HomeЗдравјеДали атлетите треба да земат Б витамиин?

Дали атлетите треба да земат Б витамиин?

Витамините и минералите се клучни за телото да функционира правилно, но може да има линја помеѓу Б – витамините (тиамин, рибофлавин, витамин Б-6, Б-12, и фатоле) каде спортските перфоманси на елитните атлетичари. Витаминот Б се нарекува ‘микронутриентс’ тие служат за конвертирање протеини и карбохидрати во енергија. Исто така служат за опоравка на на келиите и нивна продуктивност.

Што велат истражувањата

Последните студиски резултати објавени во интернационалниот весник за спорт и нутриционист и вежбање на метаболизмот го фаворизуваат Б-витаминот.

Истражувачите од Орегон Универзитетот пронајдоа оние атлетичари кој зимаат Б-витамин имаат редуцирани високо интезивно вежбачки перфоманси и се помалку склони на заздравување на оштени мускули или градење мускулна маса за разлика од оние кој витаминот Б го внесуваат преку исхраната.

Тие откриле дека дури и мал Б-витамински недостаток може да резултира со намалени перформанси и закрепнување. Индивидуалните барања на Б-витаминот варираат и може да зависат од видот и интензитетот на вежбањето, износот на хранливи материи изгубени преку пот и урината и индивидуалните разлики во исхраната.

Жените атлети, повеќе можат да бидат склони кон недостаток на витамин Б базирано врз основа на намалениот број на калории кои многу жени ги консумираат. Машките спортисти имаат тенденција да јадат многу калории и многу различни видови на храна, но повеќе женски атлети имаат тенденција повеќе да ја следат нивната исхрана и често не успеваат да јадат доволно калории или доволно разновидна храна за да ги заменат сите хранливи материи што им се потребни за да ги обноват мускулите и помош за обновување.

Препорачлива доза и атлетичари

Според исржувачите, препорачливата доза за витамин Б може да биде несоодветна за атлетичарите. Оние кои се најмногу изложени на недостаток на витамин Б ги вклучуваат атлетичари кои имаат ограничување на калории или имаат специјализирани, конзистентни или ограничени јадења.

Тековните докази ја поддржуваат теоријата дека атлетите, како и оние кои вежбаат често или со висок интензитет, може да имаат зголемена потреба за рибофлавин и витамин Б-6, а особено може да имаат корист од дополнување со мултивитамински/минерален додаток. Ова е особено важно за оние кои имаат слаб квалитет на исхрана или некој кој ги намалува калориите или ги исекува целите прехранбени групи, како што се месото или млечните производи. Сепак, токсичноста на Б-6 може да се појави кај оние кои ги надминуваат нивните потреби од Б-6.

Можете да добиете многу Б-витамини од целата и збогатена зрна, темно зелен зеленчук, ореви и многу животински и млечни производи.

Витамин Б6 се наоѓа во грав, пилешко, риба, зеленчук и овошје, како што се темно лиснато зеленчук, банани, папаја, портокали и диња.

Витамин Б12 се наоѓа во производи од животинско потекло, како што се риба, живина, месо, јајца или млечни производи. Нутритивниот квасец е одличен извор на Б12. Можете исто така да го добиете Б12 од мисо, алги, зајакнати житни култури и збогатена соја или оризово млеко.

Освен ако не сте вегетаријански спортист, најверојатно ќе добиете многу Б12 типична диета.

Фолат се наоѓа во многу овошја и зеленчуци, како и цели зрна, грав, житарици и други зајакнати зрна и житни производи.

Иако можете да добиете многу вакви клучни витамини во вашата исхрана, за спортистите кои поминуваат многу време и интензитет во вежбање на високо ниво, се препорачува да разговарате со вашиот лекар или со спортски нутриционист и да направите исхрана за да се осигурете дека ја добивате исхраната што ви е потребна. Пред да ви додадете витамини на вашата исхрана, исто така е важно да се разбере квалитетот и чистотата на додатоците. Повторно, разговорот со квалификуван нутриционист е најдобар начин да дознаете повеќе за дополнување.

Бидејќи адекватната исхрана е од суштинско значење за атлетските перформанси, а додатоците може да бидат збунувачки, во крајна линија е да се научи што специфични нутриционистички додатоци можеби ќе ви требаат, а најдобриот начин да го направите ова е да се сретнете со спортски нутриционист за да ја анализирате вашата исхрана и да дознаете токму она што додатоци ќе бидат корисни за вашата единствена физиологија и што додатоци можете да го прескокнете.

Must Read

loading...