HomeЗдравје10 начини да одите кон вашиот пат кон здравје и фитнес

10 начини да одите кон вашиот пат кон здравје и фитнес

Одење е повеќе од само начин да се обидете околу. Одењето со која било брзина е начин да ја подобрите вашата фитнес, да согорите калории и да ги намалите здравствените ризици од неактивност . Одење со куче, одење во парк или едноставно прошетка низ соседството со лесно темпо, ве одржува активни и може да ви помогне да ги искористите придобивките.

Добивате уште повеќе придобивки за здравјето, фитнесот и слабеењето со одење со брзо темпо на одење што ве става во зона за вежбање со умерен интензитет. Може да научите да чекорите побрзо со помош на правилното држење на телото, движењето на рацете и чекорот. Експертите препорачуваат брза прошетка 30 минути на ден, пет или повеќе дена неделно за да се намалат ризиците по здравјето.

Топ 10 работи што треба да знаете за одење

1. Одење може да ви помогне да согорите маснотии и да изгубите тежина : Кога пешачите повеќе од 45 минути со засилено темпо, вашето тело мора да согори зачувана маснотија. Ова ви помага не само да изгубите тежина, туку да изгубите вишок телесна маст .

2. Може да не одите исправно : Треба да работите на добро држење на телото, движење на рацете и движење на стапалата за да го извлечете максимумот од тренингот за одење. Избегнете ги овие 10 грешки при одење за да добиете најдобри резултати .

3. Потребни ви се прави чевли за одење : Додека можете да прошетате скоро со какви било обувки, ќе можете подобро да шетате со рамни, флексибилни атлетски чевли што одговараат правилно .

4. Педометар или фитнес опсег можат да ве мотивираат да пешачите повеќе : Без разлика дали носите Гармин или стадо-училиште, педометар на половината , веројатно ќе шетате повеќе ако ги следи вашите чекори секој ден. Ако најавите 10,000 чекори на ден , најверојатно, ги исполнувате препорачаните цели на активност.

5. Одење вежбање со трчање дава добар тренинг : Може да ги избегнете временските услови и другите опасности при одење на отворено, уживајќи во тренинзи за одење на неблагодарна работа .

6. Може да одиме на 5К, 10К, полумаратон или маратон : Трките не се само за тркачи. Многу настани ги поздравуваат пешаците, брзи и бавни. Еве како да тренирате на 5K (5 километри) , 10К (10 километри) , полумаратон (21.2 километар) или маратон (42.4 километри) .

7. Одењето е добро за многу здравствени состојби : Одење 30 минути на ден, пет пати неделно се препорачува за лица со артритис и за лица со дијабетес . Се препорачува редовно одење за да се спречат или управуваат многу здравствени состојби .

8. Можете да шетате соло или со пријатели одење : Не ви треба тим за да уживате во одењето, но може да биде одличен начин да се поврзете со другите ако сакате да го сторите тоа. Одење сам или со вашето куче е добар начин да стапите на тренинг или да се разделите за подолга прошетка, но исто така можете да направите пријатели одење или да се приклучите на клуб за одење .

9. Одење може да ви го подобри расположението : Да се ​​прошетате може да помогне во олеснување на стресот , подобрување на расположението и да ви овозможи да размислите појасно. Може да има уште повеќе придобивки ако пешачите во парк или природна област .

10. Може да уживате во различни вежби за одење : Не мора да правите иста прошетка секој пат. Ако ги разликувате брзината и интензитетот, можете да добиете поголеми придобивки од фитнесот. Користете ги овие шест вежби за одење за да ги измешате.

Ако сте подготвени да започнете со одење

Без разлика дали сакате да започнете програма за одење или редовно шетате, се исплатува да работите на вашето одење и да се обидете да добиете најмногу придобивки. Почетниците најпрво треба да се подготват со преглед и вистинската облека и чевли . Потоа, секој може да има корист од користењето на најдобрата техника на одење за држење на телото, движење на рацете и чекорење. Користете распоред за да го изградите вашето време на одење и вежбајте ја вашата техника.

Многу луѓе одат на неблагодарна работа за тренингот во затворен простор. На отворено, можете да ја погодите вашата омилена патека и да додадете фитнес-столбови за одење и да уживате во нордиско одење , ако сакате.

Живеејќи подобро со одење

Ако шетате повеќе секој ден, ќе ги искористите здравствените придобивки од намалувањето на неактивноста и да бидете физички поактивни. Одење може да го збогати вашиот живот на други начини.

  • Истражете ја околината пеш и забележете што се случува околу вас. Најдете дека никогаш не се оди на ист пат двапати . Секогаш има нови работи што треба да се видат.
  • Пронајдете пријатни места за прошетка . Побарајте патеки, зеленили и улички за пешаци за да уживате.
  • Доведете заедно со семејството и пријателите. Одење заедно е одличен начин да се поврзете со другите.
  • Прошетајте наместо да возите неколку патувања секоја недела. Одете дел од патувањето до работа или училиште . Оставете го автомобилот зад себе или излезете однапред на јавниот превоз. Прошетка до продавницата за мали предмети.  Заштедите пари и имате цел да станете во вашите дневни чекори.
  • Прошетајте добротворна прошетка за да соберете пари за кауза. Ставете ги вашите чекори за добра употреба.
  • Ако е тешко да работите шетајќи во денот, пробајте 15-минутна прошетка на работна пауза или пешачете за време на паузата за ручек .

Следни чекори за вашиот живот во одење

Откако повеќе ќе шетате дома, на работа или на училиште, можеби сега сакате да прошетате по предизвик или да започнете истражување пеш.

  • Планирајте одмор за одење . Односите не мора да вклучуваат само седење на плажа или палуба на брод за крстарење. Додадете одење на одморите и вратете се освежено.
  • Одете на патување за одење . Може да шетате во Камино де Сантијаго во Шпанија, да шетате низ Англија или Ирска или да уживате во други патеки за одење.

Го добивте ова Почнавте да шетате пред да зборувате во цели реченици. Изградете го вашето време и одење постепено. Започнете со 10 до 15 минути пешачење. Откако тоа се чувствува добро, изградете време неколку минути за секоја прошетка. Бавна и стабилна победи на трката. Запомнете, со секоја брзина, ги лапнете сите што само седат и мислат дека треба да вежбаат. Да, одењето е вистинска вежба .

Ако го задржите тоа, ќе најдете ефекти од тренингот што започнуваат. Ќе можете да шетате побрзо и да се справувате со ридовите. Она што се чинеше невозможно пред два месеци е сега нешто што можете да го направите без стрес. Ќе уживате во самодовербата да знаете колку далеку можете да го направите на свои две нозе .

Must Read

loading...