Home Храна Рецепт за среќни и здрави празници

Рецепт за среќни и здрави празници

Нашите идеи за здрава рецепти ќе ги радуваат сите во вашето семејство за време на празниците кои следуваат.  Препорачуваме да направете свинско месо со вкусна мешавина на печурки и сланина, печено до совршенство. Прописно и здраво конзумирање на свинско месо со овој рецепт.

Време за подготовка: 1 час и 10 минути                                  6 порции

Состојки: 

 • 5 лажици маслиново масло
 • 4 ленти сланина – исечкани
 • 400гр свежи  шампињони
 • сол и црн бибер
 • едно чешле лук – ситно исецкано
 • 1 лажица лебни трошки
 • половина чаша исечкан магдонос
 • 2 кг свинско месо
 • 1 лажица исцеден сок од лимон

Приготвување: 

 1. Во големо тенџере загреваме 2 лажици маслиново масло. Ја додаваме исецканата сланина и ја пржиме додека не стане крцкава (околу 8 мин). Ги додаваме печурките, сол и бибер по вкуси готвиме додека печурките не омекнат (околу 4 минути). Го додаваме исецканиот лук и го пропржуваме 1 минута. Го тргаме од загреаната рингла и ги додаваме лебните трошки и скоро целиот магдонос. Оставаме да се олади.
 2. Натопете 10 до 12 чепкалки за зави за да ги спречете од прегорување. Исплакнете го свинското месо и оставете го да се исуши. Исечете и отворете го месото на мала дебелини и насечете го по должина.
 3. Прекријте го месото со фолија и исчукајте го со чекан за месо се додека не дојде до дебелина од 1 цм. Нанесете ја и распоредете ја смесата со печурките и завиткајте како ролат. Прицврстете го ролатот со чепкалките за заби.
 4. Претходно загрејте грил тава (тава за пржење на месо) и додадете малку маслиново масло. Насолете со сол и црн бибер по вкус и ставете ги ролатите да се приготвуваат околу 25 до 30 мин. Додека се готват ролатите наизменично вртете ги за рамномерно да се испечат. Потоа преместете го на даска за сечење и оставете го 10 мин да одмори.
 5. Измешајте ги преостанатото маслиново масло, со преостанатиот магдонос, сокот од лимон и насолете по вкус. Ролатите исечете ги и севирајте ги на чинии за јадење . Додадете од сосот кој претходно го подготвивме за подобар вкус.

Ве уверуваме дека никој нема од вашето семејство и пријатели нема да се пожали од јадењето.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Како да се зголемат нивоата на тестостерон – витамини, минерали и храна

Ефективните начини за зголемување на тестостеронот се тема на загриженост кај секој маж. Постојат огромен број додатоци, лекови и методи кои ветуваат дека ќе го...

Склекови од подот – точна техника и совети за почетници

Правилната техника на притискање се базира на три точки. Прво, за време на вежбата е потребно да се задржи стомакот малку вовлечен, одржувајќи ги стомачните...

Чај од ѓумбир – кои се придобивките и штетите? Како правилно да се вари?

Чајот од ѓумбир е традиционален народен лек за ублажување на симптомите на настинка. Топол чај со лимон и мед има затоплувачко и експекторантно дејство (ефикасен...

Како да изгубите тежина за жена по 50 години?

Истражувањата покажуваат дека за време на менопаузата, жените добиваат во просек 5-7 кг вишок тежина. Причината е хормонални промени кои предизвикуваат чувствителност на инсулин, како...

Смути диета за здраво слабеење

Течните диети се користат за брзо губење на тежината веќе неколку години. Во последно време на пазарот можеме да видиме рекламирање на кратки диетални диети кои наводно обезбедуваат губење...
loading...