и да ве заштити од бактерии, надразнувачи и алергени. Екцемот е поврзан со варијација на ген што влијае на способноста на кожата да ја обезбеди оваа заштита. Ова им овозможува на вашата кожа да биде под влијание на фактори на животната средина, иританти и алергени.

Кај некои деца алергиите со храна може да играат улога во предизвикување на егзема.

Фактори на ризик

Примарниот фактор на ризик за атопичен дерматитис има лична или семејна историја на егзема, алергии, поленска треска или астма.

Компликации

Компликации на атопичен дерматитис (егзема) може да вклучуваат:

 • Астма и поленска треска. Егземите понекогаш претходи на овие услови. Повеќе од половина од малите деца со атопичен дерматитис развиваат астма и поленска треска до возраст од 13 години.
 • Хронична нервоза, лушпеста кожа. Состојбата на кожата наречена невродерматитис (лихен симплекс хроникус) започнува со крпеница на чешање на кожата. Вие ја гребете областа, што го прави дури и иритирачки Конечно, може едноставно да се изгребате од навика. Оваа состојба може да предизвика засегнатата кожа да стане обезболена, дебела и кожана.
 • Кожни инфекции. Повторно гребење кое ја крши кожата може да предизвика отворени рани и пукнатини. Ова го зголемува ризикот од инфекција од бактерии и вируси, вклучувајќи го и вирусот на херпес симплекс.
 • Иритирачки рачен дерматитис. Ова особено ги погодува луѓето чија работа бара нивните раце да бидат често влажни и изложени на груби сапуни, детергенти и средства за дезинфекција.
 • Алергиски контактен дерматитис. Оваа состојба е честа кај луѓето со атопичен дерматитис.
 • Проблеми со спиењето. Циклусот на чешање и гребење може да предизвика слаб квалитет на спиење.

Превенција

Следниве совети може да помогнат да се спречат нападите на дерматити (егзема) и да се минимизираат ефектите на сушење од капењето:

 • Влажни ја кожата најмалку два пати на ден. Креми, масти и лосиони запечатуваат во влага. Изберете производ или производи кои добро функционираат за вас. Користењето на вазелин на кожата на вашето бебе може да помогне да се спречи развојот на атопичен дерматитис.
 • Обидете се да ги идентификувате и да ги избегнувате предизвикувачите што ја влошуваат состојбата. Нештата што можат да ја влошат реакцијата на кожата вклучуваат пот, стрес, дебелина, сапуни, детергенти, прашина и полен. Намалете ја вашата изложеност на вашите предизвикувачи. Доенчињата и децата може да доживеат одгореници од јадење одредени видови храна, вклучувајќи јајца, млеко, соја и пченица. Разговарајте со докторот на вашето дете за идентификација на можните алергии на храна.
 • Земете пократки бањи или тушеви. Ограничете ги своите бањи и тушеви на 10 до 15 минути. И користете топла, а не жешка, вода.
 • Земете банана за бели дробови. Американската академија за дерматологија препорачува да се размисли за банана за да се спречат одгореници. Банаријата со разреден баланс ги намалува бактериите на кожата и сличните инфекции. Додадете 1/2 чаша (118 милилитри) од белило од домаќинство, не концентрирано белило, во када од 40 литри (151 литри) наполнето со топла вода. Мерките се за кадие со големина во САД, исполнето со дупки за дренажни прелевање.Потопете од вратот надолу или само на погодените области на кожата околу 10 минути. Не поплавувајте ја главата. Земете банана бања не повеќе од двапати неделно.
 • Користете само нежни сапуни. Изберете благи сапуни. Дезодорансните сапуни и антибактериските сапуни можат да извадат повеќе природни масла и да ја исушат кожата.
 • Внимателно суши. По капењето нежно ја нанесувате вашата кожа да се исуши со мека крпа и нанесете крем додека вашата кожа е сува.

Must Read

loading...