HomeЗдравјеСакате Нутела? Еве зошто никогаш не треба да го јадете и да...

Сакате Нутела? Еве зошто никогаш не треба да го јадете и да се одлучите за поздрав алтернативен рецепт

Нутелата е прилично здрава, се покажало дека чоколадото испушта среќни хормони во мозокот, заедно со други придобивки. Лешниците се богати со витамин Е, разни минерали како магнезиум и есенцијални масни киселини. Потоа, тука е и масното млеко за кое многу луѓе веруваат дека е здрава храна за силни коски и заби.

Не е ни чудо што луѓето им даваат на своите деца сендвичи Нутела на ручек, мислејќи дека е здраво јадење. Но, кога ќе откриете што е навистина во таа тегла чоколаден лешник, можеби двапати ќе размислувате да јадете Нутела.

Што има навистина во мојата нутела?

Шеќер

Не е изненадување што состојката број еден во Нутела е рафиниран шеќер. Неверојатни 21 грама во 2 лажичиња! Ова е еквивалентно на чокалден бар или три лижавници.

Не многу луѓе кои јаделе лигњи и бонбони за појадок. Една мајка дури ја тужеше компанијата за тврдење дека Нутелата е здрава храна за да ја нахрани својата ќерка.

Згора на грозоморната количина шеќер, тие дури не користат вистински шеќер. Генетски модифицираната шеќерна репка е ефтин засладувач што многу големи компании го користат за да заштедат пари.

Независните студии покажуваат големи здравствени импликации од ГМО „искрените производи“, како што се дигестивни проблеми, токсичност на црниот дроб и бубрезите, а во случај на шеќерна репка, зголемен ризик од дијабетес.

Палмово масло

Маслото од палма е контроверзна состојка бидејќи неговото производство е неодржливо и уништува важни и кревки екосистеми.

Иако станува збор за здрава заситена маст (која е во ред ако се конзумира во умерени количини), методот на набавка вклучува невообичаени практики како масовно уништување на шумите, злоупотреба на домородните права и суровост на животните.

WWF (Светски фонд за животински свет) наведува дека еквивалент на 300 фудбалски игралишта на дождовни шуми се расчистуваат секој час за да се направи начин за поголемо производство на палми.

Соја лецитин

Оваа сеприсутна состојка е присутна во скоро целата преработена храна. Под-производ на производство на сојано масло, соја лецитин се користи како емулгирачки агенс.

Сојата е уште една од оние псевдо здравствени прехранбени производи што ги наведува ФДА да бидат дел од здравата исхрана. Она што тие не успеаја да го сфатат е скоро целата соја е генетски модифицирана и е супстанција со значително високи нивоа на ксеноестрогени .

Овие ксеноестрогени се дел од причината што растат репродуктивните стапки на рак, тие можат да предизвикаат ниско ниво на тестостерон кај мажите, ран почеток на пубертетот, проблеми со тироидната жлезда и многу повеќе.

Индустријата за соја треба да биде една од најтажните таму. Речиси сите стопански добиток во Северна Америка се хранат со ГМО соја. Само што почнуваме да ги гледаме импликациите на оваа храна во нашето општество. Крајна линија, соја е во повеќето преработена храна, направете свои добра и нема да мора да се грижите за тоа.

Синтетичка ванила

Синтетичкиот ванилин е вештачки агенс за ароматизација, направен целосно од хемикалии осмислен во лабораторија за да ги измами вашите пупки од вкус во верувањето дека тоа е вистинската работа.

Корпорациите заштедуваат големи пари користејќи лажни адитиви како овие. Оваа хемиска храна е многу зависност, ексцитативните квалитети на ванилин ги фрлаат вашите мозочни клетки во предозирање, предизвикувајќи краткорочно засилување на серотонин само да ве тропа на земја десет минути подоцна.

Неколку повеќе работи на кои треба да се обрне внимание

Лешници

Едно од најстарите култури познати на човекот, лешниците потекнуваа во близина на Црното Море. Денес тие растат комерцијално во Канада, САД и Турција. Лешниците се полни со хранливи материи како што споменав во мојот пост за здравствените придобивки на оревите и семето , но најчесто тие се испрскаат со пестициди. Кога купувате лешници, пробајте и изворирајте органски ореви без загадување на пестициди.

Какао

Иако какаото е многу здраво, а јас веќе напишав објава за здравствените придобивки од какаото , во некои случаи, работниците во индустријата за какао се плаќаат покрај ништо. Затоа, најдобро е да купите органско и фер трговија какао и чоколадо. Според моето истражување, Нутела не користи фер трговија со какаото.

Обезмастено млеко

Со децении, се препорачува голема потрошувачка на млеко за спречување на остеопоротични фрактури. Но, како што одминуваше времето, нејзините здравствени придобивки беа доведени во прашање.

Многу експерти за исхрана станале претпазливи во врска со млекото, особено кога се консумираат во големи количини. Во врска со ова, прочитајте за наодите од оваа студија објавена во британскиот медицински журнал (BMJ) во која се дадени дополнителни докази против потрошувачката на млеко во големи размери.

Слушнавте доволно за целото ѓубре во ова „здраво“ ширење? Зарем не е малку ореви да се тврди дека има таков број на индустриски нуспроизводи и 12 чоколадни шипки вредни шеќер по тегла некогаш може да се сметаат како здрав појадок или ужинка.

Особено да се наметнува таква нечесна агенда кон родителите на малите деца. Дури и ако ја сакате Нутела, обидете се да направите своја! видите колку е лесно да се направи вкусна чоколадна со лешнк со вистински здрави состојки.

Состојки

1½ печени
лешника, 2 лажици какао во прав или паста (стопена)
2 лажици кокосово масло, стопено
⅓ суров мед
½ лажиче морска сол
¼-1/3 вода

Инструкции

  1. Во мешалка со голема моќност или процесор за храна, додадете лешници и преработете ги додека не почнат да формираат мазена состојка. Можете да додадете малку вода за да не дојде до згрутчување.
  2. Користете метод со двоен котел за да ги стопите кокосовото масло и пастата од какаото, промешајте во медот и додајте ја оваа течност во лешниците.
  3. Додадете сол, измешајте сè заедно додека не биде супер мазено, додавајќи вода за да ја постигнете саканата конзистентност.

Must Read

loading...