Home Храна Кое овошје има највеќе шеќер?

Кое овошје има највеќе шеќер?

Овошјето е добро за вас! Има влакна и други хранливи материи што ви се потребни. Но, тој исто така има природен шеќер, а некои имаат повеќе од другите.

Манго

Манго

На пример, една манго има неверојатни 45 грама шеќер – не е ваш најдобар избор ако се обидувате да ја гледате вашата тежина или колку шеќер јадете. Можеби уживајте во неколку парчиња и спаси го остатокот за подоцна.

Грозје

Грозје

Чаша од нив има околу 23 грама шеќер. Тоа е многу за нешто што е лесно да се попува во устата. Може да ги јадете побавно ако ги исечете на половина и замрзнете ги. Ќе чекаат за вас како освежувачки летен третман што трае малку подолго за јадење.

Цреши

Цреши

Тие се слатки и имаат шеќер што треба да го покажат за тоа: Чаша од нив има 18 грама. Ако наполнете голема чинија со нив, можете да изгубите колку јадете. Однапред измерете ја закуската за да знаете точно колку шеќер ќе добиете.

Круши

Круши

Една средна круша има 17 грама шеќер. Ако се обидувате да го намалите, не јадете ја целата – само ставете неколку парчиња во малку јогурт со малку маснотии или на врвот на салата.

Лубеница

Лубеница

Средо парче на ова летно лекување има 17 грама шеќер. Како што сугерира и неговото име, тој е наполнет со вода, а има и специјални минерали наречени електролити кои се токму она што вашето тело треба да го наполни по некое време на сонце. Само чувајте го на парче или две.

Смокви

Смокви

Две со средна големина имаат 16 грама. Ако се обидувате да внимавате на вашиот шеќер, можеби парче неколку парчиња и на нив распоредете козјо сирење за протеини, богати со протеини, или користете малку во сос за да додадете малку патент на посно месо како пилешко без кожа.

Банани

Банани

Една средна банана има 14 грама шеќер. Ако ви се чини дека повеќе од тоа што сте заинтересирани, исечете половина од тоа во вашите утрински житни култури или премачкајте мало парче во средината на сендвичот со путер од кикирики.

Помалку шеќер: авокадо

авокадо

Не се оптоварени сите овошја со слатки работи. Цело авокадо – да, тоа е овошје – има само 1,33 грама шеќер. Ставете го во салата, ширете го на тост или направете малку гукамол. Но, додека тие се малку шеќер, тие се богати со калории, па затоа можеби не е добра идеја да ги направите секојдневна навика.

Помалку шеќер: Гвавас

Гвавас

Секој од нив има 5 грама шеќер и околу 3 грама влакна, исто така – повеќе отколку што сакате да добиете од порција кафеав ориз или парче леб од жито. Ќе добиете уште повеќе влакна ако додадете гуави со кожата на вашите пијалаци.

Помалку шеќер: Малина

Малина

Овие пакуваат имаат сериозна вредност од растителни влакна со 8 грама по чаша – и само 5 грама шеќер. Влакното е добро за варење и може да ви помогне да се чувствувате поцелосно со помалку калории. Тие се совршена големина за да уживаат еден по еден, и не се лоши ниту со свеж шлаг и со лажица.

Помалку шеќер: Диња

Диња

Необично е што вкусот и задоволството спакувано во еден средео парче може да потекнува од само 5 грама шеќер – и само 23 калории. Пробајте го со малку урда и посипете сол.

Помалку шеќер: Папаја

Папаја

Еве еден добар за додавање на вашата листа за купување: Половина од малата има 6 грама шеќер. Дури и малата е прилично голема, така што половина е многу за јадење одеднаш. Можете да додадете стискаш на вар и посипение морска сол – или кукла од замрзнат јогурт за тропски третман.

Помалку шеќер: Јагоди

Јагоди

Чаша цели јагоди има само 7 грама. Додадете ги во салата за одредена живописна боја и допир на летото.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Како да се зголемат нивоата на тестостерон – витамини, минерали и храна

Ефективните начини за зголемување на тестостеронот се тема на загриженост кај секој маж. Постојат огромен број додатоци, лекови и методи кои ветуваат дека ќе го...

Склекови од подот – точна техника и совети за почетници

Правилната техника на притискање се базира на три точки. Прво, за време на вежбата е потребно да се задржи стомакот малку вовлечен, одржувајќи ги стомачните...

Чај од ѓумбир – кои се придобивките и штетите? Како правилно да се вари?

Чајот од ѓумбир е традиционален народен лек за ублажување на симптомите на настинка. Топол чај со лимон и мед има затоплувачко и експекторантно дејство (ефикасен...

Како да изгубите тежина за жена по 50 години?

Истражувањата покажуваат дека за време на менопаузата, жените добиваат во просек 5-7 кг вишок тежина. Причината е хормонални промени кои предизвикуваат чувствителност на инсулин, како...

Смути диета за здраво слабеење

Течните диети се користат за брзо губење на тежината веќе неколку години. Во последно време на пазарот можеме да видиме рекламирање на кратки диетални диети кои наводно обезбедуваат губење...
loading...