HomeЗдравјеВоспаление на јајниците - природен лек

Воспаление на јајниците – природен лек

Воспаление на јајниците (оофоритис) е вид на воспалителна болест на карлицата која е предизвикана од ширење на микроорганизми од долните делови на женскиот сексуален систем. Воспалението обично се јавува за време на незаштитен сексуален однос, кога бактериите кои предизвикуваат кламидија ( Chlamydia trachomatis ) и гонореја ( Neisseria gonorrhoeae ) се шират од вагината до јајцеводите и јајниците.

Сепак, воспалението на јајниците може да биде предизвикано од голем број различни видови на бактерии , а меѓу најопасните се микоплазмите – микроорганизми кои, покрај бактериските својства, ги поседуваат и својствата на вирусите. Важно е да се напомене дека микроорганизмите, покрај тоа што имаат сексуални односи без заштита, полесно можат да стигнат до вагината и за време на породувањето и спонтано или намерно предизвикано од абортус.

Кога се појави инфекција, воспалението на јајниците се презентира преку:

  • долна болка во стомакот и карлицата,
  • болка и крварење за време на сексуалниот однос,
  • менструалното крварење посилно од вообичаеното,
  • вагинален исцедок од понекогаш непријатен мирис,
  • болка и тешкотија при мокрење.

Воспалението на јајниците понекогаш може да биде без симптоми долго време и да предизвика интензивна болка одеднаш. Ако не се открие на време, воспалението може да стане гноен и да се шири на абдоменот, што е опасна по живот состојба. Имајќи предвид дека други сериозни последици се постојана болка и неплодност, исклучително е важно редовно да се обратите на гинеколошки преглед за успешно лекување на проблемот.

Воспаление на јајниците – природно заздравување

Воспалението на јајниците е неопходно третирано со антибиотици и/или како последно средство, операцијата и алтернативните лекови може да послужат само како дополнителна терапија во консултација со лекар за зајакнување на имунитетот. Имајќи го ова предвид, ви подготвивме неколку природни методи за вас кои можат да ви помогнат во борбата против инфекцијата.

luk

Воспаление на јајниците – лук

Природниот третман на воспаление на јајниците може да го помогне изборот на лук како средство за зајакнување на имунитетот. Поточно, во една статија од 2011 година во списанието Applied and Environment Microbiology , американските научници Xiaonan et al открија дека концентратот на лук е исклучително ефикасен против бактериите.

Бидејќи бројните студии покажаа дека лукот исто така има анти-габични, антипаразички и антивирусни својства , имате добра причина да вклучите повеќе лук во вашата диета – до 2 до 3 постот со кромид или 2 мелени во половина чаша млеко неделно.

ehinacea

Воспаление на јајниците – ехинацеа

Природен лек за воспаление на јајниците, исто така, може да биде ехинацеа . Во 2012 година, канадскиот истражувач Хадсон во Journalурнал за биомедицина и биотехнологија покажа дека ова растение богато со антиоксиданти го зајакнува имунитетот и успешно се бори против разни бактериски и вирусни инфекции .

Претходните студии укажуваат дека ефективните дози од 300-500 мг ехинацеа во прав три пати на ден или 2,5 мл тинктури од ехинацеа се исто така три пати на ден. Сепак, треба да ги следите упатствата што доаѓаат со производот и да бидете сигурни дека ќе добиете ехинацеа од докажани извори.

pucinovo maslo

Воспаление на јајниците – рицинусово масло

Рицинусово масло е богато со витамини А, Ц и Б6 и содржи рицинолеинска киселина, која работи одлично за болка и воспаление. Притоа, иранските научници Рахмати и колегите во студијата за Меѓународниот весник за молекуларна медицина и науки за напредување потврдија дека рицинусот може добро да се користи против бактерии и габи.

Рицинусово масло се препорачува да се користи обвивка за олеснување на болното воспаление на јајниците. Треба да натопите парче памучна крпа со ладно цедено рицинусово масло, ставете ја таа ткаенина директно на долниот дел на стомакот и покријте ја со пластична обвивка. Бидете сигурни дека ставете шише со топла вода или друг извор на топлина во неа, и легнете и одморете еден час.

Кралското желе е одлична храна – тој е исклучително богат со витамини, минерали и корисни аминокиселини. Значи, не треба да изненадува што италијанските истражувачи Фратини и сор, во прегледот на литературата за списанието Микробиолошки истражувања во 2016 година, увидоа дека матичното желе, заедно со сите други лековити својства, е исто така одлично во борбата против бактериите .

Бидејќи, исто така, помага да се подобри плодноста , кралското желе изгледа како добар избор во ублажување на воспалението на јајниците. Ако сè уште не сте користеле, најдобро е да започнете со помали количини за да бидете сигурни дека нема несакани ефекти. Точната доза сè уште не е научно утврдена, но се смета дека помеѓу 300 и 6000 мг на ден може да биде поволно.

maslinovo maslo

Воспаление на јајниците – маслиново масло

Придобивките од маслиновото масло за здравјето на луѓето се многубројни и вклучуваат антиинфламаторни и антибактериски својства. Во 2014 година, италијанските научници Barbaro  et al во една студија за Меѓународниот журнал за молекуларни науки докажаа дека олеуропеин, состојка која се наоѓа во неколку делови на маслиновото растение, потиснува различни видови бактерии, но и микоплазма – една од поопасните можни причини за воспаление на јајниците.

Затоа, сигурно се плаќа за да се зголеми потрошувачката на маслиново масло , маслинки и екстракт од маслиново лисја. Експертите од болничкиот центар Милтон С. Херши препорачуваат употреба на 250 до 500 мг од овој екстракт 1-3 пати на ден.

Must Read

loading...