HomeХранаСладолед (без јајца и млеко) - бадеми, смокви и лаванда

Сладолед (без јајца и млеко) – бадеми, смокви и лаванда

Бадемите спаѓаат во најпопуларните ореви во светот. Тие се многу хранливи и богати со здрави масти, влакна, протеини, антиоксиданти, витамини и минерали, исклучително магнезиум.

Јадењето еден или два бадеми дневно може да доведе до благ пад на “лошиот” холестерол и потенцијално да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Здравствените придобивки од смокви се исто така многубројни и вклучуваат употреба во третманот на сексуална дисфункција, запек и дигестивни нарушувања, дијабетес, кашлица, бронхитис и астма. Смоквите исто така се користат како брз и здрав начин за стекнување на тежина, додека бадемите се одлична храна за губење на тежината поради високи протеини и здрава содржина на маснотии.

Смоквите се уште се богати со влакна, магнезиум, манган, витамин Б6, калиум и калциум , а сувите смокви содржат фенол, омега-3 и омега-6 масни киселини.

За оваа комбинација од сладолед, со бадеми и смокви, решив додека седев во дворот и ја гледав убавата расцутена лаванда.

Размислував за сладоледот што требаше да го направам, одеднаш. Лаванда наречена бадем и бадемова смоква, и топол летен ден за сладолед.

Веганскиот сладолед често користи кокосово млеко од конзерви, банани или авокадо. За да го направите сладоледот кремаста структура, потребна е маст, па оттука и изборот на најчестата храна.

Сакав сладоледот да вкус исклучиво во бадеми, да го почувствувам смоковницата под забите и благиот мирис на лаванда. Ова го постигнав со комбинирање на натопени индијански ореви, кои им даваа текстура на сладолед, но работев само со бадемово млеко, бидејќи сакав густо млеко со висока концентрација на бадеми целосно да ги засенчам индиските ореви. Можеме да кажеме дека таквото млеко, со најмала помош од бадеми, асимилира крем од индиски ореви. За екстра масти, најдобро е да се користи кокосово масло, но предлагам да биде без мирис.

Ако имате кафе сладолед, смеса се става во кафе и вашата работа е завршена, но ако не се, и сакате крем сладолед без мраз кристали, кои најчесто се создаде во правење домашна сладоледи се потрудија да се обиде и друг начин за правење .

Половина од смесата не сум направил сладолед кафе, а половина Јас ги замрзнав веднаш и тоа два пати во интервали од два часа вежбање, исечени на коцки и ги блендрира во блендер. Резултатот на крајот се покажа како таков што не успеав да ја најдам разликата помеѓу онаа од машината за сладолед и ова од блендер.

Подолу ви дадам рецепт и сите состојки доволни за околу 1 литар сладолед, така што ќе се прилагодите според износот што го сакате. Можеби во почетокот е комплицирано, но тоа е добра организација.

состојки:

 • 100 гр суровини бадеми,
 • 250 ml вода,
 • 230 ml соја млеко,
 • 70 г индиски ореви,
 • 12 datulja,
 • 6 лажици кокосово масло без мирис,
 • 200 ml Цел крем (без состојки од животинско потекло),
 • 1 лажичка од бадемово масло,
 • ½ лажички арома од ванила или масло на ванила,
 • ½ лажички сол,
 • 4 зрели смокви (можете да користите суви смокви),
 • лаванда, цвет (количината е посакувана).

Подготовка:

 1. Бадем и индиските ореви треба да се натопнат во вода, посебно, и најдобро е да го направите пред вечерите за да можете да останете настрана цела ноќ. Не е проблем да останете подолго во водата уште еден ден.
 2. Потоа додадете јаденицата, префрлете се во мешалка (заедно со кафеава кора, не треба да ја излупите), внесете ги датумите и истурете 250 ml вода и 230 ml соја млеко. Се меша додека не се нанесуваат и потоа се лизга низ газата или преградата. За рецептот ни треба само течност, односно, млеко кое ќе биде екстремно густа текстура. Не фрлајте ја пулпата, може да ја користите како брашно кога е добро сува.
 3. Вратете ја така добиената бадемово млеко, а потоа додајте ги пржените индијански ореви, вкусот на бадемот и ванилата, кокосовото масло, крем од шлаг (без мешање пред тоа) и сол. Се меша додека не добиете мазна бела крема.
 4. Исечете ги смоките на мали парчиња и оставете ги настрана додека не ја добиете текстурата на сладолед.
 5. Ако користите кафе сладолед, истурете на добиената смеса и им овозможи на сладолед работи во согласност со упатствата на производителот на апаратот, и смокви додадете ги на самиот крај, потоа префлете ја смеата во фрижидер за да се зацврсти. При што нежно се промешува сладоледот.
 6. Ако не користите апарат за сладолед, додаите ја смесата во сад што сакате да се замрзне, при што треба да планирате лесно да се вади бидејќи овој процес се повторува 2 пати. Можете садот да го обложите со хартија за печење, од прилика ке ни требат два саати горе доле, кога сладоледот е доволно стврднат може да го сечеме на малечки коцки да речеме како коцки од мраз. Извадете го садот исецкајте на мали коцки и ставете во блендер. Кратко блендирајте и вретете ја смесата во садот и повторно замрзнете. Овој процес повторете го два пати, после вториот пат пред да го вратите во фрижидер додадите ги парчињата смокви.
 7. Служат, ако сакате, во конуси или корнети, ако сакате, може да ја збогати натопи ја во бело чоколадо соја или ориз и се тркалаат во афион, овес, бадеми или нешто друго, а одличен е и без корнет. По врвот посипете ливчиња од лаванда.

Must Read

loading...