HomeЗдравјеМоже ли премногу вежбање да ви го намали имунитетот?

Може ли премногу вежбање да ви го намали имунитетот?

Истражувањата откриваат врска помеѓу умерено, редовно вежбање и силен имунолошки систем. Сепак, таму е исто така доказ дека премногу интензивно вежбање може да го намали имунитетот, па дури и може да направи да сте болни.

Просечен возрасен човек има две до три горните респираторни инфекции секоја година. Ние сме изложени на вируси во текот на целиот ден, но некои луѓе се чини повеќе подложни на фаќање настинки или грип. Следниве фактори се поврзани со нарушена имунолошка функција и зголемен ризик од фаќање настинки:

 Стрес
 Слаба исхрана
 Замор и недостаток на сон
 Пушење цигари
 Постара возраст
 Синдром на претекнување


Вежба и вашиот имунитет


Постојат докази дека премногу интензивно вежбање може да го намали имунитетот. Истражувањата покажуваат дека повеќе од 90 минути вежбање со истрајност со висок интензитет може да ги направат спортистите подложни на заболувања најмногу до 72 часа по вежбата. Ова е важна информација за оние кои се натпреваруваат во подолги настани, како што се маратони или триатлон.

Интензивното вежбање се чини дека предизвикува привремено намалување на функцијата на имунолошкиот систем. Истражувањата откриле дека за време на интензивен физички напор, телото произведува одредени хормони кои привремено го намалуваат имунитетот.

Кортизол и адреналин, познати како хормони на стрес, го зголемуваат крвниот притисок и нивото на холестерол и го потиснуваат имунолошкиот систем. Овој ефект е поврзан со зголемената осетливост на инфекција кај спортистите за истрајност после екстремно вежбање (како што е трчање маратон или тренинг со триатлон на железо).

Ако тренирате настани за ултра издржливост, клучна компонента на вашиот тренинг треба да биде вклучување на доволно денови за одмор и обновување за да му овозможи на вашето тело (имунолошки систем) да се опорави. Ако чувствувате откажување или имате други симптоми на синдром на претекнување – како што е зголемено отчукување на срцето, побавно закрепнување на срцевиот ритам, раздразливост или општа тежина и замор – можеби ќе треба да ги намалите и вашите вежби.

Ако веќе сте болни, треба да бидете внимателни да вежбате премногу интензивно. Вашиот имунолошки систем веќе се оданочува со борба против вашата инфекција и дополнителниот стрес може да го поткопа вашето закрепнување. Во принцип, ако имате благи симптоми на настинка и нема треска, лесното или умерено вежбање може да ви помогне да се чувствувате малку подобро и всушност да го зајакнете вашиот имунолошки систем. Интензивното вежбање само ќе ги влоши работите и веројатно ќе ја прошири вашата болест.

Ако не вежбате интензивно, но забележите дека кивате или се борите со течење на носот после тренингот, вашето тело може да реагира на полен, алергии или други фактори на животната средина. Разговарајте со вашиот лекар за да дојдете до коренот на причината.

Редовното умерено вежбање го зголемува имунитетот


Постојат неколку работи што се чини дека не штитат од фаќање настинки и грип. Една од тие работи се чини дека е умерено, доследно вежбање. Истражувањата продолжуваат да ја поддржуваат врската помеѓу умерено, редовно вежбање и здрав имунолошки систем.

Раните студии откриле дека вежбачите за рекреација пријавиле помалку настинки штом започнале редовно да трчаат. Умереното вежбање е поврзано со позитивниот одговор на имунолошкиот систем и привремено зголемување на производството на макрофаги, клетки кои напаѓаат бактерии. Се верува дека редовното, доследно вежбање може да доведе до значителни придобивки во здравјето на имунолошкиот систем долгорочно.

Неодамнешните студии покажаа дека постојат физиолошки промени во имунолошкиот систем како одговор на вежбање. За време на умерено вежбање, имуните клетки побрзо кружат низ телото и подобро можат да ги убијат бактериите и вирусите. По завршувањето на вежбањето, имунолошкиот систем генерално се враќа во нормала во рок од неколку часа, но постојаното вежбање се чини дека ги прави овие промени малку повеќе долготрајни.

Според професорот Дејвид Ниман, д-р., Од Апалахискиот државен универзитет, кога умерено вежбање се повторува на скоро дневна основа, има кумулативен ефект што доведува до долгорочен имунолошки одговор. Неговите истражувања покажуваат дека луѓето кои шетаат 40 минути на ден на 70-75% од нивните VO2 Max доживуваат половина исто толку болни денови заради болки во грлото или настинка, како луѓе кои не вежбаат.

Психолошкиот стрес исто така го намалува имунитетот


Не е само физички стрес што го зголемува ослободувањето на кортизол и адреналин. Психолошкиот стрес исто така може да го наруши имунитетот и да доведе до зголемување на инфекции на настинка и грип.

Истражувачите од државата Охајо ги следеле луѓето кои имале стрес да се грижат за некој близок со Алцхајмерова болест и откриле дека тие доживеале двојно повеќе настинки од оние кои не се старатели. За таквите лица, јасно е дека има физичка корист од умерено, редовно вежбање.

Умереното вежбање не е единствениот начин да се избегнат настинки и други инфекции и треба да научите начини да останете здрави со совети за избегнување на бактерии во салата .

Must Read

loading...