HomeЗдравјеДали денес пиевте осум чаши вода?

Дали денес пиевте осум чаши вода?

Водата е медиум во кој се одвива животот. Тој е извор на важни минерали и електролити за организмот . Нема енергетска вредност, го ослободува телото од штетни материи, ја регулира телесната температура, го олеснува варењето и ја одржува кожата здрава и убава.

Барањата за вода се зголемуваат во потоплите месеци и за време на физичката активност, а бремените жени, жените кои дојат, новороденчињата и постарите лица мора да посветат особено внимание на доволен внес на вода, така што е добро да се знаат и запомнат информациите за водата што следува.

Колку вода ни треба секој ден?

Нашите потреби за вода зависат од телесната температура и околината, нивото на активност, надморска височина, функционална загуба, метаболички потреби и возраст. Во нормални услови , треба да пиеме 0,3 dL вода / кг телесна тежина на ден, што е приближно 1,5 до 2 литри , или 6 до 8 чаши вода на ден.

Дехидрирање

Сепак, ова често не е случај и пиеме помалку отколку што е потребно за одржување на здравјето. Потоа се јавува дехидрација. Дури и многу мала дехидрација може да предизвика главоболка, општ умор или недостаток на концентрација .

Луѓето кои пијат малку вода имаат долгорочен ризик од бубрези, срце, ментална функција и дигестивни нарушувања . Намалениот внес на течности го намалува обемот на крвта и со тоа протокот на кислород во срцето, мозокот, мускулите и сите важни органи, што ги прави помалку способни да ги извршуваат своите функции.

Групата на лица со зголемен ризик од дехидрација вклучува: деца, бремени жени, средовечна работна популација и постари лица.

Како да се спречи дехидрираноста?

За жал, не можеме да сметаме на нашиот механизам за жед за да сигнализираме навреме дека треба да пиеме вода. До кога се чувствуваме жедни, веќе сме малку дехидрирани . Важно е да се напомене дека нашиот механизам за калење жед се намалува со возраста.

Решението е да ја пиете течноста во мали количини во текот на денот . Водата, овошјето и зеленчукот, свежо исцедените сокови од овошје и зеленчук, освежувачката вода со додавање на лимон, нане, маточина или ѓумбир се идеални за летно освежување и спречување на дехидрираност. Некои видови храна содржат и 80 – 90% вода, како што се: лубеници, дињи, кајсии, домати, краставици …

Што друго е важно да знаете за водата?

  • Без вода не можеме повеќе од три дена.
  • Не пијте големи количини на вода за време на оброкот за да избегнете разредување на сокот за распаѓање на храната. 
  • Водата содржи: 0 kcal енергија, 0 kcal маснотии, 0 kcal шеќер и 0 kcal протеини.

За проектот „Да живееме здраво “

Институт за јавно здравје ја спроведува Националната програма за унапредување на здравјето „живееме здраво “ во соработка со мрежата на окружните институти за јавно здравје. Целта на проектот „Да живееме здраво“ е да го подобриме здравјето на населението со намалување на негативното влијание на факторите на ризик во однесувањето, биомедицински и социомедицински и создавање на средина во која на сите лица им е овозможено највисоко ниво на здравје и квалитет на живот.

Имплементацијата на овој проект има за цел да ги разубави и едуцира граѓаните за потребата од зачувување на здравјето и усвојување на здрави навики за живеење.

Must Read

loading...