HomeЗдравјеМаст од рузмарин - придобивки и како да се направи

Маст од рузмарин – придобивки и како да се направи

Маста од рузмарин често се користи во народната медицина за олеснување на болката и нега на кожата. Истражувањата покажаа дека навистина има некои придобивки што имаат корисен ефект врз организмот.

Купување маст од рузмарин обично содржи восок од пчелин во подлогата , затоа имајте го предвид тоа ако ја избегнете оваа состојка.

Подолу се дадени придобивките од користењето маснотии од рузмарин, која е цената на маснотиите и како да се направи дома.

Маст од рузмарин – придобивки

Маст од рузмарин се користи заради неговите здравствени придобивки. Некои од придобивките од локална примена на рузмарин се:

 • намалување на болка (во мускули, зглобови …),
 • стимулирачко заздравување,
 • стимулирачка циркулација,
 • нега на кожата и помогне при проблеми со кожата.

Студијата објавена во журналот за меѓународни фармацевтски истражувања во 2018 година откри дека локалната употреба на маснотии од рузмарин ја намали инциденцата на флебитис (воспаление на вените) предизвикана од интравенска администрација на антибиотици.

Друга студија објавена во 2017 година во иранскиот весник за истражување на медицински сестри и акушерство потврди дека тематската примена на рузмарин исто така придонесува за намалување на нивото на болка. Поточно, студијата покажа дека локална примена на рузмарин и ментол го намали нивото на мускулно-скелетни болки кај пациенти кои се подложени на хемодијализа.

Маст од рузмарин – цена?

Маста од рузмарин најчесто се продава од OPG – ови и малите производители на природна козметика. Цените се разликуваат малку, но обично чинат од 300 ден. до 900 ден. , во зависност од количината на маснотии. На крајот на текстот, исто така, ќе откриете како можете сами да ја направите оваа маст ако сакате.

 • Некој мелем од рузмарин – 70 кн (50 мл), 110 кн (100 мл),
 • Маст за рузмарин Франчешиќ (ОПГ Франчешиќ) – 65 кн (80 гр),
 • OPG маст од рузмарин – 18 кн (6 gu стап), 57 кн (50 g), 86 kn (100 g),
 • Катина Лавандини Розмари Мелем – 35 кн (30 мл), 50 кн (50 мл).

Како да направите маст од рузмарин?

Ако не сакате да купите маснотии од рузмарин наместо да пробате домашно готвење, ви носиме рецепт. Можете да направите маст од рузмарин со неколку едноставни состојки.

состојки

 • 2 лажици сушен рузмарин ,
 • ½ чаша екстра девственото маслиново масло ,
 • 8 лажици бел пчелин восок ,
 • ¼ супени лажички есенцијално масло од рузмарин .

Наместо восок, можете да го користите восокот од соја како веганска замена.

Подготовка на рузмарин масло за маснотии

Како прво, потребно е да се направи маслиновото масло нанесено со рузмарин. Ова е еден начин на подготовка на таквото масло, кое исто така е најбрзо.

 1. Наполнете го садот со ¼ вода и оставете да зоврие.
 2. Ставете втор, стерилизиран сад на првиот сад што треба да биде малку помал од првиот сад.
 3. Во друг сад измешајте го маслото и исушениот рузмарин.
 4. Оставете да се готви на тивок оган околу 60 минути. Проверете неколку пати за доволно вода во првиот сад и проверете дали водата не врие од чинијата.
 5. Кога ќе завршите, исцедете го маслото.

Подготовка на маст од рузмарин

 1. Како и со рузмарин масло, пополнете го садот со ¼ вода и оставете да зоврие.
 2. Ставете втор, стерилизиран сад на првиот сад што треба да биде малку помал од првиот сад.
 3. Во друг сад, измешајте го маслото нанесено со рузмарин и пчелин восок. Оставете состојките да се топат на тивок оган и да се отстранат од топлина.
 4. Кога смесата малку се олади, додадете капка есенцијално масло од рузмарин.
 5. Истурете ја смесата во стерилизирана амбалажа и оставете да се излади целосно.

Можете да го користите мелем колку што е потребно за олеснување на болката или нега на кожата.

Must Read

loading...