HomeЗдравјеГаби на ноктите : како да се излечи и повеќе да не...

Габи на ноктите : како да се излечи и повеќе да не се разболат

Григусот е непријатна и честа заразна болест. Може да се подигне во јавни тушеви, на плажа или во бањата.

Што е габична инфекција?

Габите на ноктите се развиваат поради влегувањето на габични микроорганизми во ноктите, кои вклучуваат ергостерол. Лекови кои се борат со габа, главно насочени кон запирање на синтезата на ergosterol.

Габи може да се појават и на ноктите на рацете и нозете. Но, поради тоа што се развива добро во темни, топло и влажни места, честопати влијае на ноктите кои се во чевлите веќе долго време. Друга причина е помалку активното снабдување со крв на прстите, што го отежнува имуниот систем да го фати и да го уништи патогенот во времето.

Најчестите патогени на ноктите се дерматофити. Лезијата се случува постепено: по правило, мала жолта или бела точка прво се формира во аглите на шајбната за нокти. Со текот на времето, ноктот ја губи својата вообичаена боја, почнува да се топи и да се распаѓа. Тој добива погрешен облик, а понекогаш дури и исчезнува. Болни се појавуваат само кога ноктите почнуваат да се скршат, пред оваа габа да ни донесе непријатност.

Како правилно да се третира

Прво треба да бидете сигурни дека оштетувањето на ноктите е предизвикано од габична инфекција. Ако неодамна трчавте по маратонот или одевте подолго време во непријатни чевли, најверојатно жолтениот или пилинг ноктот е резултат на траума. Други можни причини: контактен дерматит, псоријаза, дистрофија на ноктите или бактериски инфекции. За да се утврди специфичен инфективен агенс, дијагностичките скрепи од лезијата ќе помогнат. Ако ноктите ненадејно се претворат во жолтеникав или лушпеста, консултирајте се со дерматолог.

И покрај постоењето на голем број на ефективни антифунгални лекови, пред почетокот на третманот, потребно е да имаат трпение, и нерви долго останува во клетките на ноктите, како и потребата да се продолжи да се процес да го завршите ажурирањето на ноктената плоча. На нозете овој процес трае неколку месеци.

Што ѓи лекува габите на ноктите

Терапијата на благи форми започнува со локални лекови: дерматологот ќе ви ги земе антифунгалниот крем, лосион или лак. Според препораките на Британската дерматолошка асоцијација, овие лекови треба да содржат циклопирок, тиоконазол или аморофин. Тие ја нарушуваат синтезата на ergosterol во клеточниот ѕид и го инхибираат растот на габите.

За обработка на ноктите потребно е секојдневно за подолг период – се додека ноктите не се освежат и габата не помине. Пред употреба на пропишаните производи, измијте го ноктот со сапун. Важен детал: нанесувајте лак и крем не само директно на ноктите, туку и на кожата околу неа, бидејќи инфекцијата може да се смести и под кутикулата или во нокетот.

Ако габата влијае на неколку ноктите или да се ослободи од инфекција локалните лекови не дејствуваат, лекарот ќе го избере за вас антифунгални лекови. Меѓу оваа група лекови  – тербинафин, итраконазол и флуконазол. Антифунгални агенси кои треба да се земат орално, имаат голем број на несакани ефекти. Затоа, не ги употребувајте овие лекови без да ги препише лекар.

Дерматологот исто така може да препорача да ги извадите ноктите. Ова секако е најпријатна постапка, но тоа ќе ви помогне брзо да се справи со габата: елиминирајки го изворот на инфекцијата и овозможува на кожата да се справи под ноктите.

Како да не се зарази

Обично габата може да се сретне во топли и влажни услови – обични тушеви, бањски комплекси или базени.

Обезбедете неколку едноставни правила :

 • Внимавајте на хигиената: чувајте ги нозете чисти и суви, нежно бришејќи ги по туширање. Измијте ги малите рани и оштетувајте ги со сапун, навлажнувајте ги рацете и нозете со креми за да спречите микроорганизми.
 • Носете влечки на сите јавни места: душите на базенот или фитнес клубот, спа центри, на плажа.
 • Ако сеуште мораше да одите боси на јавен туш, лекувајте ги нозете со антисептик.
 • Изберете удобни обувки за дишење што се направени од кожа, природни материјали или решетки и редовно го вентилирате.
 • Земете ги чевлите за работа.
 • Периодично исфрлајте стари чевли.
 • Изберете салони за нокти кои одговорно пристапуваат кон стерилизација и ги менуваат алатките пред секој клиент – мајсторот треба да отвори нов пакет на алатки означени како “стерилни”.
 • Ако сте склони кон развој на габи, побарајте од маникир да не го отстраните кутикулите – ова го зголемува ризикот од инфекција.
 • Ако е потребно, лекувајте ги ноктите дома користејќи ножици и Клиперс: измијте ги со сапун и вода, избришете ѓи и избришете ги со алкохол антисептик.

Што точно не треба да се прави:

 • носете топли и густи чевли, во кои нозете се прегреваат и се потат;
 • споделување на крпи или хигиенски предмети со други лица;
 • носете туѓи чевли или чорапи;
 • користете обични ноктарици за сечење.

Ноктите габи е чест проблем, кој е прилично непријатен отколку опасен. Најверојатно нема да се разболите ако употребувате едноставни совети за нејзина превенција. Ако сеуште се заразени – контактирајте со дерматолог за да ја разјасните дијагнозата и да одберете конкретна терапија. Грижете се за себе.

Must Read

loading...