Home Здравје 4 Навики кои водат до подобра храна

4 Навики кои водат до подобра храна

На пример, дали земате кафе и крофна за појадок или се одлучите за јогурт со свежо овошје?

Разбирањето зошто ги правиш изборите и како да ги подобрите тие избори се важни чекори .

Започнете со тоа полесно да изберете здрава храна. Опсегот на достапни закуски и десерти е огромен, во споредба со хранливи избори. Но, студиите покажуваат дека луѓето ќе се префрлат на поздрава храна ако е подостапна отколку нездрава.

Затоа, не ја чувајте тортата во куќата и секогаш нека има свежо овошје на рафтовите. Исечете зеленчук однапред за да бидат подготвени кога ќе имате чувство за глад.

Исто така, ограничете го изборот. Бифето може да биде опасно, бидејќи луѓето имаат тенденција да земаат примероци … и постојано се враќаат за повеќе! Но, во секој амбиент, колку повеќе има, толку повеќе ќе јадете.

Направете ги вашите менија од внимателно осмислена листа на избор со користење на најразлични сорти на нискомасни зрна и зеленчук, како и најмалиот избор на високо-масни, високо калорична- храна.

Донесување на одлуки ги користите истите ресурси на мозокот што ги подготвувате за самоконтрола. Пред секој оброк направете план, така да се намали износот на искушението со кои се соочуваат и не мора постојано да се направи избор на храна.Но, тука е изненадувањето: Не ги елиминирајте сите омилени јадења.

Тоа е затоа што секогаш чувството на лишување може да ја нахрани својата желба за нездрава храна. Само купи еден единствен дел од омилената храна, така што не можете да проголтате огромна вреќа чипсови во една седница.

Конечно, немојте да се наградувате со храна. За луѓето, јадењето е често омилено поминување на времето, а храната е мотиватор. Ослабете ја врската со давање на не-храна награди без разлика дали прославувате промоција на работа или уште 5 килограми изгубени.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Како да се зголемат нивоата на тестостерон – витамини, минерали и храна

Ефективните начини за зголемување на тестостеронот се тема на загриженост кај секој маж. Постојат огромен број додатоци, лекови и методи кои ветуваат дека ќе го...

Склекови од подот – точна техника и совети за почетници

Правилната техника на притискање се базира на три точки. Прво, за време на вежбата е потребно да се задржи стомакот малку вовлечен, одржувајќи ги стомачните...

Чај од ѓумбир – кои се придобивките и штетите? Како правилно да се вари?

Чајот од ѓумбир е традиционален народен лек за ублажување на симптомите на настинка. Топол чај со лимон и мед има затоплувачко и експекторантно дејство (ефикасен...

Како да изгубите тежина за жена по 50 години?

Истражувањата покажуваат дека за време на менопаузата, жените добиваат во просек 5-7 кг вишок тежина. Причината е хормонални промени кои предизвикуваат чувствителност на инсулин, како...

Смути диета за здраво слабеење

Течните диети се користат за брзо губење на тежината веќе неколку години. Во последно време на пазарот можеме да видиме рекламирање на кратки диетални диети кои наводно обезбедуваат губење...
loading...