HomeХранаЗдрави закуски за тркачи

Здрави закуски за тркачи

Една од придобивките од трчањето е тоа што можете да се извлечете со јадењето слатки и други висококалорични закуски во вашата исхрана толку често. Сепак, дефинитивно ќе трчате и ќе се чувствувате подобро, кога ќе јадете здрава, здрава храна, вклучувајќи и закуски. Значи, следниот пат кога ќе се  чувствувате гладни  (што се случува многу за тркачи) и да ја достигнете торбичката со чипс или пакет од орео, размислете за едени од овие здрави закуски.

Јаболко парчиња со путер од кикирики

Сите знаете дека јаболкото е добро за вас, не е секогаш задоволително. Пробајте да јадете јаболко со путер од кикиритки, што е полно со здрави масти и протеини. За секој природен путер од кикиритки може да ставите малку шеќер и масло.

крекери и сирење


Целосни парчиња крекери и сирење 

Стрит сирењето и крекери е комбинација и е хранлив начин за спречување на вашиот
глад меѓу-оброците. Крекерите обезбедуваат влакна и добри јаглехидрати, додека сирењето нуди протеини и калциум.

banani

Банани

Ќе добиете јаглехидрати од банани, како и калиум, кој помага да се спречат грчеви во мускулите. Едноставните шеќери и ниската количина на влакна прават банани особено лесно да се вари, што значи дека тие се добро загреани закуски (само бидете сигурни дека сеуште седете барем 90 минути за да се свари пред да трчате ).

Енергетски житни барови

Енергетски житни барови

Кога ви треба закуска што е лесно да се спакувате во вашата торба за вежбање, житни или енергетски барови може да бидат здрава опција. Бидете внимателни при изборот на вашите закуски – некои од нив содржат колку масти и шеќер како бонбони! Изберете закуски со само неколку состојки, па знаете дека не се полни со непотребни адитиви. Вид барови се хранливи и вкусни опции. Постојат десетици вкусови кои можете да ги изберете и тие се направени од природни состојки.

smuti

Смути

Смутито може да биде хранлива и освежувачки закуска за тркачи, особено по трчањето. Измешајте 1/2 чаша обезмастено млеко или сок, банана и замрзнати јагоди (или други овошја што ги сакате) во мешалка за вкусна и освежувачка пијалак.

јогурт со свежо овошје

Обичен јогурт со свежо овошје

Ниско ниво на масти и прилично висока јаглени хидрати, јогурт е исто така одличен извор на калциум, протеини и калиум. Нејзините живи и активни култури се добри за дигестивниот систем.

cokoladno mleko

Чоколадно млеко

Чоколадното млеко обезбедува многу протеини, јаглени хидрати и Б витамини – што го прави голем пијалок за обновување. Ладно чоколадно млеко има вкус прилично освежувачки по трчање. Друга корист: Калциумот ќе помогне да ги задржите коските силни. Некои тркачи сакаат да купат поединечни кутии чоколадно млеко и да пијат мраз студено по долг тренинг.

morkovi

Моркови

Моркови се пополнуваат, но се со ниски калории, што ги прави одлична закуска за тркачи кои се обидуваат да изгубат тежина или да ја задржат својата тековна тежина. Добро време да ги јадете е кога сте гладни пред вечерата, за да ги задоволите болките од глад и да не се прејадувате за време на вечерата.

pukanki

Пуканки

Додека тоа не е наполнето со путер, масло, шеќер или соли на сол, пуканките што се појавуваат со воздух може да бидат здрави, нискокалорични закуски. Кернелните кернели се целина зрна, така што тие имаат слични прехранбени придобивки за кафеав ориз или леб од целата пченица. Пуканки е исто така полн со влакна , па дури и 100 калории (околу 3 чаши) ќе ви помогнат да се чувствувате подолго.

ananas so sirenje

Ананас и сирење

Не само што е комбинација на ананас и сирење се вкусни, тоа ви се полни, па тоа е совршено утринско или средно попладневна закуска. Ананасот содржи бромелаин, кој може да го забрза поправката на мускулите. И урда содржи протеини и калциум, кои се важни за тркачите.

mafini

Путер од кикирики на тост англиски мафини

Путер од кикирики е висок во протеини и здрави масти, така што ќе добиете гориво за вашите мускули и ќе се чувствувате полни подолго, кои ги поттикнуваат мускулите и одржуваат нивоа на енергија. Само пренесете неколку лажички путер од кикирики на цела пченица англиски кифла и имате задоволувачка и вкусна закуска. Додадете банана и станува брз и лесен појадок.

huus

Презвели и Хаммус

Презели се одлична ужинка, но јадењето со хумус дава дополнителен вкус и други бенефиции. Презели лесно се вари, па ќе добиете малку енергија, плус некои екстра сол. Хумусот обезбедува железо и протеини, кои се од суштинско значење за тркачите. ви даде лесен за разгорување на јаглехидрати за брза енергија плус натриум за да ве задржите хидрирани; хумусот нуди железо за сила, плус протеини.

jajca

Цврсто варени јајца

Јајцата се одличен извор на многу хранливи материи, вклучувајќи рибофлавин и биотин, кои се од суштинско значење за метаболизмот на јаглени хидрати, протеини и масти. Еден среден тврдо варено јајце е околу 100 калории. Посипете малку сол, бибер и папрака на јајце за вкусна, задоволувачка закуска.

urmi

Урми

Урмите се популарна закуска меѓу тркачите, без разлика дали се јаде сами или со ореви. Тие се природно слатки и се одличен извор на јаглехидрати и протеини. 1/4 чаша има околу 110 калории.

Житни

Житни култури со обезмастено млеко

Житникот е брз и лесен за подготовка и добар извор на лесно сварливи јаглехидрати, така што тоа е добра претходна закуска. И бидејќи е лесно да се дознаат хранливите информации на кутијата, можете да побарате оној кој е збогатен со витамини и минерали и високо со растителни влакна за да ве задржи полни. Можете исто така да додадете некои плодови, како мешано овошје, на врвот за уште повеќе хранливи материи.

miks

Микс

Миксот е направен од различни видови ореви, кои се одличен извор на протеини и влакна, и нешто слатко, како што се суво грозје или чоколадни чипови. Препакуваната минијатура може да биде скапа, така што многу тркачи сакаат да заштедат пари, правејќи свој микс со омилените ореви, сувата жита и сувото овошје.

Must Read

loading...