HomeЗдравјеСимптоми на срцев удар кај жени

Симптоми на срцев удар кај жени

Што е тоа?

Кога крвта не може да ви дојде до срцето, срцевиот мускул не го добива потребниот кислород. Без кислород, неговите клетки можат да бидат оштетени или да умрат.

Клучот за закрепнување е брзо да се врати протокот на крв. Веднаш повикајте медицинска помош ако мислите дека имате симптоми на срцев удар.

Причини

Со текот на времето, холестеролот и масниот материјал наречен плакета може да се соберат на ѕидовите во внатрешноста на крвните садови кои земаат крв до вашето срце, наречени артерии. Ова го отежнува слободно да тече крвта. Повеќето срцеви напади се случуваат кога ќе се расипе парче од оваа плакета. Зглобен згрутчување се формира околу скршената плоча и ја блокира артеријата.

Симптоми

Може да чувствувате болка, притисок или непријатност во градите. Може да ви остане без здив, пот, слабост или да се чувствувате лошо на стомакот. Вашиот врат, вилицата или рамената може да наштетат.

Мажите и жените можат да имаат различни симптоми. Мажите е поверојатно да избувнат во ладна пот и да чувствуваат болка да се движат по левата рака.

Симптоми кај жени

Жените се со поголема веројатност од мажите да имаат болка во грбот или вратот, металоиди и останување без здив. Тие имаат тенденција да имаат проблеми со стомакот, вклучувајќи чувство на љубопитност и фрлање нагоре. Тие исто така може да се чувствуваат многу уморни, болење на глава или вртоглавица. Неколку недели пред срцев удар, жената може да има симптоми слични на грип и проблеми со спиењето.

Околу 435.000 жени годишно имаат срцев удар во САД. Симптомите можат да бидат толку благи што ги отфрлаат како нешто ситни.

Што да се прави

Ако вие или некој со кој имате симптоми кои можат да бидат срцев удар, јавете се на 194 веднаш. Ако тоа е срцев удар, со поголема веројатност ќе преживеете ако се лекувате во рок од 90 минути. Додека сте на телефон, лицето треба да џвака и да голта аспирин (освен ако не е алергичен) за да го намали ризикот од згрутчување на крвта. Дали се тие во несвест? CPR само со раце може да ги удвои шансите за преживување.

Дијагноза

ЕКГ, кој ја проверува електричната активност на срцето, може да им помогне на лекарите да видат дали имате срцев удар. Исто така, може да покаже која артерија е запушена или блокирана.

Лекарите исто така можат да дијагностицираат срцев удар со тестови на крвта кои бараат протеини што срцевите клетки ги ослободуваат кога ќе умрат.

Третман

Лекарите ќе се движат брзо за да го вратат протокот на крв во вашето срце. Може да добиете лекови што раствораат згрутчување на крвта во артериите.

Веројатно ќе добиете постапка наречена коронарен ангиограм. Лекарите ставаат тенка цевка со балон на крајот преку вашата артерија. Се отвора блокадата со израмнување на плочата во артериите. Повеќето пати, лекарите ставаат мала цевка од мрежа, наречена стент во артеријата, за да бидат сигурни дека таа останува отворена.

Што ве става на ризик?

Вашите шанси да имате срцев удар се зголемуваат со возраста, а мажите е поверојатно да имаат еден од жените. Семејната историја на срцеви заболувања исто така го прави уште една веројатност. Пушењето ги зголемува вашите шанси за срцев удар. Исто така, имаат висок крвен притисок, висок холестерол, дијабетес и сте дебели. Стрес, недостаток на вежбање и депресија може да биде ризик.

Превенција

Ако пушите, застанете. Веднаш ќе ги намали вашите шанси за срцев удар за третина.

Вежбајте и јадете како што треба. Американското здружение за срце препорачува 30 минути умерено вежбање на ден, 5 дена во неделата. Јадете многу овошје, зеленчук и цели зрна за да ги одржите здравите артерии.

За некои луѓе, земањето дневен аспирин ќе помогне. Разговарајте со вашиот лекар за да видите дали е точно за вас.

Исто така, најдете позитивни начини за управување со стресот.

Живот по срцев удар

Ако сте во болница, можеби ќе се вратите дома после само неколку дена. Може да се вратите на вашиот нормален секојдневен живот за неколку недели.

Рехабилитација на срцето може да ви помогне да закрепнете. Ќе добиете своја сопствена програма за фитнес и ќе научите како да одржувате здрав начин на живот. Советниците ви пружаат поддршка ако се чувствувате надолу или загрижени дали ќе имате друг напад.

Must Read

loading...