Home Храна Најдобра храна за нискокалорични и ниски масни диети

Најдобра храна за нискокалорични и ниски масни диети

1. Здрава храна за нискокалорични и ниски масни диети

Ниските јаглехидрати и диетите со малку маснотии може да изгледаат во спротивност меѓусебно, но и двете имаат многу истражувања велејќи дека тие се безбедни и ефикасни начини да ја следат вашата тежина. Всушност, мислам дека тие споделуваат некоја заедничка почва со здрав зеленчук со малку јаглени хидрати и со малку маснотии.

Сакате да знаете повеќе? Еве ги моите земања за храна која може да работи и за диети со низок јаглерод и со малку масти.

2. Зелените и Lettuces

Чаша свежи спанаќ лисја на дрво

Getty

Најдобар начин да се пополни диета плоча е да се започне со дарежлив дел од зелена салата. Тие додаваат јачина на оброкот без додавање на многу калории. Иако зелената салата замрзната не е лоша, темните зеленчуци и сарфете се мудри избори, бидејќи тие содржат витамини и минерали.

Совет со низок карбон:  додајте сирење од, италијански или винегрет.

Ниско-масти Совет:  Додајте сок од лимон или вашата омилена ниска маслени производи.

3. Аспарагус

Парен аспарагус со лимонска кора

Getty

Овој прекрасен зеленчук може да биде централен дел од јадења со ниско-масло или со малку масти. Аспарагусот е низок во калории и има витамини како  фолна киселина  и витамин А.

4. Тиквички

Висок аголен поглед на скара зеленчук во соков


Getty

Тиквичките е уште еден нискокалоричен зеленчук со нискокалоричен вкус кој е вкусен кога се додава во чиниите со мешавини. Тиквичките може да се јадат сами или со друг зеленчук.

5. Домати

Чаша со цреша домати на дрвена маса, покачен поглед

Getty Images

Домати се вкусни во вкусна доматна супа или исечени суровини во салата или сендвич.

6. Лосос

Три филца на скара на лосос на кедар

гравир / Е + / Гети

Лососот содржи омега-3 масни киселини, кои се добри за вашиот кардиоваскуларен систем. Исто така е одличен извор на протеини и содржи антиоксиданс наречен  астаксантин .

7. Пилешко

Печено пиле во тенџере

Гети

Пилешко, кога е правилно подготвено, е ниско-масен и одличен извор на протеини. Органски  одгледувани кокошки прават уште подобри селекции. Избегнувајте рецепти кои бараат овошје и крем сосови.

8. Месо

Венеринот е добар и за ниските јаглехидрати и диетите со маснотии.

Getty Images

Играта за месо, како што се лозата и лососот, се многу посно, плус тие се одличен извор на протеини,  карнитин и цинк.

9. Супа

Bouillon

Getty Images

Супа или залиха може да се користи како база за супи, чорби и сосови. Тие исто така може да се користат и во други рецепти за да се одржуваат месо влажно за време на готвењето.

10. Бобинки

Мешани бобинки

Getty

Бобинки се богати со витамини и антиоксиданти и прават одличен десерт или убав додаток на салата.

Совет со низок карбон:  Дајте боровинки и јагоди со каша од тежок шлаг и посипете ги багрените бадеми.

Ниско-масти Совет:  Служат бобинки со ниско-масен јогурт и исечени бадеми.

11. Црвено вино

Црвеното вино е добро за ниски јаглехидрати и диети со маснотии.

Getty Images

Истражувањата покажуваат корелација меѓу потрошувачката на вино и доброто здравје (дури и  дерогирано вино ). Запомнете дека една чаша вино е само четири унци. Виното исто така се користи како клучна состојка во неколку рецепти.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Како да дишете додека трчате

Многу почетници брзо остануваат без здив. Ова обично значи дека нивното темпо е пребрзо. Но, тоа може да се должи и на неефикасно дишење при...

Вежби за циркулација на вратот

Вежби за циркулација на вратот се всушност сите вежби кои вклучуваат движења на вратот и активирање на мускулите на вратот.Мускулите...

Дали има рај? Да, и јас ви нудим клуч за влез.

Грегор Акерман е страствен за потрагата по среќа и медитација. Во серија колумни, тој ќе претстави некои од неговите искуства и мисли.

Закрепнување и спречување на срцев удар

Сцев удар или акутен миокарден инфаркт е смрт на дел од срцевиот мускул заради недоволно снабдување со крв . Најчесто е предизвикано од блокада на една или повеќе коронарни артерии...

Вежби Мекензи за ишијас

Ишијас значи болка што се шири по ишијасниот нерв. Најмногу се должи на компресија на првиот сакрален и задниот лумбален корен на 'рбетниот нерв, обично со дископатија,...
loading...