HomeЗдравје6 причини зошто семките од тиква се добри за вашето здравје

6 причини зошто семките од тиква се добри за вашето здравје

Конзумирањето на тиква е супер во есенските и зимските денови. Веруваме дека се вклучени во вашата трпеза. Исто така и семките од тиквата се вкусни и корисни за вашето здравје. Порано беше потребно да се расече тиква за да се извадат нивните семки. Сега полесно може да се најдат сирови семки од тиква, доколку не сте расположени и немате време за процесот за нивно вадење од тиквата.
Половина филџан семки овозможува 150 калории, 15 грама на здрави масти и имтресивни 8 до 10 грама на протеини. Еве 6 бенфити од семките од тиква и некои едноставни начини како да ги внесете нив во вашата трпеза.

Богати со магнезиум и други минерали

Семките се добар извор на магнезиум, манган, железо, цинк и бакар. Магнезиумот помага во подобрување на расположението и спиењето, додека манганот игра улога во подобрувањето на кожата и здравјето на коските. Железото и бакарот придонесуваат за поголема енергија, а железото исто помага во преносот на кислород во нашите клетки. Цинкот го подобрува имунитетот, клетките на кожата и видот.

Високо ниво на антиоксиоданти

Како додаток на минерали, семките исто така соддржат анксиоданти за клеточна заштита, вклучувајки каротеноиди и витамин Е. Помагаат во намалување на воспаленија, прерано стареење и хронични болести.

Полни со корисни масти

Семките се едни од најдобрите извори на растителните омега-3 масни киселини. Познато е дека овие киселини се застапени во рибите. Како и да е, бенефитите од овие масни киселини се заштита од срцеви болести, намален ризик од запушување на артерии, и намалување на воспаленија.

Контола на шекерот во крвта

Претходно споменавме дека семките се добар извор на растителни протеини, но исто така семките помагаат во заштита на тип 2 дијабетис или ги намалуваат неговите компликации на различни начини, како што е подобрување на релугацијата на инсулин и штитење на органите од последиците од дијабетис.

Подобрување на имунолошкиот систем

Како додаток на цинкот и железото во семките од тиква, кои се добри и клучни за имунитетот, семките поседуваат анти габични и анти вирусни својства.

Ја подобрува плодноста

Истражувањата покажуваат дека семките од тиква и маслото од семки од тиква помагаат во здравјето на простатата. Семките ја подобруваат машката плодоност поради цинкот, бидејки намалувањето на цинк во крвта е поврзано со намалување на квалитетот на спермата.

Како да ги конзумираме повеќе семки од тиква

Може да додадете семки од тиква на скоро сите јадења, од омлет, салати, супи, целосни чинии за ручек, десерти итн. Масло од семки може да се додаде во смути, јогурт, салати итн.
Најчесто ние ги конзумираме семките печени.

Must Read

loading...