HomeЗдравјеХерпес на усните - симптоми и третман

Херпес на усните – симптоми и третман

Херпесот на усните  (треска на усните) е многу честа вирусна инфекција  (Hepes Simplex) која придружува одредени состојби на телото, а најчесто се јавува како несакан ефект на инфекции кои го нарушуваат имунитетот и за време на обилна менструација, стрес , страв , анксиозност или нервоза.

Во состојби на стрес, надбубрежната жлезда го лачи хормонот кортизол, кој го ослабува имунолошкиот одговор, што му овозможува на вирусот на херпес симплекс непречено да се репродуцира, а со тоа предизвикува типични симптоми на усните, но и на други места во телото.

Постојат два типа на вируси: 1 и 2 . Вирусот Херпес Симплекс 1 или ХСВ1 почесто се манифестира со симптоми на усните и лицето, додека вирусот Херпес Симплекс 2 или ХСВ2 се манифестира со симптоми во гениталниот регион . Иако и двата вируса може да се манифестираат во двете области.

Кога зборуваме за типот HSV1 , повеќето луѓе се серопозитивни (имаат антитела против овој тип на херпес) до нивните 40-ти, типот HSV2 е серопозитивен за приближно 22% од луѓето, нешто повеќе од оној во земјите во развој. HSV2 зависи и од сексуалните навики. 

Примарната инфекција обично се јавува во детството , додека повторно активирање на вирусот може да се случи години подоцна. По првата инфекција, вирусот останува во нервните клетки и може периодично да се активира , предизвикувајќи симптомите повторно да се појавуваат – обично на истото или приближно истото место.

Херпесот на усните е заразен и најчесто се пренесува со плунка, бакнежи, кашлање или кивање и контаминирана храна и пијалоци. Носител на вирусот може да пренесе херпес на друго лице дури и кога не се присутни плускавци, но најголемата шанса за инфекција е од моментот кога ќе се појават плускавците до појавата на красти.

Вирусот HSV-1 може да се пренесе и преку орален секс и на тој начин да предизвика генитален херпес . Имено , HSV-1 може да се шири од устата сè до гениталиите.

Херпес на усните

Херпес на усните – симптоми

Херпес (треска на усната) обично избива ненадејно . Еден до два дена пред појавата на првите симптоми, на тоа место може да се почувствува чешање , болка и прилично непријатно печење .

Многу брзо, на подигната , црвена и болна кожа се појавуваат мали меурчиња полни со лесна течност , најчесто на надворешната страна на устата или усните и покрај нив. Меурчињата на крајот пукаат и се формираат жолти красти, а потоа и рани, кои обично заздравуваат по 7 до 10 дена,  меѓутоа, вирусот останува неактивен во нервните влакна. 

Првата инфекција може да биде придружена и со општи симптоми на заразна болест, како што се покачена температура , општа слабост и зголемени лимфни јазли .

Дијагнозата обично се потврдува со карактеристичниот изглед на осипот и низа симптоми, но можно е да се направат и посебни тестови. Нападите на херпес може да бидат предизвикани од сончева светлина, покачена телесна температура, психолошки стрес или менструација. 

Тестовите на крвта ќе покажат за кој тип на херпес се работи. Кога некое лице нема симптоми, тестовите на крвта не можат да го откријат местото на инфекција.

Превенција на херпес на усната

Превенцијата главно се заснова на избегнување бакнување или користење предмети на заразено лице. Веројатноста за ширење на инфекцијата може да се намали со одговорно сексуално однесување. 

  • Избегнувајте допирање на заразената област со рацете.
  • Измијте ги рацете темелно по појава на инфекција.
  • Не споделувајте предмети што доаѓаат во контакт со вашата уста со други луѓе.
  • Избегнувајте бакнување, сексуален контакт и спортови кои вклучуваат физички контакт (за време на периодот на инкубација ) .
  • Можете да спречите повторување на херпес со зајакнување на вашиот имунитет. 
  • Ќе се погрижите секој ден да спиете барем седум часа квалитетен сон. 
  • Тинктурата или препаратите од ехинацеа можат да го зајакнат вашето тело и потенцијално да спречат појава на досадни херпес. Антивирусно дејство на екстрактот од ехинацеа е потврдено во голем број студии.
  • Се верува дека сладунецот , сладунецот и женшенот помагаат во зајакнувањето на телото – користете ги во форма на чај или таблети . 

Треба да побарате лекарска помош ако херпесот не исчезне во рок од 10 дена и ако често имате херпес и тој е многу тежок.

Природен третман за херпес

Херпесот (ладни рани) обично поминуваат спонтано и не бараат посебен третман. Меѓутоа, во случај на многу чести повторувања, терапијата се спроведува со антивирусни лекови кои може да се добијат со рецепт . Во овој случај, третманот мора да се спроведе веднаш по појавата на симптомите, па затоа е добро дома да имате кутија со лекови што однапред ви ги препишал лекарот.

Антивирусниот третман го скратува времетраењето на појавата на херпес и должината на рецидивите, го намалува бројот на рецидиви и помага во заздравувањето. Од локалните препарати најчесто се користат ацикловир и слични антивирусни лекови .

Кога ќе се појави херпес на усните, се препорачува избегнување на стрес ,  одмор и јадење лесна храна. Дополнително, се препорачува да се консумира чај од жалфија , рузмарин, корен од пиреили ливадска детелина.

За да ги ублажите симптомите на херпес, можете да користите и чешне свеж лук , кој треба да го држите на усните околу пет минути, а потоа постапката да ја повторите една минута со свеж лук. Се покажа дека оние супстанции одговорни за карактеристичниот мирис на лукот покажуваат некои антибактериски и антивирусни својства. Исто така, се препорачува да се чува коцка мраз на местото на појава на херпес .

Крцкањето на усните може да се запечати и со есенцијално масло – седум, бергамот, еукалиптус, чајно дрво и лаванда. Консултирајте се со експерт за употреба на споменатите масла. Никогаш не составувајте сами рецепт без докажани производи. Споменатите есенцијални масла мора да се купат во аптека. 

Измешајте 10 капки масло од мајчина душица или чајно дрво со две лажички тинктура од лаванда и четири лажички вода. Растворот на овие масла треба да се нанесува два пати на ден на погодената област.

Веднаш штом ќе ги почувствувате првичните симптоми на херпес – ставете влажна кесичка чај од Ерл Греј ,  кој содржи бергамот, често користена супстанца во ароматерапијата која ја намалува анксиозноста и стресот,  или памук натопен во ладно кафе  без шеќер или алкохол. погодената област. 

Народен лек за борба против херпес (треска на усните) е компирот . Се препорачува секојдневно консумирање на компири. Најновите истражувања покажуваат дека компирот е навистина богат со моќни антивирусни материи . Имено, компирот содржи одредени гликоалкалоиди кои освен што даваат вкус, го штитат компирот од вируси.

Како превенција од појава на херпес, добро е да се преземат мерки за зајакнување на имунитетот.

Must Read

loading...