HomeХранаКако да го користите кокосовото масло за подобрување на вашето здравје

Како да го користите кокосовото масло за подобрување на вашето здравје

Кокос ( Coco nucifera)  се семе и плод на семејството на палми. Тие се наоѓаат во тропските региони каде што се собираат за нивното бело месо, масло и сокови. И покрај тоа што се високо заситени масти, кокос се добар извор на минерали и влакна.

Додека целиот кокос може да се најде во продавниците за намирници, потребно е многу напор да се извлечат овошјето и соковите.

За таа цел, повеќето од нас купуваат кокос или свежо рендан или сушен и рендан и резан со овошен вид. Течноста внатре се достапни како  кокосово млеко или кокосова вода .

Извлеченото  кокосово масло  се здоби со популарност во последниве години како “поздраво” масло, иако доказите остануваат поделени во однос на неговите вистински придобивки.

Во САД, свежиот кокос се смета за егзотична храна и најчесто се консумира здравјето ентузијасти. Во култури каде што коковите се чести, тие можат да сочинуваат голем дел од секојдневната исхрана. На пример, во делови од Јужниот Пацифик, каде што повеќе од половина од дневните калории можат да потекнуваат од кокос, стапките на срцеви заболувања се далеку помали отколку што се тука.

Факти за исхрана на кокос

Незасладени кокосови снегулки Факти за исхрана
Се служи големина 1/3 чаша 
На сервирање% Дневна вредност*
Калории 140
Калории од масти 123
Вкупно масти  14g
Заситена маст 12г60%
Холестерол 0mg0%
Натриум  7.9mg0%
Јаглехидрати  5g2%
Диететски влакна 3.5g14%
Шеќери 1.6g
Протеин 1.5g
Витамин А 0% · Витамин Ц 0.5%
Калциум 0,4% · Железо 3,9%
* Врз основа на диета од 2.000 калории

Факти за исхрана

Хранливата вредност на кокос варира од делот од потрошеното овошје:

 • 1/3 чаша служење на кокосово месое забележливо за неговата висока содржина на влакна, како и значителни количини на железо и калиум. И покрај тоа што е високо во заситени масти, кокос е без холестерол и низок во натриум.
 • А половина чаша служат на кокосово млеко има 276 калории, 3 грама на протеини, 7 грама јаглени хидрати, 3 грама влакна, 4 грама на шеќер, 29 грама на масти (вклучувајќи и 25 грама заситени масти). Исто така, има 316 милиграми калиум, 18 милиграми натриум, 44 милиграми магнезиум и 2 милиграми железо.
 • Една чаша служење на кокосова вода има 46 калории и нешто помалку од 2 грама протеини. Исто така, има помалку од половина грам маст, 9 грама јаглени хидрати, 2,5 грама влакна. Во однос на хранливите материи, кокосната вода има 58 милиграми калциум, 60 милиграми магнезиум, 600 милиграми калиум и 252 грама натриум.
 • Една лажица која служи на кокосово масло има 117 калории и испорачува околу половина од вашата дневна граница на заситени масти и само слаби количини на “здрава” мононезаситени масти .

Јаглехидрати во кокос

Незасладен кокос има релативно малку јаглехидрати и генерално е во ред за луѓето на диета со ниска употреба на јаглени хидрати. Може дури и да се консумира во модерација за време на фазата на индукција на диетата Аткинс и фаза 1 од Саут Бич . Истото важи и за кокосовото млеко и за водата. Всушност, со висока содржина на маснотии во кокосот го прави идеален за кетогенска диета .

На исхраната Насоки за Американците 2015-2020  издадени од страна на Одделот за здравство и социјалните услуги (DHHS) препорачува јаглехидрати сочинуваат 45 до 65 проценти од вкупните вашата дневна калории. За просечна исхрана со 2.000 калории, која би превела на 225 до 325 грама јаглехидрати дневно. За раните фази на некои планови со низок карбон, внесувањето може да биде ограничено на не повеќе од 15 до 22 грама дневно.

Кокос, исто така, има импресивна количина на влакна, неопислива форма на диететски јаглени хидрати. Ова ги вклучува растворливите влакна кои привлекуваат вода од цревата за да ги олеснат движењата на дебелото црево и да ја забават апсорпцијата на маснотиите и шеќерот во крвотокот. Нерастворливите влакна обезбедуваат рефус во столицата, спречувајќи констипација и развој на хемороиди.

Повеќето експерти денес препорачуваат вкупен довод на влакна од 25 до 30 грама дневно со околу една четвртина од 6 до 8 грама, кои доаѓаат од растворливи влакна.

Масти во кокос

Кокосот е еден од највисоките растителни извори на заситени масти. Заситената маст е тип кој главно произлегува од протеини од месо. Поврзан со хиперхолестеролемија (висок холестерол), атеросклероза (стврднување на артериите) и срцеви заболувања.

Сепак, не сите заситени масти се создадени еднакви. Оние што се наоѓаат во месото и чоколадото се првенствено палмитинска киселина. Од своја страна, кокосот се состои главно од лауринска киселина и миристинска киселина.

Палмитинската киселина е тип поврзан со зголемување на лошиот холестерол на липопротеините со ниска густина и намалување на “добриот” холестерол на липопротеинот со висока густина (HDL) – во суштина ситуацијата со губење-загуба. Со контрастраст, лауринската киселина се чини дека има помал ефект врз вашиот ХДЛ, додека миристинската киселина всушност може да ги зголеми нивоата на ХДЛ.

Покрај тоа, заситените масти во кокосот се главно средни синџири масни киселини. Овие се типовите кои се распаѓаат побрзо и не се акумулираат во крвотокот колку што се со долгите синџири на масни киселини во месото.

И покрај ова, заситените масти во кокосот ќе ги зголемат нивоата на ЛДЛ колку и оние во месото и путерот. Повеќето диететичари ќе се согласат дека замена на екстра-девственото маслиново масло за кокосово масло нема да го направи вашето срце поинакво.

Протеин во кокос

Кокосовото месо е богат извор на протеини базирани на растителни производи, нудејќи околу половина од износот на еднаков дел од тофу.

Сепак, за разлика од тофу, грав и други протеини базирани на растителни влакна, повеќето луѓе не јадат многу кокос на едно седење. За таа цел, ако сте вегетаријанец или вегански, можеби подобро е да се напиете чаша кокосово млеко, кое испорачува околу 6 грама протеини по една чаша.

Одборот за храна и исхрана на Медицинскиот институт препорачува дневен внес на протеини од 0,8 грама на килограм телесна тежина (или 0,36 грама за килограм). Тоа преведува на 46 грама протеини дневно за седентарен жена и 56 грама дневно за седентарен човек.

Микронутриенти во кокос

Една третина чаша служи на кокосово месо нуди фер износ од вашите дневни есенцијални минерали. Според американското Министерство за земјоделство , порција од кокос го нуди следниот референтен дневен внес (RDI) од следните хранливи материи:

 • Манган: 20% од RDI
 • Бакар: 15,4% од RDI
 • Селен: 4% од RDI
 • Железо: 3,9% од РД
 • Фосфор: 3% од RDI
 • Калиум: 2,7% од RDI
 • Магнезиум: 2% од RDI
 • Цинк: 2% од RDI

Кокосот е помалку богат извор на витамини, од кои највисоки се витамините Б, како што се фолата и тиамин. 

Здравствени придобивки

Додека кокосот добива популарност за нивните наводни болнички карактеристики, многу од тврдењата или не се поддржани од истражувањето или едноставно се надувуваат од производителите на храна. Со тоа, рече, постојат докази дека компонентите на кокос може да промовираат губење на тежината и подобро здравје на срцето.

Губење на тежина

Истражувањето објавено во јули 2018 година во изданието на Journal of Food Science укажува на тоа дека масни киселини во кокос содржат моќни антиоксиданти кои помагаат во зајакнувањето на функцијата на имунитетот и го намалуваат системското воспаление во телото. Тоа се овие антиоксиданти за кои некои веруваат дека може да помогнат во намалувањето на ризикот од метаболни и старечки болести со елиминирање на слободните радикали кои предизвикуваат оштетување на клетките, 

На пример, се верува дека триглицеридите со средна низа (MCTs) во кокосовите и кокосните масла ја зголемуваат метаболизмот за 5 проценти во текот на 24-часовен период, побрзото согорување на масното ткиво и промовирањето на губење на тежината. Само кокосово масло се состои од 55 проценти MCT.

А 2018 Преглед на студии  објавени во PLoS One  дополнително поддржан овие тврдења, што укажува дека MCTS во кокос и кокосово масло може да ја подобри согорувањето на мастите, зголемена потрошувачка на енергија, па дури и се потисне апетитот ако се вклучени како дел од исхрана со малку маснотии.

Срцева болест

Повеќе контроверзни, можеби, се тврдења дека кокозата може да ја спречи срцевата болест. Додека голем број научници веруваат дека овие кардиопротективни својства се претерани, студијата од 2016 година од Универзитетот Отаго во Нов Зеланд сугерира дека кокосовото масло потенцијално може да го смени профилот на липидите во крвта на начин кој е корисен за срцето.

Истражувачите инсистираат, сепак, дека едноставно менување на кокосово масло во западната исхрана нема да стори малку за да го намали ризикот за кардиоваскуларни заболувања. Наместо тоа, тоа ќе бара да направите значајни промени во вашата исхрана, можеби оние слични на оние што ги користат луѓето од Токелау на Полинезија.

Според епидемиолошките истражувања објавени во 1981 година, Токелауанците, за кои кокосот претставува 60 проценти од секојдневната исхрана, немале докази за срцеви заболување или хиперхолестеролемија и покрај високиот внес на лаурици и миристинска киселина. Дали овој пристап е реален на Западот е дискутабилен, но тоа покажува дека промените во диеталниот факт можат длабоко да влијаат на вашето кардиоваскуларно здравје.

Неодамнешните тврдења дека кокос, кокос или кокосово масло може да ја зголемат менталната функција кај луѓето со Алцхајмерова болест, остануваат во голема мера неподдржани.

Чести прашања

Дали кокос е овошје, зеленчук или орев?

Кокосот е еднокопано друпа . А drupe е плод што има тешко покривање на семето, како праска или цреша. Ореви, бадеми и пекан, исто така, се опојни, но најчесто ги нарекуваме ореви. Значи, зависи од вас; можете да одберете да ги повикате кокос или овошје или орев.

Како школка има кокосот?

Школка од целиот кокос е исклучително тешка. Додека некои луѓе ќе ви кажат дека го пресекуваат против бетонскиот под да ја скршат школка, најверојатно ќе изгубите многу сокови внатре. Наместо тоа, обидете се со гранатирање на кокос со пет едноставни алатки: чекан, долг метал камен, нож од путер, зеленчук и некои кујнски крпи.

Да се ​​прекине целиот кокос:

 1. Подигнете го казакот низ најмекиот од трите “очи” на кокосот, работејќи за да креирате дупка од 1/2 инчи.
 2. Исцедете ја кокосната вода во сад. Треба да има околу 1/2 до 3/4 чаша. Ако сок нема свеж вкус, фрлете го кокосот подалеку.
 3. Држејќи го кокосот со крпа, цврсто ја допира школка со чекан, свртувајќи се колку што е потребно, додека школка не почне да попушта на половина.
 4. Кога тоа е разбиена по целиот пат, се подели на школка и лежеше на кокос се намали страна надолу на кујната крпи. 
 5. Допрете го школка цврсто за да го олабави месото.
 6. Внимателно притиснете месо од школка со нож од путер.
 7. Откако ќе се ослободи месото, отстранете ја тенка кафеава кожа со зеленчук од зеленчук. Можете да решетки, уништете, или сок од месо по потреба.

Кремирајте го кокосовото месо до една недела или замрзнете го до три месеци. Кокосовото млеко, исто така, треба да се фрижира и да се консумира во рок од три дена.

Дали свеж кокос е подобар од суво?

Една унца што служи за исушен кокос има само малку повеќе калории отколку порција од свеж кокос (185 vs.140 калории, соодветно), но инаку има повеќе или помалку слична хранлива вредност.

Многу исцрпени брендови од кокос се незасладени. Комерцијално произведениот засладен кокос често содржи пропилен гликол, хемикалија што се користи во антифриз кој делува како конзерванс.

Рецепти и подготовка

Користете засладени кокос снегулки како прелив за десерти и странични садови, или додајте го на микс од траги или вашиот омилен рецепт за гранола. Можете исто така да го вклучите во печива.

Тоа е лесно да се тост кокос. Започнете со загревање на рерната до 250 c. Намалете ги кокосните снегулки на рерна за печење и ставете ги во рерна околу пет или десет минути додека не се златно кафеави. Внимавајте на нив затоа што брзо заздравуваат. Тоа им помага да ги промешува еднаш или двапати, така што тие кафеав рамномерно.

Ако сте љубител на кокос, обидете се со овие вкусни рецепти дома:

 • Ниско-шеќерна кокосова малина овесна каша
 • Тајландски кокосово кари пилешко
 • Мали кокосово ракчиња

Алергии и интеракции

Алергијата на кокос е ретка, но може да се појави, особено кај луѓе со позната алергија на лешници или ореви. Ако се случи алергија, најверојатно ќе биде во форма на контактен дерматитис , алергиска реакција предизвикана кога кокос или кокосово масло доаѓа во допир со кожата. Кокос добиени соединенија, како што  диетаноламин , cocamide сулфат, како и cocamide ДЕА понекогаш се наоѓаат во козметиката.

Поретко, луѓето може да доживеат алергија на храна по јадење кокос. Симптомите може да вклучуваат гадење, болки во стомакот, отекување на усните, течење на носот, дијареа, повраќање и чувство на чешање или изгореници во устата.

Анафилакса , потенцијално смртоносна реакција на сите органи, е исклучително ретка кога јаде кокос, според студијатаод 2017 годинаод болницата во Тексас колеџот. И покрај тоа, коковите се класифицирани како ореви од страна на американската администрација за храна и лекови и мора да бидат откриени како можен алерген на етикетите за прехранбени производи.

Не постојат познати интеракции со лекови за кокос, кокосово масло или кокосово вода.

Must Read

loading...