HomeХранаЗаштедете пари на намирници но купувајте здрава храна

Заштедете пари на намирници но купувајте здрава храна

Пазарите за намирници можат да бидат доста сјајни и исто така можат да бидат големи за вашиот месечен буџет. Но, со неколку совети и малку планирање, можете да заштедите пари во самопослуга без да се откажете од здрава храна

Клучот е да чувате инвентар за кујна и да ги испланирате оброците засновани на она што е во сезона и што е на продажба. Резервирајте ја на најголемиот дел, конзервирана и замрзната храна кога се достапни по разумна цена и купете само доволно расипливи производи за да траат до следното патување.

Чувајте Инвентар за кујна и испланирајте оброци пред да купувате

Погледнете во вашите кујнски ормани за да видите што сте при рака. Направете список на сè што ќе најдете, било на лист хартија или дигитално (забележува дека апликациите на паметните телефони работат совршено за ова, за да не мора да се грижите дали ќе ја напуштите вашата листа дома).

Направете целосен план за оброк за оваа недела, или барем, размислете за некои од храната што планирате да ја подготвите, или што сакате да имате при рака.

Погледнете ги рекламите за вашата локална самопослуга или погледнете ја нивната веб-страница за да видите што е на продажба. Измешајте и поклопете ги вашите оброци за да можете да ги искористите повеќето од најскапите предмети. 

Кога ги планирате оброците , изберете неколку рецепти кои користат исти состојки што може да се расипуваат. На пример, ако пилешките гради се пуштени во продажба, планирајте ги печените пилешки гради една вечер, а пилешкото кесар ќе се заврши подоцна во седмицата. Или подгответе салата од спанаќ една вечер, а потоа спасена со спанаќ.

Не заборавајте да планирате остатоци

Истегнете ги вашите пари со планирање на оброци за вашите остатоци. На пример, можеби печено говедско месо е на продажба, а вие не сакате три ноќи од тоа. Одете напред и подгответе неколку домашни замрзнати оброци што можете да ги чувате во замрзнувачот. Замрзнете ја вашата храна во садови безбедни микробранови или направете торбички од фолија што можат да се појават во рерната.

Потребно е одредено време, но планирањето на оброците може да ви заштеди пари и да ви го олесни патувањето. Еве многу совети за да започнете:

 • Купете бокал со филтер за вода наместо скапи индивидуални шишиња вода.
 • Купете рефус предмети кога се во продажба. Исто и со конзервирана храна, замрзнат зеленчук, риба и морска храна.
 • Купете целото пилешко и пресечете го сами.
 • Кога месото се наоѓа во продажба, можете да купите поголема количина и да замрзнете одделни парчиња во замрзнувачот. 
 • Користете хартија за замрзнување или кеси за замрзнување за да не завршите со запалување од замрзнувач.
 • Барајте купони на Интернет и во весници и списанија.
 • Користете сув грав како извор на протеини затоа што тие се многу поевтини од месото (сметајте црн грав во вашите бурито наместо говедско месо).
 • Свежите производи честопати се добри за купување, особено кога се во сезона, но изберете внимателно и не купувајте повеќе од она што ќе можете да го конзумирате во рок од неколку дена, така што не трошите ништо заради расипување.
 • Побарајте различни начини да ја подготвите вашата храна за да не ви се досадат оброците. Компирите можат да се печат или варат една вечер, а можеби да се печат или пијат следната вечер.
 • Чувајте ги вашите салати интересни со менување на зеленчук и напивки.
 • Прескокнете ја погодната храна затоа што тие се скапи, честопати не толку здрави.
 • Изберете поевтини, посно резови на говедско месо. Reduceе ги намалите заситените маснотии и ќе заштедите пари. 
 • Поевтините парчиња говедско месо треба да се готват на пониски температури и подолги периоди на време, така што тие се добри за супи и чорби.
 • Направете свои грицки со мешани ореви, суви житарки, суво грозје и други состојки. 
 • Поделете ги грицките на одделни делови и чувајте ги во кеси за да го контролираат внесот на калории.
 • Истражете еднаш месечно готвење. Со овој метод, вие подготвувате оброк во вредност од еден месец за еден викенд. Совршено ако имате поголем замрзнувач.
 • Можете исто така да одите во продавниците за подготовка на оброци кои нудат високо квалитетни состојки по разумна цена.

Збор повеќе

Внимателното планирање и добра листа за купување можат да ви помогнат да заштедите пари и да добиете многу здрави намирници. И тоа е важно затоа што е многу полесно да се следи здрава диета кога ќе ја засадите вашата кујна со хранлива храна.

Must Read

loading...