HomeЗдравјеКолаген: Дали вреди да се проба?

Колаген: Дали вреди да се проба?

Колагенските пептиди, без разлика дали се во прав или апчиња, брзо се здобија со популарност во светот на велнесот. Многумина скокаат на колагенскиот воз за неговите наводни придобивки во поддршката на здравјето на косата, кожата, ноктите, цревата и зглобовите. Колагенот се почесто се додава во смути, печива, кафе, чај или се зема како пилула. Всушност, истражувањата покажуваат дека индустријата за додатоци на колаген ќе достигне 7 милијарди долари годишно до 2027 година.

Но, на крајот, што вели науката за колагенот? Дали е тоа сето она што е навистина разбиено? Регистриран диететичар ги изложува доказите за вас.

Што е колаген?

Колагенот е најзастапениот структурен протеин во телото на животните. Структурните протеини ја сочинуваат рамката на вашите клетки и ткива.

Колагенот се состои од три главни амино киселини, глицин, пролин и хидроксипролин. Сврзното ткиво, кожата, тетивите, коските и ‘рскавицата се главните структури во кои се наоѓа колагенот и обезбедува структурна поддршка на овие ткива.

Дополнително, колагенот игра улога во клеточните процеси како што се поправка на ткивото, имунолошкиот одговор, клеточната комуникација и клеточната миграција, што е процес неопходен за поправка и одржување на ткивото.

Фибробластите, кои се клетки на сврзното ткиво, се одговорни за производство и одржување на колаген. Како што старееме, функцијата на фибробластите станува помалку ефикасна, производството на колаген станува фрагментирано и забавува. Овие промени, во комбинација со губење на друг структурен протеин наречен еластин, доведуваат до знаци на стареење.

Одредени фактори на животниот стил, исто така, може да го забрзаат губењето на колаген, како што се пушењето цигари, прекумерното пиење и прекумерното изложување на сонце.

Вашето тело произведува колаген природно. Можете исто така да консумирате колаген преку извори на храна како пилешка кожа, кожа од риба, белки од јајца и супа од коски. Колагенот во прав, капсули и локални форми станува сè попопуларен за лекување на знаци на стареење како што се брчки, хидратација на кожата и болки во зглобовите. Здравствените работници го користат и за лекување на рани, изгореници и дијабетични чирови.

Што вели истражувањето?

Додека социјалните разговори можат да помогнат да се добие увид во она за што луѓето зборуваат во просторот за додатоци, она што е навистина важно е она што го покажува истражувањето.

Може да го промовира здравјето на кожата

Најчестиот вид на истражување направено за додатоците на колаген е за придобивките за здравјето на кожата. Истражувањата покажуваат дека земањето колагенски додатоци или пудра може да го подобри здравјето и изгледот на кожата. Во еден преглед кој опфати 19 студии и вкупно 1.125 учесници (од 20-70 години), беше откриено дека земањето додатоци на хидролизиран колаген ја подобрува еластичноста на кожата, хидратацијата и брчките. Овие резултати се забележани по 90 дена употреба.

Друга студија тестираше 50 мл додаток на колаген кој се состои од хидролизиран колаген, хијалуронска киселина, витамини и минерали за 12 недели. Земањето на додатокот на дневна основа доведе до забележливо намалување на сувоста на кожата, брчките и зголемување на густината на колагенот и цврстината на кожата.

Додека голем број студии покажуваат дека колагенот е ефикасен во подобрувањето на здравјето на кожата и во борбата против знаците на стареење, важно е да се забележи дека многу од овие студии се финансирани од компании кои произведуваат колагенски производи, што има потенцијал да влијае на резултатите од студијата.

Може да го промовира здравјето на зглобовите

Исто така, постои голем број истражувања кои го покажуваат ефектот на колагенот врз здравјето на зглобовите, вклучувајќи остеоартритис и губење на густината на коските како што старееме. Предклиничките студии покажуваат дека ингестијата на хидролизат колаген ја стимулира регенерацијата на ткивото преку зголемување на синтезата на колаген. Други клинички студии, исто така, покажуваат дека голтањето помага да се намали болката во зглобовите и губењето на коскената густина.

Една студија спроведе двојно слепа, рандомизирана, плацебо-контролирана клиничка студија (златен стандард во истражувањето) со 120 лица. Тие го консумирале тестниот производ или плацебо 90 дена. Оние кои биле во групата на производи за тестирање пријавиле намалена болка во зглобовите за 43% и подобрена подвижност на зглобовите за 39%.

Една студија покажува дека дополнувањето на колаген кај спортистите може да помогне да се подобри здравјето на сврзното ткиво. Друга студија не покажа подобрување на болката во коленото кај 167 здрави, активни, средовечни до постари возрасни лица кои дополнуваат со колагенски пептиди.

Жирито е надвор за здравјето на ноктите

Иако има некои истражувања за поддршка на употребата на колагенски додатоци за подобрување на здравјето на кожата, косата и зглобовите, потребни се повеќе докази за употребата на колаген во однос на здравјето на ноктите. Рандомизирана, двојно слепа, плацебо-контролирана студија меѓу 88 испитаници кои внесувале мембрана од хидролизирана лушпа од јајце покажала придобивки за лицето и косата, но не и придобивки за ноктите.

Генерално, треба да се направат повеќе истражувања за да се донесе заклучок за употребата на колагенски додатоци. Во моментов, додатоците на колаген може да бидат корисни за подобрување на здравјето на кожата, косата и зглобовите, но истражувањето е измешано кога станува збор за ноктите.

Потенцијални опасности

Додатоците на колаген се препознаваат како безбедни и не се поврзани со негативни несакани ефекти. Потенцијалната загриженост за додатоците на колаген лежи во другите состојки што може да ги вклучат производителите.

Компаниите кои произведуваат додатоци на колаген може да додадат билки или високи нивоа на витамини кои го поддржуваат здравјето на кожата, ноктите и косата. Некои билни екстракти може да комуницираат со препишаните лекови или не се безбедни за луѓе кои се бремени или дојат. Разговарајте со здравствен работник пред да додадете додаток на колаген за да се осигурате дека нема да има интеракција со кој било лек што моментално го земате.

Исто како и сите додатоци, додатоците на колаген не се регулирани од ФДА. Иако постојат научни докази за поддршка на придобивките што ги тврдат додатоците на колаген, тие не треба да се користат како замена за какви било лекови на рецепт препорачани од давател на здравствена заштита.

При изборот на додаток на колаген, побарајте производ кој е тестиран од трета страна за да се осигурате дека избирате безбеден производ. Вообичаени организации од трети страни вклучуваат NSP, USP и ConsumerLab. Овие организации не тестираат за ефикасност на производот, но тестираат за безбедност и загадувачи.

Додатоци на колаген наспроти храна

Вашето тело природно произведува колаген од амино киселини, затоа, не е императив да земате дополнителни колагенски додатоци. Можете да го поддржите сопственото производство на колаген на вашето тело со тоа што ќе се осигурате дека јадете соодветни количини на протеини од извори на храна како што се пилешко, риба, грав, јајца, мешунки и јаткасти плодови.

Дополнително, јадењето разновидна храна помага да се осигурате дека добивате доволно витамини и минерали, особено калциум, витамин Д, витамин Ц и цинк, за поддршка на здрави коски, кожа, коса, нокти и зглобови.

Иако додавањето на колагенски додатоци или прашок може да биде корисно за зголемување на внесот на протеини, тоа не е од суштинско значење. Ако сте загрижени за внесот на протеини или ви треба некакво водство, не заборавајте да разговарате со регистриран диететичар.

Иако не се потребни, додатоците на колаген може да бидат достоен додаток на вашата исхрана за придобивките од здрава кожа, коски и зглобови. Секогаш разговарајте со здравствен работник пред да додадете колаген или друг нов додаток во вашата исхрана. Може да содржи адитиви кои комуницираат со лековите што ги земате и може да бидат небезбедни за бремени жени или доилки.

Must Read

loading...