HomeЗдравје9 здравствени придобивки од играњето тенис

9 здравствени придобивки од играњето тенис

Омилениот спорт со рекет во светски рамки е извонреден избор за вашето здравје. Вежбањето за целото тело, играњето тенис вклучува бројни органски системи и мускулни групи.

Сигурно ќе го поттикне вашето срце да пумпа, четворицата и тетивата ќе ви отпуштат и вашата конкурентна страна – сето тоа додека поминувате време на отворено со пријател. Еве еден поглед на девет физички (и ментални) здравствени придобивки од тенисот за луѓе од сите возрасти. 8-те најдобри тениски рекети за 2022 година, според тениски тренер

Го поддржува кардиоваскуларното здравје 

Аеробната активност од секаков вид работи за зајакнување на вашето срце. Скокање за совршено замавнување, трчање по теренот и бркање забегани топки се некои од активностите кои го зголемуваат пулсот додека играте тенис.

Како што се зголемува пулсот, вашето дишење станува подлабоко и побрзо, зголемувајќи го протокот на кислород и крв низ телото – сето тоа придонесува за посилен кардиоваскуларен систем.

Студија од 2017 година покажа дека учеството во спортови со рекет е поврзано со 56% намалување на смртноста од кардиоваскуларни болести (и 47% намалување на ризикот од смрт од која било причина).

Помага при губење на тежината 

Ангажирањето во аеробни вежби преку тенис не само што го штити вашето срце – исто така може да ви помогне да изгубите тежина , ако тоа е лична цел. Во една студија од 2012 година, истражувачите открија дека дебелите мажи и жени кои додаваат аеробни вежби во нивната рутина пет дена во неделата изгубиле значителни количини на тежина во текот на 10 месеци, дури и кога не направиле никакви промени во нивната исхрана.

Во зависност од вашата тежина и интензитетот на вашата игра, можете да согорите неколку стотици калории на час играјќи тенис. Комбинирајте ја оваа активност со здрава исхрана за да одржите здрава тежина. 

Го зголемува опсегот на движење

tennis

Широките движења на тенисот, како што се замавнување и достигнување, се одлично средство за зголемување на опсегот на движење. Овие динамични движења за истегнување ги подмачкуваат вашите зглобови и ги зајакнуваат мускулите и тетивите.  Меѓутоа, ако штотуку почнувате на теренот, паметно е да се усовршите до овие движења за да спречите повреда .

„Пред вашиот тениски натпревар, загревањето е важно за да се намали ризикот од повреда и да се подобрат вашите перформанси“, вели регистрираниот кинезиолог и специјалист за функционални движења Маријан Барник .

„Движете ги зглобовите низ нивниот нормален опсег на движење (не истегнувајќи) за да го внесете протокот на крв во мускулите што ќе ги користите на теренот; особено рамената, колената и торакалниот ‘рбет. Голем број контролирани повторувања кои ги имитираат вашите потези на теренот се најдобриот начин да го подготвите вашето тело“, вели Барник. 

Го подобрува балансот

Добрата рамнотежа е задолжителна во тенисот (барем, ако нема да се соборувате секогаш кога ќе се наведнете за бекхенд). Со користење на рекет, го тренирате вашето тело да ја одржува својата рамнотежа додека удирате и служите со продолжување на раката од две стапки. 

Го намалува ризикот од остеопороза

Остеопорозата се јавува кога создавањето на нова коска не може да го следи расипувањето на старата коска, што предизвикува полесно кршење на коските. Најчесто, оваа состојба ги погодува жените, а ризикот се зголемува како што стареете. 5

Иако можеби мислите дека вежбањето ќе го зголеми ризикот од фрактури, спротивното е всушност точно. Според Националниот институт за здравје, многу видови на вежбање помагаат во спречување на остеопороза – особено вежби за носење тежина. 6

Во тенисот, секој пат кога го кревате рекетот, работите против гравитацијата. Оваа сила на вашите коски им помага да станат посилни. 

Промовира агилност

Кој не би сакал да биде поагилен? Тенисот може да ви помогне да станете полесни на нозете.

„Тенисот не е директен спорт“, вели Барник. „Играчите мора да го покриваат теренот, што бара шеми на движење напред и назад, од страна на страна и дијагонално. Тенисерите често ја менуваат насоката, застануваат и почнуваат, а забрзуваат и забавуваат. Тие, исто така, треба да ја променат својата вертикална позиција за ниски топки, како и волеј и сервис над глава“.

Ова постојано менување на движењата во тенисот ги тренира телото и мозокот да се прилагодат побрзо. Најдобри вежби за агилност за спортисти

Ја подобрува контролата на моторот 

„ Контролата на моторот е свесност и способност да се стабилизира еден дел од телото додека друг дел од телото се движи“, вели Барник. Движењата на тенисот можат уникатно да ја поддржат оваа област на физичка подготвеност.

„Во тенисот, контролата на моторот е неопходна додека ја движите раката за да замавнете со рекетот. Во исто време, вашите основни мускули ги стабилизираат вашите колкови за да не паѓате додека замавнувате“, вели Барник.

Не се само вашите раце и нозе кои можат да станат покоординирани од спортовите со рекет. Вртењето на телото, застанувањето и стартувањето, како и потребното достигнување и балансирање на тенисот исто така може да го стабилизира вашето јадро. „[Тенисот] го развива јадрото на повеќе начини отколку едноставни постурални вежби или рутини на абдоминалниот под“, вели Барник. Како правилно да го вклучите вашето јадро

Ја зголемува изложеноста на витамин Д

Добивањето соодветен витамин Д е поврзано со посилен имунолошки систем, подобрено здравје на срцето и намален ризик од рак. 9 Сепак, на многу луѓе им недостасува оваа важна хранлива материја. 

Играњето тенис на отворено ви овозможува да го впиете витаминот Д од изложување на сонце. Некои студии покажаа дека телото добива најмногу витамин Д од сончевата светлина во близина на пладне, затоа размислете да го закажете вашиот натпревар околу пладне, се додека не е премногу топло во тоа време. 10

Само не заборавајте да носите крема за сончање! Премногу УВ зрачење од изложување на сонце го зголемува ризикот од рак на кожата.

Обезбедува социјална интеракција

Како што сите знаат, не можете сами да играте тенис. Лобирањето на топката напред-назад бара партнер. Придобивките од играњето со друга личност се двојни.

Вашето ментално здравје ќе добие поттик од социјалната интеракција со вашиот колега играч. Истражувањата покажуваат дека социјалниот контакт лице в лице го намалува ризикот од депресија, особено кај постарите возрасни лица.

Социјалниот аспект на тенискиот натпревар со пријател може да влијае и на вашето физичко здравје. Истражувањето ја поврза ограничената интеракција со другите со висок крвен притисок , рак, поголем ризик од смртност од срцеви заболувања и други здравствени ризици.  Излегувањето на теренот со другар може да ви помогне да се чувствувате помалку сами.

Заклучок

За вежбање со многу здравствени придобивки, врзете ги тениските чевли ! Ако сте почетник во спортови со рекет, олеснете го вашето време на теренот играјќи двојки со саканата личност или започнете со пробување неколку игри наместо целосен сет. И како и секогаш, разговарајте со вашиот лекар пред да започнете нов режим на вежбање.

Must Read

loading...