Home Здравје Неверојатни бенифиции од пиењето на зелен чај кој можеби не ги знаевте

Неверојатни бенифиции од пиењето на зелен чај кој можеби не ги знаевте

Зелениот чај е полн со антиоксиоданти кои ни помагаат за зајакнување на имунолошкиот систем.
Но еве некои работи кои можеби не ги знаевте :

  1. Ве прави да изгледате помлади

Бидејќи зелениот чај помага во борбата против воспалението и го забавува стареењето на клетките (благодарение на антиоксидантите!), може да го намали развојот на брчки и да ја направи вашата кожа да изгледа посветла и помлада. Применете го и локално!

Може да помогне и од изгореници од сонце. Нанесете го на вашата осетлива кожа со помош на памук.

2. Ве прави попаметни

Според една студија спроведена на Универзитетот во Базел во Швајцарија, екстрактот од зелен чај може да ја подобри комуникацијата помеѓу делови од нашиот мозок.

Кога учесниците во студијата консумирале екстракт од зелен чај (во протеинска пијалак), тие постигнале подобар резултат на тестовите за краткотрајно меморија отколку учесниците кои не пиеле зелен чај.

Одделна студија спроведена на глувци покажала дека зелениот чај ги штити мозочните клетки од умирање и враќање на оштетените мозочни клетки.

3. Помага во стопување на килограмите

Истражувањата покажаа дека зелениот чај може да помогнат во покачување на метаболизмот и зголемување на оксидацијата на мастите.

Една студија покажала дека оние кои пиеле зелен чај изгубиле просечно 1,5 килограми за време на тримесечен период, додека се придржувале кон нивната редовна исхрана.

4. Ви овозможува здраво срце

Една неодамнешна студија од болницата Џон Хопкинс, која се состоела од 6 000 учесници, покажала супер здрави резултати за срцето!

Репортерот на студијата, Кетлин Дохени, рекла дека луѓето кои пиеле една чаша чај дневно имале околу една третина помалку ризик од голема болест на срцето за време на студијата, отколку оние кои не пиеле чај.

Исто така, “Чај алкохоличарите” – кои пиеле од една до три чаши дневно , покажаа пад во изградбата на калциум во нивните артерии”.

Само треба да  запомнете дека зелениот чај има кофеин, затоа треба да се конзумира под пет чаши дневно!

5. Ви дава посветла насмевка

Некои студии покажаале дека катехинот (антиоксидант кој се наоѓа во зелениот чај) може да ги уништи бактериите и вирусите кои предизвикуваат инфекции на грлото, кариес и други стоматолошки состојби. Со тоа се олеснува и дишењето.

Со цел да ги добиеме сите овие придобивки, не  треба да се додава врела вода во чајот! Откако ќе го варите котелчето, прво оставете водата малку да се излади, а потоа истурете ја на чај и почекајте неколку минути пред да пиете.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Како да се зголемат нивоата на тестостерон – витамини, минерали и храна

Ефективните начини за зголемување на тестостеронот се тема на загриженост кај секој маж. Постојат огромен број додатоци, лекови и методи кои ветуваат дека ќе го...

Склекови од подот – точна техника и совети за почетници

Правилната техника на притискање се базира на три точки. Прво, за време на вежбата е потребно да се задржи стомакот малку вовлечен, одржувајќи ги стомачните...

Чај од ѓумбир – кои се придобивките и штетите? Како правилно да се вари?

Чајот од ѓумбир е традиционален народен лек за ублажување на симптомите на настинка. Топол чај со лимон и мед има затоплувачко и експекторантно дејство (ефикасен...

Како да изгубите тежина за жена по 50 години?

Истражувањата покажуваат дека за време на менопаузата, жените добиваат во просек 5-7 кг вишок тежина. Причината е хормонални промени кои предизвикуваат чувствителност на инсулин, како...

Смути диета за здраво слабеење

Течните диети се користат за брзо губење на тежината веќе неколку години. Во последно време на пазарот можеме да видиме рекламирање на кратки диетални диети кои наводно обезбедуваат губење...
loading...