HomeФитнес10 совети да ги изградите вашите стомачни мускули со храна и вежбање

10 совети да ги изградите вашите стомачни мускули со храна и вежбање

Секој сака “Six Pack Abs”. Додека не е секогаш лесно да се добијат силни, секси стомачни мускули, можете да го најдете вашите внатрешени мускули, или барем силен, тон и стомачен масен стомак , кога ќе го комбинирате здравото јадење, со солидна фитнес рутина која вклучува издржливост, сила и специфични вежби за вашиот стомак и јадро.

salata

Исчисти ја вашата исхрана

Првиот чекор за наоѓање на вашиот шест пакет е да ја исчистите вашата исхрана. Ако сакате да ги видите вашите мускули, треба да ги намалите вкупните телесни масти. Се ослободи од преработената “ѓубре” храна, шеќери и преработени јаглехидрати. Јадете повеќе зеленчук, ореви и овошје, органски посни протеини и здрави масти, како маслиново масло, рибино масло и авокадо. Обидете се да јадете неколку мали оброци секој ден и избегнувајте доцна ноќно уживање. Јадете некои протеини за појадок, многу зеленчук, овошје и влакна и пиете вода, а не пијалоци натоварени со калории. Не ги намалувајте калориите драстично или ненамерно да го намалат вашиот метаболизам .

Крајна линија: јадете повеќе висококвалитетни храни богата со хранливи материи и јадете помалку празни, преработени калории.

Додај тренинг за висок интензитет

Ако сакате да се вклопите побрзо и согорувате повеќе калории за помалку време, не го поминувајте своето време во таканаречената зона на согорување на маснотии. Наместо тоа, додајте некоја тренинг за висок интензитет (HIT) на вашите вежби неколку пати неделно.

Според Американскиот колеџ за спортска медицина, може да согорите повеќе калории за помалку време со краткотрајно вежбање со интензитет.

Исто така можете да ја зголемите вашата севкупна кардиоваскуларна кондиција со овој тип на тренинг. Погрижете се полека да го интензивирате интензитетот, или може да завршите со повреда.

Врши редовна кардиоваскуларна вежба

Аеробни вежби е еден од најбезбедните начини да се согорат многу калории во текот на подолг временски период додека го одржувате здравјето на срцето и тоновите на мускулите. Едноставно менување на вашата исхрана или намалување на вашите калории без вежбање ќе доведе до почетна губење на тежината, но најверојатно ќе достигнете плато и исто така може да изгубите мускули.

Личен план за вежбање кој има цврста основа за кардиоваскуларни вежби ќе ви помогне да одржите вежба долгорочно, да ви помогне да ги измамите платото за губење на тежината и да ви помогне да ја одржите вашата мускулна маса.

Затоа излезете за убава долга прошетка, поход, велосипед или пливање на редовна основа. Паркирајте го автомобилот и одете за поголем дел од вашите задачи и само почесто се движите.

Изградба на повеќе мускули

Силата на тренинг е суштински дел од повеќето фитнес рутини, но ако сакате шест пакет, градење повеќе мускули може да помогне. Силниот тренинг со кревање тежина не само што помага да се изгради мускул, да се зголеми метаболизмот и да се зголеми дефиницијата на мускулите, но тоа е одличен начин за забрзување на многу калории за кратко време. Зајакнувањето на мускулите, тетивите и лигаментите, исто така, помага во намалување на притисокот врз зглобовите, што во крајна линија може да помогне да се спречат многу спортски повреди.

Изведување на стомачни и основни вежби

Откако сте го намалиле слојот од телесните масти до местото каде што можете да ги најдете вашите шест пакети, изведувањето специфични стомачни и вежби за зајакнување ќе ги направи многу повеќе видливи. Откако ќе разберете како безбедно да ги вежбате вашите стомачни мускули, ќе најдете јасни вежби кои се најефективни кога торзото функционира како цврста единица и мускулите на предната и задна страна во исто време, и извршуваат мулти-заеднички движења.

Правете штица (Plank)

Како да го направите тоа :

Штицата може да ви помогне да го најдете вашиот шест пакет. Научете како да го направите тоа правилно и да ја одржувате директната линија од ушите до прстите. Држете го тоа за 10 секунди и со текот на времето покачувајте до 30, 45 или 60 секунди.

Возете велосипед

Велосипедската криза е уште една голема вежба на стомакот која ангажира многу мускули одеднаш за да помогне во работата на јадрото на секој можен начин. Додајте го ова во вашата рутина ако веќе не сте го сторите тоа.

Направи вертикално зголемување на колена

Вежбата за подигање на коленото (или за капетанското столче) бара некоја спортска опрема, па проверете околу вашиот здравствен клуб и пробајте.

Направете стомачни на топка за вежбање

Овие денови секој има веројатна топка за вежбање дома , така што нема причина да не се обиде оваа вежба.

Спортови кои градат “Six Pack”

Еден од најдобрите начини за добивање “Six Pack” е со играње на спортови кои согоруваат масти и природно се зафаќаат со јадрото. Спортистите кои играат спорт кој природно го ангажираат и горниот и долниот дел од телото во моќни, повторувачки движења, имаат голем шест пакет како нуспроизвод за играње спорт што го сакаат. Зошто да не ги добиете вашите шест пакет додека се забавувате?

Must Read

loading...