HomeТренинг9 Работи што не теба да ги правите ако сакате да ви...

9 Работи што не теба да ги правите ако сакате да ви се појават стомачни

Вие мислите дека треба да го стегнете вашето срце и да се ставите да сторга диета, дали сакате вашите стомачни мускули да излезат или да останат скриени?. Ајде прво да расчистиме некој работи: секој има стомачни мускули, но со опкружвањето на вишок килограми и сало окулу тие остануваат невидливи.

1. Правете стомачни секој ден

Не велам дека стомачните се лоши, тие дефинитивно имаат свое место. Како и да е многу луге ги третираат погрешно за разлика од другите мускули (слаба основа, вклучувајќи ги колковите и грбот) тоа ја прави оваа вежба супер не активна и болно губење на време. Ако сакате да се сослободете од наслагите сало најдобро да го вклучите целото тело со компентенти движења како што се чучњевите, со претискање. Всушност планк се должи со движење со тежината на телото како склековите и високо кревање на колената до очите за подобро согорување на мрснотиите од било кој други вежби за стомачните.

2. Тренирајте ги вашите стомачни секој ден

Како и секој друг мускул, вашите стомочни мораат да се пробијат надвор. Тоа не значи дека не можете да го активирате стомакот за време на вашето загревање со вежби како планк како и другите вежби за баланс и стабилизација, но треба да ги тренирате секоја група на мускули два дена по ред..вклучувајки ги и вашите стомачни мускули. Вие мора да одморите барем 48 часа пред да ги повторите истите група на мускули.

3. Одете на здраво губење на тежината

Ние го спомнавме еднаш, и пак ке кажеме. Ако не можете да се воздржувате постојано подобро да не почнете. Кога ги менувате вашите навики во исхраната, немојте да направите нешто што не можете да го одржите најмалку 80% од времето. Кога се губи тежината брзо, може исто така и брзо да се врати. Бавно губење на тежината е стабилно и сигурно.

4. Тотално заборавете на вашата диета

100% е точно: Стомачните се прават во кујна. Мора да бидете внимателни што јадете. Сум видел луге што вежбаат 3-5х во неделата но имаат ужасно лоши навики за јадење, и тие се прашуваат зошто тие не ја постигнале целта. Ако не можете да ги отргнете масните наслаги од вас тоа значи дека вие јадете премногу, но не јадете правилно.

5. Правете ги истите вежби на подолг период околу 4-6 недели

Нашите тела се навитина паметни и брзи на адаптација. Ако сте забележале кога ги правите истите вежби еден месец вие ке треба да направите микс. Пробајте нови вежби, одете на различни вежби…само направете нешто различно.

6. Пијте алхохол во умерени количини

За некој луге, калориите од алхохолот не се секогаш главен проблем. Туку изборот на храна направена наредниот ден, бургер, тако, хог-дог или чипс. Ви звучи познато? Не само што ке добите повеке калории од тоа што ви треба, туку се прејадувате на крајот. Ако сте навистина сериозни за добивање на стомачни, мора да размислите за вечерните излегувања.

7. Исфарлете го стресот засекогаш

Едно е да имате стресен ден, а дргуго е имате стресен живот, тоа може да биде голема причина зошто вашите стомачни мускули не се гледаат. Одвојте време за вас, зошто вие сте единственте кој можат да го направат тоа. Не заборавајте на бенифициите од одењето, медитерација и повлекување надолу за се што сте благодарни.

8. Само правете низок кардио тренинг (LISS)

Како што спомнавме во точката бр. 5 треба да направите микс. Кога ке вежбате кардио вие не треба да одите на бавно и статичко трчање. Додадете некој HIIT (Високо интезивни вржби) во вашата рута. HIIT и LISS кардио, и двете имаат улога за согорување на мастите и помагаат во дефиниција на стомачните мускули.

9. Заборавете на одмор?

Трениг 7 дена во неделата не е решение. Всушност, магијата се случува кога вие одмарате и се опоравувате, а не кога вежбате. Премногу вежбање му дава стрес на вашето тело, но дефинитивно е добар стрес се додека можете да го поднесете. Слушајте го вашето тело.

Дали имате некој препораки и совети? Наведете некој од дадените примери зошто неможат стомачните да излезат на виделина? Споделете со нас во коментар подолиу.

Must Read

loading...