HomeЗдравјеКако да се ослободите од чешањето

Како да се ослободите од чешањето

Чешање на кожата, или она што докторите го нарекуваат пруритус, може да биде непријатно и фрустрирачко. За среќа, многу природни и домашни правни лекови може да помогнат да се олесни.

Според Националната асоцијација за егзема (НЕА) , луѓето кои често ја доживуваат нервозата можат да имаат проблеми со спиењето и може да станат депресивни или вознемирени. Тие исто така може да ја изгребаат кожата, предизвикувајќи мали солзи, кои се склони кон инфекција.

Честите причини за чешање на кожата вклучуваат каснување од инсекти, алергии, стрес и состојби на кожата, како што се егзема и псоријаза .

Оваа статија ги истакнува некои од најдобрите природни и домашни лекови за чешање.

mentol

1. Примена на ментол

Ментолот е есенцијално масло кое се наоѓа во растенијата на семејството нане . Има ефект на ладење и може да помогне во ублажувањето на болката и чешањето.

Студијата од 2012 година испитува дали маслото од пеперминт, кое содржи ментол, може ефикасно да ја третира нервната кожа кај бремени жени.

Истражувачите ги поделија учесниците во две групи. Една група добила шише масло од сусам, внесено со концентрација од нафта од 0,5 проценти. Другата група доби шише со комбинација од сусам и маслиново масло.

Учесниците ги примениле маслата во областите на чешање на кожата два пати на ден во тек на 2 недели. Оние кои го користеле маслото од масло од мента, пријавиле значително намалување на јачината на јадењето во споредба со оние кои го користеле другиот производ.

Секогаш разредувајте есенцијални масла во масло за носење пред да ги нанесете на кожата.

2. Ладење на чешање

На Американската академија за дерматологија укажуваат на тоа дека тоа е добар начин да се ослободат чешање на кожата е да се примени на ладно, влажна крпа или мраз пакет на погодената област за 5-10 минути.

Ладењето помага да се намали воспалението кое може да придонесе за чешање.

Друга опција е да се задржат навлажнувачки креми и лосиони во фрижидерот. Ова ќе осигури дека тие имаат директен ефект на ладење кога едно лице ги применува на кожата.

3. Терапија со влажна фолија

Терапијата со влажни обвивки (WWT) вклучува примена на навлаки од водена обвивка изработени од газа или хируршки пребивање во области на чешање на кожата.

Овие обвивки ја хидрираат и смируват кожата додека обезбедување на физичната бариера што штити од гребење. Овој третман може да биде особено корисен за децата.

WWT, исто така, може да помогне на кожата да апсорбира лекови, како што се топични стероиди. Пред да ги нанесете обвивките, внимателно протријте ги лековите или лепете на површината и следете со дарежлив слој на крем.

На АПРЗ се предлагаат следните мерки за примена на влажна обвива:

 1. Намотајте дел од газа во топла вода додека не стане влажна.
 2. Завиткајте ги газите околу површината на чешање на кожата.
 3. Завиткајте го сувото парче газа над врвот на влажниот.
 4. Внимателно ставете мека, памучна пижама, внимавајќи да не ги нарушите завои.
 5. Оставете ги завои на неколку часа или преку ноќ.

Едно лице може да го користи WWT неколку дена за да го контролира интензивното одложување на чешањето. Ако чешањето не престане, најдобро е да разговарате со лекар или дерматолог за продолжување на терапијата или обид за алтернативен третман.

4. Колоидна овесна каша

Колоидно овес е фино мелен овес што може да се раствори во вода. Како резултат на решението формира заштитна бариера на површината на кожата, која помага да се запечати во влага. Колоидниот овес може да помогне да се намали сувоста и чешање.

Колоидна овесна каша исто така познава антиоксидантни и антиинфламаторни својства , кои помагаат да се намали иритацијата на кожата.

Една мала студија од 2015 година покажа дека коллоидната овесна каша го намалува скалирањето, сувоста, грубоста и интензитетот на чешање кај здрави жени со благ до умерено чешање.

Колоидна овесна каша е широко достапна во креми и лосиони. Алтернативно, едно лице може да го додаде фино мелениот прав директно во вода за капење.

jabolkov ocet

5. Јаболков оцет

Јаболковиот  оцет содржи оцетна киселина, која луѓето се користат илјадници години како природен рани средство за дезинфекција и антисептик.

Според Националната псоријаза фондација (НПФ) , јаболков оцет може да биде особено корисен во ослободувањето на јадеж скалпот.

На NPF препорачуваат разредување на оцет во вода со користење на 1-на-1 сооднос. Нанесете го растворот на скалпот и оставете го да се исуши пред да го исплакнете нежно со млака вода.

Оцетот може да предизвика печење на отворени рани. Луѓето со скршена и крвавечка кожа треба да го избегнат овој третман.

6. Хидратантна

Moisturizers, како креми и лосиони, може да помогне во хидратација на најоддалечените слоеви на кожата. Тие често се од суштинско значење за управување со состојбата на кожата која предизвикува чешање и сувост.

Еден добар moisturizer ќе содржи навлажнувачи и емолиенти. Увлажнителите извлекуваат вода во кожата, додека емолиентите формираат заштитна фолија врз површината на кожата, што помага да се апсорбира влагата.

Најдобро е да се нанесат навлажнувачи наскоро по бања или туш, додека кожата се уште е малку влажна.

На АПРЗ ги обезбеди следниве совети за градење на добра хидратантна рутина:

 • користете крем со висока содржина на масло
 • придавам влогови секогаш кога доаѓаат во контакт со вода
 • облози пред спиење да им помогне на кожата остане хидрирана во текот на ноќта

7. Сода за готвење

Сода за готвење има антифунгални својства, и истражувањата покажуваат дека тоа е ефикасен третман за голем број на габични состојби на кожата, од кои многу можат да предизвикаат чешање.

На АПРЗ препорачуваме додавање на една четвртина од една чаша на сода бикарбона во топла бања. Алтернативна опција е да се измеша сода од сода со малку вода за да се формира паста, која едно лице може да се примени директно на нервозни подрачја.

8. Избегнување на надразнувачи

Според Американската академија за дерматологија , луѓето треба да избегнуваат можни надразнувачи, бидејќи може да ја влошат јачината на кожата. Можни надразнувања вклучуваат:

Топла вода

Капење и туширање во топла вода ја отстрануваат влагата од кожата, што го прави повеќе склони кон сувост, црвенило и чешање. Може да помогне во намалувањето на температурата на водата дури и за неколку степени.

Промени во температурата и влажноста

Екстремните промени во температурата и влажноста може да ја исушат кожата, предизвикувајќи лупење и чешање.

Овлажнител може да помогне во одржувањето на влагата во сушните летни месеци. Исто така, може да помогне да се отстранат ефектите на сушење на централното греење во текот на зимата.

Мирисни производи за нега на кожата

Некои производи за нега на кожата содржат адитиви, како што се парфеми и вештачки бои, што може да предизвика или да ја влоши иритацијата на кожата.

Луѓето со нервозни или чувствителна кожа треба да користат производи за нега на кожата без мирис и без боја.

Волна и синтетички влакна

Облеката изработена од волна или синтетички влакна може да се почувствува груб кон кожата, предизвикувајќи чешање и иритација. Некои луѓе се почувствителни од другите.

Луѓето со чешачка кожа можат да изберат да носат облека за памучна облека кога е можно. Памук дозволува кожата да дише и спречува прегревање.

Стрес

Истражувањата покажуваат дека психолошкиот стрес може да предизвика чешање . Луѓето кои доживуваат зголемена јадеж во време на стрес, може да имаат корист од специфичните техники за намалување на стресот, како што се јогата и медитацијата.

Кога да се види лекар

Луѓето можат да третираат многу случаи на чешање дома со ефикасно чистење и навлажнувачки рутини.

Сепак, лицето треба да се обрати на лекар доколку ги доживее следните симптоми:

 • чешање кое опстојува подолго од 2 недели, или ретка појава на редовна основа
 • чешање придружено со необичен осип, испакнатини или оток
 • знаци на инфекција, како што се воспаление или плачење рани
 • чешање кое влијае на целото тело

Горенаведените симптоми може да укажуваат на основното здравствено прашање кое бара лекарска помош.

Лекарот, исто така, може да препорача топични креми и лекови за да се ослободи чешањето на лицето.

Must Read

loading...