HomeЗдравјеЗдравствени придобивки од авокадото

Здравствени придобивки од авокадото

Лесно е да се биде зелен

Тие беа миленици на социјалните мрежи и ги нарекуваа „новото омилено овошје на Америка“. Излезе, авокадото е популарно со добра причина. Не само што се вкусни, тие се преполни со витамини, минерали и други хранливи материи кои можат да ви помогнат да бидете здрави.

придобивки од авокадото

Подобро од банана

На вашето тело му треба калиум за нормално да работи. На пример, минералот помага да се одржи чукањето на срцето стабилно. Повеќето луѓе мислат на банани кога мислат на оваа хранлива материја. Но, грам за грам, авокадото има повеќе.

придобивки од авокадото

Ги заштитува вашите очи

Авокадото содржи лутеин и зеаксантин, кои апсорбираат светлосни бранови кои можат да му наштетат на вашиот вид. Луѓето кои јадат многу храна богата со овие антиоксиданси имаат помала веројатност да имаат макуларна дегенерација поврзана со возраста, водечка причина за слепило кај постарите возрасни лица. Повеќето антиоксиданси на авокадото се наоѓаат во потемно зеленото месо кое е најблиску до кората.

придобивки од авокадото

Помага да изгубите тежина

Половина шолја гуакамола има околу 6 грама, речиси 1/4 од вашите дневни потреби за влакна. Влакната помагаат да се чувствувате сити, така што е помала веројатноста да се прејадете. И иако авокадото е богато со масти, тоа е главно здрави мононезаситени масти. Истражувањата покажаа дека овој тип на маснотии во вашата исхрана може да ви помогне да го намалите вашиот струк. Наместо пилешка салата со мајонез, пробајте наут со пире од авокадо.

придобивки од авокадото

Зголемете го вашето расположение

Во чаша парчиња авокадо, ќе добиете околу 118 микрограми фолна киселина, што е речиси една третина од она што им е потребно на повеќето возрасни дневно. Луѓето кои не добиваат доволно од овој витамин Б може да бидат повеќе склони кон депресија – и со помала веројатност да реагираат добро на антидепресиви. Фолната киселина, исто така, игра улога во спречувањето на вродени дефекти, така што идните и новите мајки се охрабруваат да земаат повеќе.

Дава енергија

Овие зелени скапоцени камења се преполни и со различни други витамини Б, вклучувајќи тиамин (Б1), рибофлавин (Б2) и ниацин (Б3). Тие му помагаат на вашето тело да ја претвори храната што ја јадете во енергија. Авокадото е особено богато со ниацин, кој може да се бори против воспалението во телото и да ги заштити вашите артерии преку подобрување на нивото на холестерол и триглицериди.

придобивки од авокадото

Добро за вашето срце

Зборувајќи за вашите крвни садови, Американското здружение за срце препорачува поголемиот дел од мастите што ги јадете да бидат незаситени, како што ќе ги најдете во авокадото, наместо заситените масти во храната како црвеното месо и млечната храна со полномасно млеко. Раните истражувања сега покажуваат дека особено авокадото може да помогне и во намалување на „лошиот“ холестерол, триглицеридите и крвниот притисок.

Зачувај го твојот мозок

Авокадото ви дава добра доза на витамин Е, кој може да помогне во заштитата од Алцхајмерова болест и бавно опаѓање на вашата меморија и вештини за размислување. Ова може да има врска со антиоксидантните својства на витаминот Е – тој може да помогне во борбата против оштетувањето на клетките предизвикани со текот на времето од работи како што се загадувањето и зрачењето од сонцето.

Зајакнување на коските

Во просек, луѓето јадат половина авокадо во исто време. Тоа на возрасен му дава 15% од дневните потреби за витамин К. Оваа хранлива состојка може да помогне да се подобри густината на коските и да се спречат фрактури. Фрлете парчиња авокадо во салата од спанаќ со лосос, туна или јајце за уште повеќе витамин К заедно со витамин Д, друга хранлива материја која е неопходна за здравјето на коските.

придобивки од авокадото

Здрав шеќер во крвта

Бидејќи тие се ниски со јаглени хидрати и шеќер и богати со здрави масти и влакна, авокадото ги проверува сите полиња колку што е пријателско за некој со дијабетес. Ако го немате сега, но сте загрижени за иднината, еве неколку добри вести: Јадењето растителна исхрана (која вклучува авокадо) може да ги намали шансите за развој на дијабетес тип 2 за околу 20%, според студија на Харвард. која следела 200.000 луѓе 20 години.

придобивки од авокадото

Нега на кожа

Без разлика дали ќе го јадете или ќе го направите во маска, авокадото е одлично за вашата кожа. Неговите антиоксиданси, како витаминот Ц, можат да помогнат во одржувањето на вашата кожа младешки со измазнување на брчките. И истите хранливи материи што ги штитат вашите очи, исто така, ја штитат вашата кожа од оштетување на УВ. Пастата од авокадо може да помогне во заздравувањето на раните, па можете да ја намачкате на изгореници од сонце.

придобивки од авокадото

Помага при борба со ракот

Авокадото има олеинска киселина, мононезаситена масна киселина (исто така пронајдена во маслиновото масло и јаткастите плодови) која може да ги намали шансите за рак на дојка, според студијата на повеќе од 4.000 жени. А соединението во авокадото наречено авокатин Б може да ги убие клетките на леукемијата, според една лабораториска студија. Научниците дури истражуваат дали хартиените лушпи што ги опкружуваат јамите од авокадо имаат нешто корисно.

придобивки од авокадото

Ја подобрува простатата

Бета-ситостеролот, еден вид растителен стерол, може да помогне во ублажување на симптомите на зголемена простата. (Тоа е дел од семејството на фитонутриенти кои помагаат да го блокирате вашето тело да го апсорбира „лошиот“ ЛДЛ холестерол.) Авокадото има повеќе од четири пати повеќе бета-ситостерол од портокалите, следниот најбогат извор на овошје.

придобивки од авокадото

Тимски играч

Одредени хранливи материи – како витамините А, Д, Е и К и антиоксидантот ликопен – се растворливи во масти, што значи дека вашето тело ќе апсорбира повеќе од нив кога ќе ги јадете заедно со малку маснотии. Внесете го авокадото, кое случајно има вкусно со домати. Пробајте го и со розов грејпфрут, лубеница или диња.

Must Read

loading...