HomeХрана10 здравствени придобивки од спанаќот

10 здравствени придобивки од спанаќот

Кога станува збор за набројување зелен лиснат зеленчук, не постои начин некој да ги заборави придобивките од Спанаќот. Овој хранлив зеленчук е преполн со витамини и минерали кои го квалификуваат за да се дефинира како супер храна.

Иако е горчливо, тој стана еден од најфункционалните прехранбени производи заради неговите антиоксиданти и антиканцерогени својства. Придобивките од спанаќот се бесконечни.

Хранлива вредност на спанаќ

Како што споменавме порано, суперхраната е натоварена со хранливи материи. Некои од неговите истакнати состојки се наведени подолу.

Витамин А: Спанаќот е богат со витамин А. Се проценува дека зготвената чаша Спанаќ обезбедува околу 943 мгг витамин А на човечкото тело. Тоа е еквивалентно на 105% од РДА за мажи и 135% од РДА за жени.

Витамин Ц: Познат како антиоксиданс, витамин Ц помага во санирање на оштетената кожа и обновување на неговиот сјај. Спанаќот е исто така богат со витамин Ц. Бидејќи самото тело не може да произведува витамин Ц, спанаќот станува одличен извор на минералот. Чаша варен спанаќ содржи 17,6 мг витамин Ц, што е еквивалентно на 20% од РДА за мажи и 23% од РДА за жени.

Вода: Конзумирањето многу вода е погодно и за нашето здравје и за кожата. Чаша варен спанаќ обезбедува 164 грама или приближно 5 мл. на вода.

Железо: Жезото е витална компонента на хемоглобинот, што е протеин кој снабдува кислород во црвените крвни клетки. Чаша варен спанаќ содржи 6 ½ mg железо што е приближно 37% од RDA за мажи и 49% од RDA за жени.

Магнезиум:  Чаша варен спанаќ обезбедува најмалку 157 мг магнезиум на организмот. Ова е приближно 37% од РДА за мажи и 49% од РДА за жени. Магнезиумот е од суштинско значење заради неговата способност брзо да зараснува рани на кожата и инфекции.

Нутрициона вредност

Други хранливи материи што се наоѓаат во Спанаќот се растворливи и нерастворливи влакна, јаглехидрати, шеќер, натриум, масни киселини, аминокиселини, калциум и други витамини и минерали.

Покрај варен Спанаќ, суровиот спанаќ е исто така добар извор на лутеин. Лутеинот е каротеноид за кој е познато дека ја блокира видливата сина светлина што ги оштетува очите, со што се заштитува вашиот вид.

Здравствени придобивки од спанаќот

1. Губење на тежината

Спанаќот како и другите зелени зеленчуци е малку калории и масти. Оттука помага значително во губење на вишокот маснотии во телото. Спанаќот содржи и влакна. Влакната е основна хранлива материја која го прави организмот да чувствува задоволство од својата храна. Ова е одлично бидејќи спанаќот може да помогне во спречување на прекумерно јадење, што е значајна причина за зголемување на телесната тежина.

2. го подобрува здравјето на очите

Суровиот спанаќ е добар извор на лутеин. Лутеинот е каротеноид за кој е познато дека ја блокира видливата сина светлина што им штети на очите, со што се заштитува вашиот вид. Ги штити очите од катаракта и макуларната дегенерација. Спанаќот исто така обезбедува витамин А на организмот, кој помага да се изградат здрави мембрани на слуз, кои се неопходни за нормален вид.

3. Здрави коски

Спанаќот е богат со витамин К , клучен минерал во одржувањето на здравјето на коските. Соодветниот витамин К го намалува и контролира прекумерното активирање на остеокластите. Остеокластот е клетка што ја разложува густината на коските со текот на времето. Витаминот К, исто така, помага во синтетизирање на протеинскиот остеокалцин, што е неопходно за одржување на јачината и густината на коската. Спанаќот е исто така одлична алтернатива на млечните производи со својата способност да обезбеди калциум на организмот, што помага да се спречат состојби како остеопороза.

4. Намалена хипертензија

Хипертензијата, исто така попозната како висок крвен притисок , е озлогласена што предизвикува болести на бубрезите , мозочен удар и други хронични заболувања. Спанаќот игра клучна улога во намалувањето на хипертензијата во организмот со помош на неговата обилна хранлива вредност. Спанаќот може да ги намали нивоата на калиум во организмот, што е клучен играч при предизвикување на хипертензија.

5. не релаксира

Телото треба да научиме да се релаксираме и да живееме без стрес . Сепак, полесно е да се каже отколку да се направи. Но, Спанаќ може да го направи трикот за нас. Една од нејзините придобивки е да се одржи телото опуштено. Натоварен е со изобилство на цинк и магнезиум кои помагаат подобро да спиете. Магнезиумот исто така му помага на вашето тело да се подмлади и да ја врати изгубената енергија.

6. Анти-канцер

Ракот е смртоносна болест и може да погодува секој од која било возраст во кое било време. Иако лекарите сè уште не пронашле конечен лек за тоа, Спанаќот може да помогне да се спречи тоа некогаш да се случи со вас. Спанаќот содржи флавоноиди, што е фитонутриент со антиканцерогени својства . Откриено е дека спанаќот ја забавува поделбата на клетките во човечкиот стомак и го запира множењето на клетките на ракот на кожата.

7. го подобрува здравјето на гастроинтестиналниот систем

Бета-каротин и витамин Ц содржани во спанаќот помагаат во подобрување на здравјето на гастроинтестиналниот систем. Ги штити клетките присутни во дебелото црево од штетните радикали. Исто така, може да помогне во спречување на оштетување на ДНК и мутација на клетките на дебелото црево.

8. кожа

Нашата кожа е изработена од водни клетки. Спанаќот е добар извор на вода и антиоксиданти кои помагаат во обновувањето на поранешниот сјај на нашата кожа. Неговите придобивки на кожата се навистина неверојатни. Го спречува акните, го запира предвременото стареење, ја штити кожата од штетните УВ зраци на сонцето и го подобрува тен на кожата со спречување на акни, темни кругови и изгореници од сонце.

9. ја спречува анемијата

Спанаќот е богат извор на железо. Железото е одговорно за спречување на анемија и кај деца и кај возрасни. Како што разговаравме, железото е исто така клучна компонента на хемоглобинот што го пренесува кислородот во сите црвени крвни зрнца.

spanjak

10. го зајакнува имунитетот

Спанаќот е електрична енергија на хранливи материи, и повеќе од го заработува своето место во долг список на популарни суперхрани. Неговиот состав на витамин А помага во заштита на сите влезни точки во човечкото тело. Ова вклучува мукозни мембрани, респираторни, уринарни и цревни трактати. Ова драматично помага во зајакнувањето на нивото на имунитет на телото и го одржува функционира во текот на еден напорен ден.

Спанаќот е лесно достапен на пазарот и е дел од многу кујни. Многумина го игнорираат поради неговиот малку горчлив вкус. Сепак, неговите придобивки за здравјето на луѓето, косата и кожата не можат да бидат одбиени. Тоа е централа на хранливи материи што можат да помогнат во спречување на рак, мозочни удари, хипертензија и други хронични и бенигни здравствени состојби.

Можете да консумирате варен Спанаќ и да уживате во неговите придобивки. Сепак, студиите откриле дека греењето на спанаќот повеќе од 2 минути го прави да ја изгуби својата лутеинска вредност. Нашиот совет е воопшто да не го загреваме. Вклучете го исецканиот Спанаќ во вашата омилена салата, или обидете се да изработите пијалак од него со додаден јогурт, крем или млеко.

Must Read

loading...