HomeФитнес10 најдобри апликации за вашето целокупно здравје

10 најдобри апликации за вашето целокупно здравје

Одржувањето на избалансиран начин на живот кој вклучува работа, јадење овошје и зеленчук и наоѓање време за медитација е потешко отколку што изгледа. Затоа има стотици апликации кои тврдат дека го прават сето ова лесно.

Ги сортиравме врвните здравствени апликации за да ги најдеме најдобрите опции за да ја следиме вашата исхрана, да работиме и да се чувствуваме посреќно во целина.

Можеби не јадете совршено секој ден, но можете да ги преземете алатките и поддршката што ви е потребна за здрав ум и тело.

MyFitnessPal

1. MyFitnessPal

MyFitnessPal е една од најдобрите достапни апликации за следење храна. Дневникот за храна вклучува лесна за употреба база на податоци која нуди информации за исхрана за милиони различни храна, вклучително и оброци во ресторани. Без разлика дали целта ви е да изгубите тежина или да стекнете мускули, MyFitnessPal нуди детален преглед на тоа што јадете.

Достапно на iOS и Android

Headspace

2. Headspace

Здравјето е повеќе од тоа што го јадете или колку често ја погодувате салата. Истражувањата покажуваат дека медитацијата може да помогне во намалување на стресот и подобрување на целокупната среќа. Апликацијата Headspace нуди различни мини сесии за медитација, вклучително и оние кои имаат за цел да ви помогнат да спиете, да го ослободите анксиозноста и да управувате со стресот.

Достапно на iOS и Android

Fitplan

3. Fitplan

Вежбање со личен тренер, за дел од трошоците, со Fitplan. Апликацијата нуди чекор-по-чекор тренинг од професионални тренери и спортисти, како А-Род и Рајан Лохте. Изберете го вашиот план заснован на цели, како што е слабеење или тренер.

Достапно на iOS и Android .

SleepCycle

4. SleepCycle

Спиењето игра клучна улога во добро здравје во текот на животот. Ако не спиете доволно секоја вечер, вашето тело тешко ќе заздравува и ќе ги санира срцето и крвните садови, ќе ги балансира хормоните и ќе го одржува нивото на шеќер во крвта ( меѓу многу други проблеми ). Циклусот на спиење го следи вашиот квалитет на спиење, како и отчукувањата на срцето. Но, нејзината единствена карактеристика е што ве буди за време на најлесната фаза на спиење наутро, правејќи да се чувствувате добро одморено и подготвени да се справите со денот.

Достапно тука за iOS и Android.

Aaptiv

5. Aaptiv

Aaptiv нуди 30 нови часови секоја недела, а повеќе од 2.500 класи во целина. Тие имаат за цел да им овозможат на корисниците исто искуство со бутик фитнес-час од комфорот на вашиот дом, на отворено или во салата. Дисциплините вклучуваат истегнување, трчање, тренинг за силата и јога.

Достапно на iOS и Android .

Charity Miles

6. Charity Miles

Да се ​​вратиш и да се чувствуваш како да придонесуваш за поголема причина е добро за целокупното здравје. Добротворни милји ви помага да ве мотивираат да се движите, а истовремено да влијаете. Бесплатната апликација прашува на која добротворна организација сакате да ја донирате и со секоја километарска прошетка, трчање или велосипед, вие помагате да заработите избрана добротворна организација. (Донираните средства доаѓаат од корпоративни спонзори.)

Достапно тука на IOS и Android.

Fooducate

7. Fooducate

Fooducate го олеснува јадењето урамнотежена и здрава диета. Како што сугерира името на апликацијата, нејзината цел е да ве научи за производите што ги купувате во маркет. Само скенирајте над 250.000 бар-кодови за да видите персонализирана оценка за исхрана, да научите за добрите и лошите страни на производот и изберете најздрава опција.

Достапно овде на iOS и Android.

8Fit

8. 8Fit

Прескокнете ја теретаната со 8fit, што создава програми за вежбање и планови за јадење. Ако не сакате членство во теретана или ако сте секогаш во движење, овие вежби за HIIT ќе ве одржат во форма без да однесете премногу време.

Достапно тука на IOS и Android.

 Happify

9. Happify

Стресот е поврзан со шесте водечки причини за смрт : срцеви заболувања, карцином, заболувања на белите дробови, несреќи, цироза на црниот дроб и самоубиство. Happify се базира на огромно истражување на истражувања за менталното здравје за да им помогне на корисниците да ги надминат стресот и негативните мисли и да градат подобро емоционално здравје и еластичност.

Преземете тука бесплатно.

HealthTap

10. HealthTap

Наместо да се пребарувате на Google кога имате чудни симптоми или болка, поставете го прашањето до базата на податоци на вистински лекари кои користат HealthTap. Оваа апликација им овозможува на пациентите да преземат акција, поврзувајќи ги со лекар, да одговорат на секое прашање поврзано со здравјето. Лекарите ќе ви дадат вистински и активен совет за да ви помогнат да се чувствувате подобро што е можно поскоро, без да побарате патување во канцеларијата на лекарот.

Преземете тука бесплатно.

Must Read

loading...