Home Храна 20 причини зошто се добри маслинките за вашето здравје

20 причини зошто се добри маслинките за вашето здравје

Не само што се вкусни, туку имаат и голем број на бенефити за вашето здравје. Еве неколку причини зошто конзумирањето маслинки е добро за вашето здравје:

 • Маслинките го намалуваат холесторолот во крвта
 • Маслинките го контролираат крвниот притисок
 • Маслинки се извор на диетални влакна како алтернатива на овошјето и зеленчукот.
 • Маслинките се одличен извор на Витамин Е
 • Маслинки делуваат како антиоксиданс, заштитувајќи ги клетките
 • Маслинките ги намалуваат ефектите на дегенеративните болести како Алцхајмерова болест, бенигни и малигни тумори, како и помалку сериозни варикозни вени и шуплини
 • Маслинките помагаат во спречување на згрутчување на крвта, што може да доведе до миокарден инфаркт или тромбоза
 • Маслинките ги заштитуваат мембраните на клетлите од рак
 • Маслинките се супер заштита од анемија
 • Маслинките ја подобруваат плодноста  и репродуцивниот систем
 • Маслинките играат важна улога за одржување на здрав имунолошки систем, особено за време на стрес или хронични вирусни заболивања.
 • Маслинките обезбедуваат многу основни витамини и амино киселини.
 • Маслинки се хранливи и богати со минерали како натриум, калиум, магнезиум, железо, фосфор и јод
 • Маслинки содржат олеинска киселина, која има корисни својства за да го заштити срцето
 • Маслинки содржат полифеноли, природна хемикалија која го намалува оксидативниот стрес во мозокот. Значи со јадење на дневна порција маслинки помага да се подобри вашата меморија до 25%.
 • Само една порција маслинки е голем извор на железо – 4.4 мг
 • Јадењето маслинки може да го намали појавувањето на брчките за 20%, бидејќи тие содржат олеинска киселина, која ја одржува кожата мека и здрава.
 • Со јадење само 10 маслинки пред оброк, можете да го намалите апетитот до 20%. Тоа е затоа што мононезаситените масни киселини содржани во маслинките го забавуваат процесот на варење и го стимулираат хормонискиот холецистокинин, хормон кој испраќа пораки на полнота во мозокот.
 • Маслинките исто така помагаат на вашето тело да го стимулира производството на адипонектин, хемикалија која согорува маснотии до пет часа по ингестијата
 • И доколку сите овие причини не ви се доволни да започнете со конзумирање на маслиники, тие исто така се и супер афродизијак.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Која е најдобрата површина за трчање?

Некои тркачи сакаат патеки, додека други уживаат во трева или песок или во синтетичка патека. Многумина можат навистина да имаат пристап до асфалтни...

Како да се облечете за одење на студено време

Без разлика дали е за фитнес или забава, брзата прошетка на студен, чист ден може да биде возбудлива и освежувачка. Исто така, може...

Како да се подготвите за тешка сезона

Се сомневам дека некој од нас можеше да предвиди колку бурна ќе биде 2020 година - а најтешките месеци може да бидат...

6 совети за да го одржувате слабеењето на вистинскиот пат

Неуспехот има толку многу негативни конотации - особено во контекст на губење на  тежината. Ако вашата цел е да фрлите килограмите, секој резултат што не вклучува...

Како да дишете додека трчате

Многу почетници брзо остануваат без здив. Ова обично значи дека нивното темпо е пребрзо. Но, тоа може да се должи и на неефикасно дишење при...
loading...