HomeХранаЗдрави засладувачи - што да одберете?

Здрави засладувачи – што да одберете?

Божиќ е поблиску, па така се различни колачи, колачиња и колачи. Што обичните божиќни слатки имаат заедничко е т.н. бели атентатор: шеќер.

Рафиниран шеќер е една од најпознатите здодевна храна во светот на здравјето. Иако многу луѓе мислат дека единствената можна штета предизвикана од потрошувачката на карличен шеќер и дебелината /или дијабетесот , за жал, шеќерот е исто така поврзан со срцеви заболувања, па дури и ракот.

Храната богата со шеќер води кон покачени триглицериди, висок крвен притисок, високо ниво на шеќер во крвта, хронично воспаление и дебелина – еден од овие фактори претставува ризик за срцеви заболувања.
Покрај тоа, зголемената потрошувачка на шеќер може да го зголеми ризикот од добивање на рак, белодробна лузна, внатрешни мукозни мембрани на матката и тенкото црево.

Покрај тоа, шеќер негативно влијае на хормоните, го забрзува процесот на стареење, предизвикува проблеми со кожата и е поврзан со депресија. 
Дополнително, шеќерот ги складира лошите бактерии, со што влијае на негативноста на цревната флора – што е исклучително важно за здравјето на целиот организам; дури и за когнитивните функции! 
Од друга страна, нема причина да се јаде шеќер – шеќер нема апсолутно никаква хранлива вредност, само празни калории.

Ова се само некои од негативните последици од прекумерната потрошувачка на шеќер.

Дневната препорачана граница е 25g (4 кафени лажички) за просечно лице на кое му требаат околу 2000 калории дневно , а за оние на кои им требаат повеќе од 2000 калории дневно , максималната количина е 50g шеќер.

Избегнувањето на шеќер е најдоброто нешто што можете да го направите за вашето здравје; Заменете го со некои од поздрави алтернативи. 
Иако постојат многу поздрави алтернативи на шеќер , во името на едноставноста, денес ќе се занимаваме само со најпопуларните – затоа што е полесно да ги добиете, без потреба од посета на специјални продавници или нарачување преку интернет; што значи дека е поверојатно дека ќе ги вклучат во сопствената исхрана.

Поточно, за време на празниците, ние веќе сме преполни со обврските и да размислуваат за огромен број на работи – тоа е причината зошто е важно да се размислува на погодност за вклучување на нови идеи.

мед

1.Мед

Потемниот мед содржи повеќе хранливи материи од полесните видови. Избегнувајте стврднување на мед – на температури над 41 ° C ги губи хранливите својства и лековитите својства.

Медот е најстариот засладувач и позната суперхрана. 
Содржи голем број на антиоксиданси (полифеноли и флавоноиди), ензими и витамини и микроелементи – како што се витамин B1, B2, B6, ниацин, пантотенска киселина, и минерали, железо, манган, цинк, магнезиум , бакар, фосфор, калиум и калциум.

Јагоров сируп

2. Јагоров сируп

Јаворов сируп е популарен природен засладувач кој содржи повеќе од 24 различни видови на антиоксиданти. 
Благодарение на бројните антиоксиданти, јаворниот сируп штити од негативните ефекти на слободните радикали.

Неколку студии покажаа дека јаворов сируп е успешен борец против ракот, но потребни се повеќе истражувања за понатамошни докази.
Исто така, содржи голем број на минерали, вклучувајќи калиум, калциум, цинк и манган. 
Како медот, потемниот јаворов сируп е побогат со хранливи материи, но, за разлика од медот, тој е погоден за греење.

3. Кокосов шеќер

Тоа е најмногу погоден за луѓето кои се тешко да се откажат од вкусот на шеќер, бидејќи вкусот е најмногу сличен на белиот шеќер. Може да се користи како бел шеќер. 
Кокосовиот шеќер има понизок гликемичен индекс, отколку бел шеќер, што го прави попогодно за дијабетичарите.

За разлика од белиот шеќер, кој служи како совршена храна лошитр бактерии во цревата, а кокос шеќер ѓи храни добрите. Ова има позитивен ефект врз целиот цревната микрофлора и среќен цревната микрофлора позитивно влијае на целото тело – имунитет, варење, когнитивни функции, итн 
Кокос шеќер содржи голем број на хранливи материи, како што се железо, цинк, калциум, фосфор и ридот полифеноли – моќни антиоксиданси.

4. Меласа

Иронијата во светот на храната, меласата е нус-производ во производството на шеќер. 
Темната, густата течност содржи околу 50% шеќер, а исто така содржи многу хранливи материи; железо, калиум, калциум, магнезиум, фосфор. Црна меласа, исто така, содржи различни антиоксиданти , според некои студии, дури и повеќе од јаворов сируп и мед

5. Овошни пити

Количината на хранливи материи во овошните пиреа зависи од овошјето, но едно е сигурно – што и да одберете, ќе уживате во многу хранливи материи. 
Наједноставните избори се банани и јаболка; Се што ви треба е мешалка за стапчиња. Покрај додавањето на сладост на рецептот, бананите и јаболките пирети се добра замена за јајцата. 
Во прилог на свежо овошје, исто така можете да го користите суво; тестенини од датум или друго суво овошје, ако сакате, исто така е одлична замена за бел шеќер.

За повеќето од горенаведените алтернативи, количината на засладувач и други состојки треба да се чува; за да се обезбеди совршен резултат. 
За среќа, интернетот е полн со здрави Божиќни рецепти – ако сте заинтересирани за здравјето на вас и вашето семејство, одвојте еден час и најдете неколку рецепти што ги сакате. Тоа е дефинитивно вреди!

Еден од моите омилени рецепти за божиќни колачиња:

Ќе ви требаат:

  • 1 многу зрела банана,
  • 100g путер на собна температура,
  • околу 230 гр интегрално брашно (пченица или печено),
  • 1 лажичка прашок за пециво .
  • цимет / ванила / какао итн.

подготовка

  1. Пополнете ги состојките со цврсто тесто, исплакнете го во малку исушено тло и земете ги саканите форми со помош на калапи.
  2. Се пече во загреана рерна на 175 ° C за 10-13 минути.
  3. Ако сакате, украсете со стопено темно чоколадо (најмалку 70% какао)
правење колачи

Важна забелешка: Иако постојат мноштво здрави десерти, ова не го менува фактот дека не содржат калории. Што значи дека умереноста се уште е доблест.

Must Read

loading...