HomeЗдравјеДали е безбедно да се јаде мед во бременоста?

Дали е безбедно да се јаде мед во бременоста?

Многу родители се свесни за фактот дека бебињата и доенчињата на возраст под 1 година не треба да јадат суров мед, бидејќи тие го носат ризикот од ботулизамски бактерии за нив. 

Медот содржи одреден вид бактерии што може да доведе до ботулизам кај доенчињата. На возраст од 1, дигестивните системи на доенчињата не се доволно развиени за да можат безбедно да се справат со сите бактерии во суров мед, па Центрите за контрола на болести и превенција (ЦДЦ) препорачуваат дека бебето на возраст под 1 година не треба да јаде суров мед .

Сепак, родителите може да се прашуваат дали бебињата не можат да јадат мед, дали истите правила важат за бебиња кои сеуште не се родени? Дали е безбедно за една бремена жена да јаде мед, или може да јаде мед на штета на нејзиното неродено бебе?

Зошто Медот е опасен?

Главниот ризик за мед, според ЦДЦ, е тоа што е сурова храна, содржи бактерии кои можат да доведат до ботулизам. Ботулизам е болест која води до парализа во телото и е предизвикана од невротоксини произведени од вирус на бактериски спори наречени  Clostridium botulinum.

Откако спорите на бактерии се во телото, тие го произведуваат ботулинскиот невротоксин, што е она што е опасно за луѓето и предизвикува парализа во телото. Ботулизмот е предизвикан од бактерии што всушност се присутни во почвата и на прашина, така што речиси сите времиња се околу нас. Тоа е на речиси секоја површина на домаќинството, од теписи до шалтери, дури и по чистење. За здрави деца и возрасни, иако, внесувањето на бактериите обично не е штетно и не води кон всушност развој на симптоми на болеста на ботулизам.

Возрасните и децата, сепак, се разликуваат од доенчиња. ЦДЦ забележува дека некои бебиња се повеќе подложни на развој на болеста откако ќе ги внесат споровите за ботулизам. Медот е познат да содржи некои спорови на Clostridium , поради што го носи ризикот за доенчиња, бидејќи јадењето ќе ги воведе тие спори директно во дигестивниот систем на бебето.

Не е целосно разбрано зошто токму некои бебиња развиваат ботулизам, а некој не, но CDC препорачува дека деца под 1 година несмејат да јадат мед за да бидат безбедни.

Чудото на новороденчето едноставно не се разви до точка на возрасни и не содржи толку многу “добри” бактерии за да ги задржи лошите бактерии на страна, ниту пак има толку многу имунолошки функции за борба против лошите бактерии. Така, откако спорите се наоѓаат во дигестивниот тракт на бебето, тие полесно можат да растат и да произведат токсин од ботулизам, што е опасен материјал што ги предизвикува симптомите.

Дали бремените жени можат да јадат мед?

Ако сте бремени или планирате да забремените во блиска иднина, веројатно сте слушнале многу за правилата и ограничувањата за тоа што жените можат да ја јадат за време на бременоста.

Постои вистински совет од лекарите и медицинските експерти за тоа која храна може да биде најмногу корисна за мајката и за бебето за време на нејзината бременост, предупредувањата за храната што всушност може да предизвикаат штета на нероденото дете и, се разбира, сите тие “корисни” предлози дека семејството, пријателите, па дури и странците во продавница за храна или кафуле може да понуди.

За жал, сите совети за тоа што да се јаде и што да не се јаде може да биде збунувачки, особено ако сте за првпат мајка. Па дури и за мајки кои биле пред бременоста, може да се чувствуваат како “правила” за исхрана и она што е најдобро за вашето бебе секогаш се менува. Добрата вест, сепак, е дека постои едноставен одговор за прашањето дали е безбедно за бремени жени да јадат мед за време на бременоста.

Да, безбедно е да се јаде мед додека сте бремени. Американскиот колеџ за акушери и гинеколози не наведува мед во нивната препорачана листа на храна која бремените жени треба да ги избегнуваат .

Постојат две главни причини зошто е безбедно жените да јадат мед додека се бремени:

  1. Железовиот дигестивен систем може да се справи со бактериите. Чувството на возрасни е поверојатно дека ќе може да се справи со одржувањето на можното колонизирање на спорите на Clostridium во жеудникот, бидејќи дигестивниот микробиоме добро воспоставена од зрелоста. Поголема е веројатноста дека ќе биде заштитна флора во стомакот на возрасните кој ќе ги спречи растењето на спорите, со што ќе се спречи развојот на ботулизмот. Повеќе заштитна флора, исто така, значи помалку простор за растење на бактериите. Во овој случај, нема место во гостилницата е добра работа. Поголемиот дел од времето, ботулизмот едноставно не може да расте во здрав дигестивен тракт. И додека е точно дека имунолошкиот систем на жената може да се намали за време на бременоста, во нормална, здрава бременост, нема промена во дигестивната флора што би довела до зголемување на ризикот од ботулизам.
  2. Ботолизмот токсин, најверојатно, нема да помине на бебето. Студија од 2010 година во канадскиот семеен лекар објаснува дека тежината на ботулинскиот токсин најверојатно го прави премногу тежок за да помине низ плацентите и да стигне до бебето. Тоа значи дека дури и ако една жена јаде мед и има спори со ботулизам во сопственото тело, тие нема да стигнат до бебето. Како што веројатно може да се замисли, ботулизмот е исто така многу редок за време на бременоста, така што докторите тешко можеа точно да ги проучат ефектите на бактериите врз бремените жени и нивните бебиња. Сепак, фактот дека токсините од ботулизам не можат да поминат низ плацентата исто така значи дека е пријавено дека жените кои стекнале ботулизам за време на бременоста немале негативни ефекти со нивното бебе. Во студиите на бремени жени со ботулизам, кај бебињата не се пронајдени никакви траги од ботулизмот.

Една белешка за безбедност

Додека медот генерално се смета за безбеден за јадење за време на бременоста, жените кои имаат гастроинтестинални абнормалности или дигестивни нарушувања како Кронова или ИБД можеби ќе сакаат да преземат дополнителни мерки на претпазливост во врска со јадењето мед за време на бременоста и да се консултираат со својот лекар за тоа што препорачуваат во врска со мед и секој зголемен ризик од инфекција.

Секоја состојба која вклучува дигестивниот тракт или флора која не функционира нормално, без разлика дали тоа е од имунолошко нарушување или структурно нарушување, може да влијае на ризикот од развој на ботулизам кај бремена жена.

Исто така, можеби ќе сакате да се консултирате со вашиот лекар ако јадете многу мед како дел од вашата редовна исхрана и сте имале неодамнешен курс на антибиотици или ќе треба антибиотичен третман во блиска иднина. Антибиотиците можат да влијаат на нормалната флора во стомакот, што го прави повеќе подложно на инфекции од сите видови.

Ако одлучите да консумирате мед за време на бременоста, можеби ќе сакате да бидете сигурни дека купувате мед кој е пастеризиран и сертифициран од инспектор за храна. Иако суров мед се смета за безбеден за време на бременоста, исто така, никогаш не боли да бидете сигурни дека вашата храна е од безбеден и проверен извор.

Исто така е корисно да се има на ум дека мед се уште е главно составен од шеќер, па ако ја гледате вашата тежина за време на бременоста, ве советувал лекар за да се избегне вишокот шеќер или да има состојба како гестациски дијабетес , ќе сакате да ги ограничите и вашите извори на шеќер.

Дали постојат здравствени придобивки?

Со сето ова зборува за мед и ботулизам, може да почнете да се прашувате дали јадењето на мед воопшто е вредно за ризик. Дали има здравствени придобивки за јадење мед или треба да се избегне сето тоа заедно?

Всушност постојат неколку придобивки кои може да се најдат при јадење мед . Иако воопшто, мед не се смета за посебен извор на храна богат со витамин или минерал, сепак се смета дека содржи одредена исхрана.

Ограничените студии покажаа дека јадењето мед може да помогне во услови како што е астма, да има некои придобивки во помагањето на раните да се лекува, и во лекувањето на кашлање и смирување на болки во грлото. Медот исто така може да се користи како замена за печење за да им помогне да ги засладат десертите и да се третираат со помалку шеќер од традиционалниот шеќер на маса. И, да не заборавиме на фактот дека мед е вкусен и може да има широк спектар на вкусови, врз основа на локалните сорти на пчели и растенија.

Додека сте свесни за вашата исхрана како бремена жена е важно и за правилна исхрана може да помогнете во снабдувањето на сите витамини и минерали, вие и на вашето бебе му треба, нема причина да престанете да јадете мед за време на бременоста. Треба да бидете свесни за ризикот од јадење сурова храна за време на бременоста, бидејќи може да содржи штетни бактерии и за вас и за вашето бебе, но за среќа, сивиот мед не го носи истиот ризик.

Медот не претставува ризик ниту за бремената жена, ниту за нејзиното неродено бебе, па ако уживате во вкусот на мед во чајот, да ги засладувате садовите за печење или дури и како природен начин за смирување на воспалено грло, вие може безбедно да се занесе во мед за време на бременоста. И ако одлучите да уживате во слабиот вкус на мед за време на бременоста, обидете се да стапите во пастеризирани и сертифицирани верзии, за да можете да бидете сигурни дека медот е безбеден и од други загадувачи.

Must Read

loading...