HomeЗдравјеТри пијалоци за намалување на високиот крвен притисок

Три пијалоци за намалување на високиот крвен притисок

Дали сте загрижени за високиот крвен притисок? Обидете се да ги додадете овие пијалоци здрави за срцето во вашата исхрана. Во комбинација со редовно вежбање и паметен план за исхрана, тие можат да помогнат да се спречи и контролира хипертензијата.

Ако сте сериозни во врска со намалувањето на крвниот притисок, можеби веќе знаете да се откажете од храна богата со натриум , како сувомеснати производи, супи од конзервирана натриум и замрзнати пици. Истото е и со нездравите масти и газираните пијалоци исполнети со шеќер и други пијалоци, кои можат да додадат дополнителни сантиметри на вашиот струк и да го зголемат ризикот од хипертензија.

Но, што е со храната што треба да ја јадете повеќе ? Истражувањата покажуваат дека конзумирањето многу свежо овошје и зеленчук, плус посни протеини , може да помогне да се спречи и контролира високиот крвен притисок. Затоа, многу луѓе се свртеа кон растителна диета DASH (Диететски пристапи за запирање на хипертензијата) , план за исхрана кој е докажан во клиничките испитувања дека го намалува крвниот притисок и нивото на ЛДЛ („лошиот“) холестерол.

Се разбира, важно е и што ќе одберете да пиете. Еве три освежителни пијалоци поддржани од науката кои помагаат да се намали крвниот притисок — плус еден што треба да се избегнува. Додадете ги овие три во диета богата со хранливи материи, започнете со безбедна програма за вежбање и ќе бидете на пат кон подобар крвен притисок и поздраво срце. На здравје!

1. Млеко со малку маснотии или без маснотии

висок крвен притисок

Подигнете ја чашата до млеко. Тој е богат со фосфор, калиум и калциум – три хранливи материи поврзани со здрав крвен притисок – и збогатен е со витамин Д, витамин кој промовира здрав крвен притисок. Во студија од 2019 година во The American Journal of Clinical Nutrition , истражувачите откриле дека кога мажите и жените јаделе високо-млечни производи во текот на шест недели, која вклучувала 5 до 6 порции млеко со намалена маснотија, јогурт и сирење , учесниците го намалувале и систолниот и дијастолниот крвен притисок, во просек за 4,5 и 3 поени соодветно во споредба со кога јаделе една или помалку порции млечни производи дневно во текот на шест недели. Овие автори на студијата веруваат дека вклучувањето многу млечни производи во вашата исхрана може да игра улога во превенцијата и третманот на хипертензијата ..

2. Чај од хибискус

висок крвен притисок

Пиењето чај од хибискус може да помогне во намалување на крвниот притисок, според студијата од 2019 година во Журналот за напредна фармацевтска технологија и истражување . Учесниците во интервентната група пиеле 2 шолји чај од хибискус секое утро во текот на еден месец, што резултирало со значително намалување на крвниот притисок во споредба со контролната група која не пиела чај (и двете групи биле советувани за намалување на крвниот притисок и промени во исхраната. , исто така).

Чајот од хибискус содржи антоцијани и други антиоксиданси. Во прегледот од 2020 година во Frontiers in Pharmacology , истражувачите објаснуваат дека антоцијаните (и другите антиоксиданси) може да им помогнат на крвните садови да се спротивстават на оштетувањето што може да предизвика нивно стеснување.

Многу мешавини од билни чаеви содржат хибискус, кој создава светло црвено и дава вкус на курва. Подгответе тенџере и напијте се колку што сакате.

3. Сок од калинка

високиот крвен притисок

Ако сте загрижени за вашиот крвен притисок, време е да се поздравите со ова слатко рубин-црвено овошје . Наполнет со калиум и други хранливи материи здрави за срцето, сокот од калинка има три пати поголема антиоксидантна активност од зелениот чај или црвеното вино. Затоа, не е изненадување што прегледот од 2017 година објавен во Фармаколошките истражувања покажа дека редовното пиење сок од калинка може значително да го намали крвниот притисок. Едно од студиите вклучени во прегледот покажа дека пиењето сок од калинка го подобрува систолниот крвен притисок (поголемиот број во отчитувањето на крвниот притисок) без оглед на тоа колку недели учесниците го пиеле.

Еден пијалок за ограничување: Алкохол

Малку вино секој ден може да биде добро за вашето срце, но премногу со текот на времето може да го зголеми вашиот крвен притисок. И не е виновно само виното – експертите велат дека секој вид на алкохол може да предизвика зголемување на крвниот притисок.

На пример, во прегледот на литературата од 2020 година во Cochrane Database of Systematic Reviews , истражувачите открија поврзаност помеѓу високиот внес на алкохол и зголемувањето на крвниот притисок и отчукувањата на срцето на долг рок.

Добрата вест? Намалете го алкохолот и вашиот крвен притисок може да се подобри за само две до четири недели, велат некои експерти. Следете ги упатствата на Американското здружение за срце за управување со крвниот притисок: Не повеќе од два пијалоци дневно за мажи и еден пијалок дневно за жени.

Must Read

loading...