Home Здравје 14 причини зошто треба да дарувате крв

14 причини зошто треба да дарувате крв

Овде имаме многу причини зошто секој треба да донира крв. Но, решивме да им помогнеме на нашите донатори и да прашаме зошто сметаат дека е важно да се даде крв. Ги прашавме нашите донатори на Фејсбук : „Со 20 збора или помалку, кажете ни зошто е важно да донирате крв“. Проверете ги првите 14 причини подолу.

 1. Заштедува животи – што друго треба да знаете?
 2. Не е поболно отколку губењето на некој близок што може да го заштедите со донирање!
 3. Тоа е твоја граѓанска должност.
 4. Затоа што знам премногу луѓе кои не можат да дадат крв.
 5. Затоа што некој ден, можеби ќе треба некој да го стори истото за мене.
 6. Правете им на другите, како што би ги направиле и вие со вас!
 7. Затоа што ако ви треба крв еден ден, не би се двоумеле да ја земете, па зошто би се двоумеле да ја дадете?
 8. Дарувањето на крв е важно бидејќи одржувањето на соодветно снабдување со крв во нашата заедница обезбедува трансфузија на крв кај пациенти.
 9. Затоа што можам.
 10. Лесно како путер.
 11. Прашањето е, зошто да не даваме крв?
 12.  Им дава на донаторите лекарска проверка без трошоци. 
 13.  Бесплатни колачиња, сок и задоволство од помагање на другите.
 14.  Не можам да открија лек за рак, но можам да помогнам некој да остане жив додека чекаат за лек.

Па што чекаш? Отиди во болницата каде живееш и помогни на некого, полесно е од кога и да било да бидете дел од нешто одлично и да донирате крв.

Кажи ни зошто давате крв подолу.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Како да се зголемат нивоата на тестостерон – витамини, минерали и храна

Ефективните начини за зголемување на тестостеронот се тема на загриженост кај секој маж. Постојат огромен број додатоци, лекови и методи кои ветуваат дека ќе го...

Склекови од подот – точна техника и совети за почетници

Правилната техника на притискање се базира на три точки. Прво, за време на вежбата е потребно да се задржи стомакот малку вовлечен, одржувајќи ги стомачните...

Чај од ѓумбир – кои се придобивките и штетите? Како правилно да се вари?

Чајот од ѓумбир е традиционален народен лек за ублажување на симптомите на настинка. Топол чај со лимон и мед има затоплувачко и експекторантно дејство (ефикасен...

Како да изгубите тежина за жена по 50 години?

Истражувањата покажуваат дека за време на менопаузата, жените добиваат во просек 5-7 кг вишок тежина. Причината е хормонални промени кои предизвикуваат чувствителност на инсулин, како...

Смути диета за здраво слабеење

Течните диети се користат за брзо губење на тежината веќе неколку години. Во последно време на пазарот можеме да видиме рекламирање на кратки диетални диети кои наводно обезбедуваат губење...
loading...