HomeЗдравјеЛук и лимон - обезбедете силен имунитет и здраво срце

Лук и лимон – обезбедете силен имунитет и здраво срце

Комбинацијата на лук и лимон носи многу придобивки за здравјето на нашето тело и е еден од најдобрите начини за поддршка на здравјето на крвните садови . Покрај тоа, лимонот е богат со витамин Ц за зајакнување на имунитетот, додека лукот има исклучително антимикробно дејство.

Одделно, лимонот и лукот се користат за многу заболувања и се најпознати по нивниот ефект врз подобрувањето на отпорноста и имунитетот на телото . Оваа кулинарска комбинација е честопати одговорна за вкусни јадења од риби и не е ни чудо што е дел од медитеранската диета , најздрава во светот.

Прочитајте повеќе за лукот и лимонот за здравјето на вашето тело во написот подолу . 

luk

Лук и лимон – здравствени придобивки

Лукот е прогласен за медицинска храна заради неговиот исклучителен состав на витамини и минерали. Лукот, односно лукот, има антимикробно, антивирусно и антифунгално дејство врз телото  . Овие својства се припишуваат на активната состојка во лукот, соединение наречено алицин.

Покрај алицин, лукот содржи и многу други антиоксидантни соединенија, а клинички интересни оние кои содржат сулфур во структурата се особено корисни. 

Поради посебниот состав, лук:

 • го намалува крвниот притисок,
 • го стимулира проширувањето на стеганите крвни садови,
 • ја намалува концентрацијата на „штетниот“ холестерол во крвта,
 • делува превентивно во заштитата од атеросклероза ,
 • го намалува нивото на шеќер во крвта – иако е потребно повеќе човечко истражување,
 • промовира функција и поправка на црниот дроб,
 • го зајакнува имунитетот на телото.

„Лукот е исто така антиканцероген агенс. После многу истражувања за клеточните култури, заклучено е дека соединенијата што се наоѓаат во лукот застануваат над поделбата на клетките со блокирање на циклусот на поделба. 

Сепак, сè уште има недоволно истражување за луѓето за пристап до резултатите во клиничка смисла “, велат истражувачите во научниот труд за 2014 година во„  Авицена журнал за фитомедицина “.

Лимони се една од најпознатите цитрус, и секој ги знае точно, бидејќи тие содржат многу витамин Ц . Тие исто така содржат калциум, магнезиум и витамини А и Б. 

sok

Лимоните можат да помогнат со:

 • одржување на нормални вредности на крвниот притисок,
 • поддршка на синтеза на колаген , 
 • зголемување на апсорпцијата на железо , 
 • поддршка на имунитетот,
 • заштита на клетките од оштетување предизвикано од слободни радикали. 

Лукот и лимонот се препорачуваат за здравјето на организмот затоа што можат да го заштитат срцето и крвните садови и да го зајакнат имунитетот. Покрај тоа, лук и лимон:

 • намалување на холестеролот во крвта ,
 • регулирајте го шеќерот во крвта,
 • поддршка на здравјето на црниот дроб,
 • спречи згрутчување на крвта,
 • подобрување на циркулацијата,
 • заштити го телото од оштетување предизвикано од слободни радикали,
 • зајакнување на имунитетот и отпорот на телото,
 • поддршка на функцијата на бубрезите.

Комбинацијата на лук и лимон исто така ќе помогне при разни инфекции и воспалителни состојби во организмот. Затоа, тие се одлично решение за сезонски настинки и грип. 

Пијалок од лук и лимон – подготовка

За да го подготвите овој медицински пијалок, ќе ви требаат:

 • 30 чешниња лук,
 • 6 излупени лимони,
 • 2 л вода.

Подготовка:

 1. Ако можете да користите органски лимони, само треба да ги измиете и исецкате на помали парчиња, исто така исчистете го и исецкајте го лукот. Можете да ги исецкате во блендер .
 2. Додадете го меленото лук и лимонот на 2 литри вода, оставете водата да зоврие и варете уште 10 минути.
 3. Кога течноста доволно се олади, исцедете ја и истурете ја во стаклена тегла или шише. Смесата чувајте ја во фрижидер.

Се разбира, со готвење на оваа храна, некои термолабилни состојки ќе бидат деактивирани, но некои од лековитите состојки ќе останат. Ова е добро решение за луѓе кои не можат да консумираат суровини и лук заради нивниот вкус.

Конзумирајте го пијалокот секој ден за 3 недели. Пијте 50 мл пијалок секој ден после јадење и повторете се додека не поминале три недели, а потоа направете пауза од 7 дена. По паузата, повторете го 3-неделниот процес. Изведете го овој третман на секои 6 месеци.

Пред да започнете со овие третмани, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар, особено ако планирате да лекувате некоја болест. 

med

Мед, лимон и лук како лек

Покрај претходниот пијалок, можете да консумирате и лук директно во комбинација со свежо исцеден сок од лимон. Едноставно исецкајте неколку чешниња од лук, исцедете половина или целиот лимон и јадете со лажица.

Поради непријатниот вкус , препорачливо е да додадете малку природен мед на оваа подготовка . За најдобри резултати, користете органски произведени мед од локалните пчелари. 

Медот е лековит  затоа што:

 • содржи полифеноли, алкалоиди и флавоноиди кои делуваат како антиоксиданти ,
 • содржи шеќери од зеленчук и е многу хранлив,
 • е природен извор на енергија,
 • антиинфламаторно и антиинфективно,
 • ја навлажнува мукозната мембрана на грлото и помага при респираторни заболувања.

Лимон и лук за слабеење

Лукот и лимонот во комбинација можат да влијаат на намалување на „лошата“ концентрација на холестерол во крвта, како и концентрација на шеќер во крвта.

Идеално време за потрошувачката на лук и лимон е во утрото , бидејќи тоа може да го забрза метаболизмот. Исто така, препорачливо е да се загрее овој пијалок малку и да се пие топло за да се поттикне варењето на храната.

Овие се здрава храна која содржи вредни хранливи материи, но тие не се волшебни состојки што ќе ве натераат да изгубите тежина без напор. Тие можат да бидат одлична вредна поддршка за веќе здрава и урамнотежена диета и вежбање .

Лук и лимон – мерки на претпазливост

Со непријатниот мирис својствен на лукот, потребна е претпазливост во одредени здравствени состојби. На пример, луѓето со чувствителни стомаци или металоиди треба да избегнуваат конзумирање на овие состојки.

Лукот и лимонот против висок притисок имаат многу позитивен ефект , но при низок притисок луѓето можат да имаат лоши ефекти. Луѓето кои страдаат од низок крвен притисок , консумираат многу алкохол или користат таблети за контрацепција треба да избегнуваат лук, предупредуваат експертите од медицинскиот портал „ WebMD“.

Не користете ваков вид подготовка самостојно, особено ако сте хроничен пациент и веќе земате лекови за крвен притисок. 

Must Read

loading...