HomeМотивацијаДеца и трчање

Деца и трчање

Тешко е да се победи трчањето како семејно хоби: Лесно е да се научи, бара малку опрема, може да се направи речиси насекаде и во секое време, и им помага на сите да добијат дел од таа важна дневна физичка активност. Плус, забавни работи настани се мотивира, изобилство, и да, забавно е! 

Предности на деца што трчаат

Кога децата трчаат, особено како дел од специјална програма или конзистентна семејна рутина, тие создаваат редовна навика за вежбање. Тоа е нешто што ќе им биде од корист и на ментално и физичко за живот. Тие, исто така, учат на моќта на упорност и практика: да можат да се држат и да успеат во нешто, дури и кога е тешко.

Вклучување е исто така добра опција за деца кои не се грижат или се борат со тимски спортови. Успехот е индивидуален, но трчањето сè уште може да биде општествена активност. Значи децата можат да работат и на нивната доверба и на нивните социјални вештини во исто време.

Ако вашето дете има здравствени проблеми

Трчањето, исто така, им помага на децата да управуваат со хронични состојби, како што се депресија, АДХД, дебелина и дијабетес. Вежбањето е критично и за физичките симптоми (како што се зголемување на телесната тежина) и за емоционалните (како што е анксиозноста). Трчањето гради издржливост, сила и самодоверба, што може да биде важно за децата кои се соочуваат со здравствени предизвици.

Повреди

Како и секој спорт, трчањето носи ризик од повреди. Тркачите може да страдаат и од повредите од прекумерен тренинг, како што се тендинитис и трауматски повреди, како што се псоријати или фрактури. За да ги намалите шансите за повреда, бидете сигурни дека вашето дете има добри чевли и ја знае важноста на загревање, ладење и истегнување, како и да му се овозможи на телото да закрепне помеѓу траките. Исто така е важно да бидете сигурни дека ја разбираат разликата помеѓу непријатност или болка. Малку болка е добро и се очекува, но децата не треба да трчаат ако се во болка.

Астма

Некои деца се со сезонски алергии и астма ќе доживеат симптоми на астма кога ќе трчаат. И другите деца без овие дијагнози може да имаат симптоми како што се недостаток на здив. Ова се нарекува астма предизвикана од вежби. Децата со било каква астма можат и треба да вежбаат (иако можеби не во многу студено време, на отворено кога квалитетот на воздухот е слаб или ако има студ). Тие можеби ќе им треба третман пред, за време или по вежбање. Разговарајте со докторот на вашето дете за да направите план.

Кога и како да започнат со трчање децата

Тригодишниците се природни тркачи. Некои родители понекогаш може да се прашуваат како да се добие нивната предучилишна возраст да престане да трча. Но, структурираното трчање во раса или заедно со возрасен е различно од само скокање околу игралиштето или дворот.

Значи, што е безбедна возраст за децата да почнат да трчаат како спорт? Возраст три години е малку млад за децата да започнат формална програма за трчање. Тие можеби не го разбираат концептот за трчање, а едно лошо искуство може да ги исклучи од трчање во иднина.

Наместо тоа, охрабрете ги тројките и четворицата години да се кандидира преку играње таг, да се направи препреки се разбира, дури и бркањето по куче е ништо, се додека не се чувствувам како формална, структурирана програма. Обидете се да играте некои од овие трчање игри за да ги движите и да се забавувате. Ќе помогнете да се всади љубов за трчање во нив, кои, се надевам, ќе се развијат во навика за доживотно трчање.

Ако вашето дете покажува интерес за трчање, градинката е добро време да барате младинска програма или да го внесете вашето дете во локална детска трка (обично на кратки растојанија од 100 до 400 метри). Ако одлучите да го започнете вашето дете во трчање, само осигурајте се дека не е премногу регрументирано или интензивно. Идејата е децата да добијат некоја вежба, да се забавуваат и да научат да сакаат да трчаат.

Децата на оваа возраст, исто така, можат да почнат да работат неформално и да се приклучат во заеднички забавни работи. Многу талентирани деца под 8 години можат да учествуваат на Јуниорската олимпијада. Таа програма нуди настани за деца во групи од 2 години, почнувајќи од 8 и подолу и продолжувајќи до 17-18 години. Повеќето деца почнуваат да се натпреваруваат во крос-кантри трчање во средно училиште или средно училиште.

Најдобри растојанија за деца

Нека вашето дете го постави темпото. Ова важи дали тие се 3 години или 13. Постојано чувство дека сте заостанува не е забавно! Наместо тоа, поставете мали цели, па децата се чувствуваат успешни. Сите овие цели не треба да се одвиваат брзо. Некои би можеле да бидат за додавање на далечина, експериментирање со нов тип на трчање (интервали на патеката или, на пример, посета на непозната патека), или играње игра, како обид да ги забележите сите 31 буква од азбуката на знаците што ги минувате.

Вклучување заедно ќе ви помогне да се измери темпото на вашето дете и способност. Немојте да ја потценувате колку далеку можат да трчат и брзо. Околу 8-годишна возраст, повеќето деца се способни да истрчат целосна 5 км, но најдобро ги знаете силата и ограничувањата на вашето дете. Ако таа веќе е активна, пливање, возење велосипед, играње фудбал и така натаму, четири или повеќе денови во неделата, таа веројатно има доволно издржливост да оди на далечина. Ако не, се трудиме заедно. Не трчајте секој ден, и не заборавајте да продолжите да пиете многу вода, пред, за време и после вежбање.

Трчачки патики за деца

Само за единственото парче опрема што децата навистина треба да трчаат е патиките; секоја пријатна, не-обемна облека погодна за физичка активност ќе работи. За патики, продавница во продавница за специјални работи, ако можете. Барате патики кои се поддржани и добро обложени и добро се вклопуваат. Боздух на страната на малку поголем чевли наспроти потпрено вклопување, бидејќи нозете на вашето дете може да издуваат кога трчаат. Исто така е важно:

  • Обидете се патиките да се точни и удобни. Немојте само да го купите последниот пар што го имал вашето дете во поголема големина. Да се ​​движи во патиките во продавницата за да види како се чувствува.
  • Избегнувајте избор на патики базирани на изглед. Вашето дете може да мисли дека изгледот изгледа кул. Но, ако тоа не одговара или нема да трае, тоа е губење на пари.
  • Честопати ги заменувајте патиките , на секои четири до шест месеци. Дури и ако патиките сеуште се вклопуваат, неговото амортизирање ќе се сруши.

Како да пронајдете програма и трки за деца

Проверете со училиштето на вашето дете дали или програма за рекреација на вашиот град. Некои цркви нудат трчање тимови или клубови кои се отворени за деца надвор од општеството. Некои програми се многу неформални и едноставно имаат практика на локален пат еднаш или двапати неделно. Другите се организирани екипи за трки и терени кои се натпреваруваат на младински патеки, каде што децата учествуваат во настани како што се 100м, 200м, 400м, 800м, релејни трки, како и некои теренски настани. Повеќето свежи патеки ги исполнуваат барањата на децата да имаат најмалку седум години да учествуваат.

За да најдете локална детска трка, погледнете на сајтови како Active.com за настани во вашата област. Многу локални 5K имаат пократка детска трка пред или по настанот од 5K. Проверете ја веб-локацијата на трката за да видите што нудат. Возбудливата трка атмосфера може да се добие вашите деца уште повеќе заинтересирани и возбудени за трчање.

Деца и конкуренција

Ако вашето дете ќе се пријави за трки, ќе треба редовно да разговарате за натпреварот. (Вклучување на програми, како што се девојки кој трчаат , ќе го вклучат ова во нивната наставна програма.) Не ги споредувајте вашите деца со другите, или нека самите го прават тоа. Наместо тоа, се фокусира на забава и поставување на остварливи цели.

Вашата поддршка и охрабрување ќе бидат многу важни за вашите млади тркачи. Бидете сигурни да понудите конкретни зборови на пофалби: можеби за тепање на најдоброто време, но можеби за поставување темпо и држење кон него, или за навивање на пријател.

Вклучувањето сигурно може да биде своја награда. Но, исто така, можете да го поттикнете детето да се пофали со некои мотивирачки активности, како што се следење на нивната километража, наоѓање на нови места за истражување или учество во забава заедно. За време на трката, посочете ги достигнувањата: “Еве отишле веќе три километри!” или “Погледни го тој рид што го освоил!” Направете мали цели, како да трчате на претстојниот знак за застанување или друг обележје. Никогаш не притискајте премногу напорно, или ризикувате да ги исклучите децата долго време.

Повеќе начини да трчаат

Игри кои вклучуваат трчање се одлични за градење на издржливост, покрај тоа што е забавно. Или можеби вашето дете би сакале спорт што вклучува трчање, како што се фудбал, ккошарка, ракомет, па дури и тенис.

Исто така, ги мотивира децата да гледаат или да волонтираат за трчање. Земете ги за да видат песна или крос-кантри сесии, во средно училиште, ако е можно, за да можат да се идентификуваат со тркачи кои се блиску до својата возраст. Волонтирањето во освежувачка станица за време на забава или добротворна работа 5K му помага на вашето дете да се чувствува важно и дел од заедницата на тркачи.

Must Read

loading...